Založení zahrady na poli - kde začít?

Profilova fotka
Dobrý den, budeme stavět rodinný dům "na poli", kde máme sousedy prozatím jen z jedné strany - ostatní je pole, kde ještě vloni byly zasazené brambory. Jelikož dům budeme stavět nejspíš až příští rok (čekáme na elektro připojení, což se asi protáhne...), rádi bychom začali dávat dohromady zahradu (trávník), ale vůbec nevíme kde začít. Prvním krokem bude samozřejmě stavba plotu kolem pozemku ale vůbec nevíme co dál, abychom něco nevynechali nebo nepodcenili a potom podle toho zahrada také tak nevypadala. Máme velký pozemek 1200 m2 a proto bude na většině prostoru trávník, který bychom rádi měli pěkný. Pozemek máme rovinatý a slunný. Určitě se tady najde někdo, kdo zakládal trávník také na poli. Prosím o radu, jak máme postupovat, abychom z pole plného kamení udělali pěkný trávník? Moc děkuji! :-)
Odpovědět
Profilova fotka
A ještě doplním, že v současné době je na našem poli, něco, co vypadá jako tráva, ale je to nejspíš plevel, kterého se také budeme muset zbavit...
Odpovědět
@alishha nejlepe nechat zorat a patricne upravit traktorem, vyzbirat kameni, zaset travu, eventualne uvalcovat :-p
Odpovědět
@alishha my stavěli na tom samém......pozemek máme 1204 m2, takže stejný jako vy, vše na krásném slunném místě. Nu, ale trávník jsme začali řešit až na podzim roku 2013, protože dřív by to byla škoda peněz a úsilí. Chtěla jsem tam taky mít kus pěkného trávníku, ale když se zpětně podívám, byla by to chyba. Když jsme kopli do země, bagr nám tam tak min víc jak 1/2 rozjezdil, pak tam jezdil malý bobek, stěhovali jsme tam trafiku a nakonec až podle gajgrů a chodníků dodělávali rovinu pozemku (trávníku), takže jedniné, co jsem si dělala byla užitková zahrádka na jižní straně plotu a pak kousek okrasné zahrádky, která tam ničemu nepřekážela a věděli jsme cca výšku budoucí zahradní plochy........ trávník jsme tedy v podstatě zaseli až po 1,5 roku po nastěhování a dodělání stavebnějších úprav ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Postup vytvoření pěkného trávníku bych zvolila jak píše ivasz. Nechte si to ale az po stavbe domu. Byla by to zbytecna prace a vyhozene penize. Budou vam tam jezdit bagry, tezka auta a travnik by rozjezdili. Byla bys z toho nestastna.
Odpovědět
Profilova fotka
@breberka @evelynka25 Děkuji za rady, máme pozemek 20m široký a 60 metrů dlouhý a dům bude mít poměrně malou zastavenou plochu a bude cca 10 metrů od hranice pozemku...tak nás napadá, že bychom třeba začali trávník a zahradu pomalu budovat v druhé polovině pozemku, tam už snad stavební technika jezdit nebude.
Odpovědět
Profilova fotka
@ivasz Děkuji za radu :-) Máme pozemek již od podzimu zoraný a poté srovnaný místním zemědělcem, který tam před tím pěstoval ty brambory, aby tam nebyly ty velké hroudy, ale rovina. Myslíte, že to takto stačí a můžeme začít sbírat kamení? Nebo je lepší to nechat upravit ještě jinak? Jsme v tomto ohledu úplní začátečníci, s manželem jsme oba bydleli vždy v bytě a se zahradničením teprve začínáme :-D
Odpovědět
@alishha je to fakt na zváženou, protože pak se stačí nějak rozhodnout, že zrovna tam něco potřebujete přestěhovat, uložit materiál......a práce bude fuč ;-)
Odpovědět
@alishha my to dělali ta, že jsme si naváželi ornici, trochu ji nechali malim bagříkem rozhrnout, vybrala jsem veliké klacky a šutry, pak jsme zase to nechali pojezdit ......pak na radu zahradníka jsme to nechali ležet, aby vzrostl plevel, co v té zemi je a když vyrostl, vše jsme postříkali něčim na způsob Roundoupu (koupila jsem přípravek Kaput - jen stál 1l ani ne 300,- a je to na obrovské množství plochy - jestě nám toho hafo zbylo). Pak když to pochcípalo (cca 3 týdny) jsme se pustili do setí trávníkového semínka, uválcovali a zalévali a zalévali (když se dalo po trávníčku chodit - po cca měsíci) jsem prostě lezla pomalu po 4 s malim vypichovačem plevelu a ty zbylé menší šutránky odtud vyrejpala a zadupala to ;-). Náš soused, který zatim na zahradu nesáhnul se mě ptal, proč to nejdřív nekátrujeme, tak jsem se mu vysmála, jestli někdy kátroval a umí si představit překátrovat hlínu na cca 700 m2 :-D ;-). Kátrovala jsem si jen to, co jsem chtěla mít pěkný v zeleninovém záhonku
Odpovědět
Profilova fotka
@alishha Jak myslíš :-) A kam budete dávat skrývku a vyhrabanou zem z pasů na základy? Nebo budete mit sklep? S tim úložným mistem pro zeminu je take potřeba počítat. Vím, že na tohle jsi se neptala. Jen jestli jste tohle zvážili. My děláme úpravy kolem domu od loňského roku. Už tam byl asi 3x traktor na utažení a svahovou úpravu a zatím pokaždé jsme to museli ještě rozjezdit. Jen se snažím poradit. Každopádně bude potřeba zorat a dát si práci s výběrem kamení. Ostatně tuhle fázi byste klidně mohli udělat ještě než začnete stavět. Kamení se hodí do betonových pasů a nějaký beton se tím ušetří. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli postup, přeji, ať jste spokojení a daří se vám ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@breberka my budeme stavět montovanou dřevostavbu s RD Rýmařov, tak se jen jedná o stavbu základové desky a dům potom přivezou kamiony a bude se montovat jeřábem, tak právě myslím, že spodní část zahrady by mohla zůstat nepoškozena...
Odpovědět
@alishha uvidíš, co ti poradí ještě ostatní. My máme dřevostavbu systém Europanel a stavba stála v listopadu roku 2010 ;-) pravdu má @evelynka25 - ono se to nezdá, ale ze základů je takové množství zeminy, že člověk jen čučí - to nám třeba zabíralo taky dost zbytku pozemku - samá kopice hlíny :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@alishha také nedoporučuji hned. Hodně se plocha rozjezdí při stavbě základové desky (bagr, uložení skrývky, mix) a nejvíc se nám pozemek rozjezdil při zasíťování - ona elektřina, odvod deštové vody, splašky do kanalizace nebo ČOV. Náš pozemek nyní vypadá žalostně. Ale my teda nestavěli na poli, ale na zahradě a plocha jen 850 m2.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@alishha Ahoj, máme to uplně stejně, dům stavíme na poli, z jedné strany barák z druhé pole. Slunný rovný pozemek. Máme rozdělané základy a hromady hlíny máme po celém pozemku, a to máme pozemek 2000m2. Celouho dobu mám chuť se už pustit do zahradničení a i do trávníku. Ale musím počkat až doděláme desku a srovnáme terén. My zvedáme barák o cca 1 metr, proto je tam té hlíny kotel. Pokud nebudete zvedat,tak tam nebudete mít tolik zabraného místa hlínou ;-) Do trávníku půjdem až bude dostavěno. Ono to ale člověku nedá, já plánuji že si alspoň na podzim vzadu nasadím stromky, ať už rostou :-) Pokud se do toho trávníku dáte, tak se ráda dozvím jak vám to šlo ;-) Sama bych nevěděla jak začít, asi bych ale nejdřív vybrala kameny a kořínky jak už tu bylo řečeno... Tak ať se daří ;-)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 letech
Prosím a to jste koupili pole a část převedli na stavební pozemek?
Odpovědět
@katyyyyy Pokud je pozemek podle uzemniho planu Plochou pro bydleni, pak se tam stavet rodinny dum muze. Stavebnim se pozemek stane az kdyz je vydany uzemni souhlas/rozhodnuti, tzn. ze se na te plose v miste budouciho domu bude stavet. A az po dokonceni se v katastru plocha pod stavbou zmeni treba z Orne pudy na Zastavenou plochou a nadvorim.
Odpovědět
Podle mě byste si měli hlavně promyslet, jak bude celá zahrada vypadat, co tam chcete mít atp. V tomhle stadiu stavby a zahrady bych začal sázet keře a stromy, aby se ujaly. Trávu bych řešil až úplně na konec.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
Mám pozemek téměř 2000m, "pouze" jsem rekonstruoval. Nové základy se dělaly jen u 1/3 domu+odbagrovaní převýšení aby nebyl dům utopený a tak 1/3 pozemku jsou hromady vytěžené zeminy(a to se možná tak 5 fůr odvezlo) a 1/3 jiného materiálu (cihly, atd.) Trávník bych rozhodně nechal až po stavbě, jinak si ho zničíte
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?