Zaseklé čerpadlo ve studni

Manipuloval jsem s čerpadlem ve studni a nedopatřením jsem ho dal níže než jsem měl, protože jsem myslel, že jsem cca o 5 metrů výš, ale nyní je prakticky až na dně ve 40 metrech a nejde vyndat ať se snažím, jak se snažím. Ze studny od čerpadla vede hadice, elektrický kabel a provaz. Snažil jsem se ptát co s tím, jediná pomoc od firmy by asi byla vytvořit ve studni jiný tlak a doufat, že se čerpadlo hne, ale s výsledkem krajně nejistým. Studna má vnitřní trvalé výstroje PVC průměr 140/7 mm. Potom by byly ještě dva nápady: 1. Zkusit do studni natáhnout zemní drát na bleskosvod - jaký drát by mohl být ideální, aby jsem ho natáhl až na dno (nemyslím délku, ale materiál a průměr drátu) a mohl s ním manipulovat a zároveň drát dokázal dole pohnout s čerpadlem? 2. Vzít dvoumetrové vodovodní PVC trubky o ideálním průměru a protahovat jimi hadici, kabel a provaz, přišroubovávat trubky k sobě, dokud se nedostanu do odpovídající hloubky a potom seshora na čerpadlo zatlačit a tím s ním hnout. Co si o tom myslíte a máte ještě jiný nápad? Děkuji
Odpovědět
@elha1 Tak tomu říkám prekérka.... Beru to jako brainstorming ...co zkusit pustit nad něj ještě jiné čerpadlo, zapnout ho a pak to spodní zkusit vytáhnout? Mohl by se tam změnit tlak a pomoct mu. Ale je to jen fakt nápad.
Odpovědět
Ve 40 metrech se z vrchu čerpadlem manipuluje asi blbě :-| . Pokud by to bylo možné a čerpadlo je na 380V zkusil bych přehodit fáze, čerpadlo by nesálo, ale vytlačovalo a tím by se mohlo pohnout. Předpokládám, že je tam nějak vzpříčené. Možná se pohly pvc trubky, jeden spoj nesedí přesně a je tam nějaká hrana, co by tam neměla být a o tu se to seklo. Nebo bych zkusil firmu na čištění kanalizace, aby spustili tlakovou hadici dolů a tlakem vody čerpadlo uvolnili.
Odpovědět
Taky se mi to stalo. Cerpadlo nebyl zasprajcle, ale drzelo ho bahno/jil na dne vrtu. Musel jsem fakt poradne zabrat za hadici i provaz dohromady. Udelalo to cvacht a povolilo. Ale bylo to az na x-ty pokus.
Odpovědět
Je to kalové čerpadlo ROB 2 na 220V, to asi bohužel přehodit nepůjde. Jinak to co píšete s tlakem by mohlo pomoci. Myslíte, že to má třeba větší šanci na úspěch, než případně ty možnosti co jsem psal původně (trubky a zemnící drát)?
Odpovědět
@nihilises Mě to taky napadlo, protože dole bude asi pěkný bordel, ale tahal jsem už dost silně a mám strach, že to přervu a nebude už možnost záchrany.
Odpovědět
@elha1 No, a když to čerpadlo pustíš, co teče? Bahno, kalná voda nebo čistá voda? Teče vůbec něco? Jinak při tom tahání to bude chtít sílu tak jako tak, jen 40m hadice a kabelu něco váží....
Odpovědět
Resili jsme to same. Cerpadlo se sprajclo dole a neslo ani nahoru ani dolu a ani pustit. Takze jsme uvazali hadici, napajeci kabel a lano na hobcuk, nad vrtem a natvrdo jeli az to povolilo, rukama jsme s tim ve dvojko ani nehli. Bohuzel, dole je bordel, ktery dela svoje.
Odpovědět
V momentě kdy se to šprajclo, tak to začalo téct velmi málo, jako kdyby tam byl strašně malý tlak, tak jsme to vypnuli a když jsme to opět zapnuli, tak už neteklo nic. Předtím jsem s tím právě manipuloval, popouštěl dolů a trochu zase nahoru, ale taková váha to nebyla, teď taháme fakt silou, ale vůbec nic. Pokud to bude krajní řešení, tak to uděláme taky hobcukem, ale obávám se, že hadici vytrhneme, ten provázek takovou sílu neutáhne a elektrický kabel se utrhne, proto jako poslední možnost.
Odpovědět
Pokud by to bylo sedlé v bahně tak bych zkusil tu tlakovou vodu. Ta to musí uvolnit.
Odpovědět
A nebo mě teď napadá jestli by na výtlačnou hadici nešla napojit jiná voda a tlačit vodu do studny přes čerpadlo, když nejde otočit chod. Pokud tam někde není zpětná klapka voda se dostane hadicí přes čerpadlo pod něj a "vyplaví" ho. Teda pokud to zase umožní konstrukce čerpadla, ale nevidím důvod proč ne. A to by možná stačilo napojit na městskou vodu, ta má tak 4-6 barů, to by mohlo čerpadlo uvolnit, ne?
Odpovědět
@pavelcent Škoda, že těžko zjistím, jestli je to seklé nebo v bahně. Na jiný zdroj vody to napojit nepůjde, tady ve vsi nemáme žádný vodovod ani kanalizaci. To jedině pořídit si ještě jedno čerpadlo, to dát do studny kam dosahuje voda (hladina dosahuje většinou 5 metrů pod okraj), hadici namířit dolů až do těch 40 metrů a doufat, že to vyplaví.
Odpovědět
@elha1 Ajaj, tak jak není jiný zdroj to je nemilé. Dochází mi nápady …..
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Už mě jedině napadá hrubá síla.Zabrat za trubku od čerpadla. Jestli nebylo pažení až na dno,nebo se to nějak vymlelo a to čerpadlo je šprajclé pod pažnicí,tak už to nikdo nevytáhne.Snad aspoň povolí ta trubka u čerpadla.O čerpadlo sice příjdete. Dáte nové a je to.Když tam ale zůstane ta trubka nevím jestli tam druhé čerpadlo dostanete.
Odpovědět
@dreambox je to kalové čerpadlo, zatím to nemáme osazené finálním čerpadlem, takže tam nevede trubka, ale hadice.
Odpovědět
@pavelcent @dreambox Po poradě s firmou co nám studnu dělala je prý technicky nemožné, aby se čerpadlo na dně o něco zaseklo, prý to musí být uvízlé v tom jílu nebo bahně. Tak mě napadlo, jestli bych na druhý konec hadice co vede ze studny od čerpadla nenapojil kompresor, abych to profoukl, nebo to nenapojil na další čerpadlo a pustil tou hadicí vodu do uvízlého čerpadla na dno. Zase aby mi ta hadice nepraskla nebo se nevytrhla z toho uvízlého čerpadla. Nebo je lepší vzít jinou hadici (kompresor) a pustit to na dno zvlášť?
Odpovědět
@elha1 Za mě , by ten kompresor měl stačit. Pokud se to podaří probublat a čerpadlo je jen v bahně, mělo by to pomoct.
Odpovědět
@pavelcent Tak jsem zkusil co se dalo, probublat nešlo, kompresor nepomohl, ani další hadice, kterou jsem dolů spustil, tak jsme čapli hadici a provaz ve čtyřech lidech a začali táhnout - buď a nebo. A vyřešeno, čerpadlo je venku. Tahle informace třeba někdy někomu pomůže - po obhlídce jsem zjistil, že čerpadlo a hadice jsou zanesené tím sedimentem, který vznikl při vrtání, není to kal jako takový, ale spíše rozemletá skála, nebo tak něco. Hadici jsem odpojil, čerpadlo spustil dolů bez hadice, zapnul a tím jsem ho propláchl. Hadice je tím zanesená po délce asi sedmi metrů, tu musím ještě protáhnout. Konec dobrý, všechno dobré.
Odpovědět
@elha1 No parada! Sice jsem nic neporadila, ale s napětím celou akci sledovala. :-) Tak gratuluji, to se ti jiste ulevilo! :-)
Odpovědět
:-D :-D :-D :-D Alespoň víš co máš ve studni za bordel :-D :-D :-D :-D
Odpovědět
@houzkova Díky, máš pravdu, dost se mi ulevilo, nerad bych měl na věky ve studni čerpadlo, už pro ten pocit. Jen hadici jsem musel odříznout, ten bordel se nedal ničím vyndat, ani proplachovat nešlo. @pavelcent No to mi povídej, hadice byla olepená, mazlavá a smradlavá černým hnusem a na dně jemný štěrk bůh ví v jaké vrstvě. Aspoň mi to ale ukázalo, že je třeba se o vodu ve studni pořádně starat.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
Profilova fotka
Dobrý den, mohu se zeptat jestli jste neměl strach ze se vám to cerpadlo urve a zůstane tam? Co by jste dělal potom. Máme ten samý problém a máme strach ze tam zůstane a další vrt 30 metrů se nám platit nechce. Máme to uvizle tak v 11 metrech. Děkuji
Odpovědět
@mirka_gawlasova odpovím taky. Nám se seklo ve vrtu taky. Nešlo nahoru, dolů. Volali jsme studnaři, co nám vrtal a říkal, že by prostě bylo na dně, kdyby se urvalo. Že to nevadí, že tam vydrží. No naštěstí se ho povedlo vytáhnout. Ale byly to nervy.
Odpovědět
Profilova fotka
@sokil no jen aby nezůstalo v polovině?? Co pak? Zítra nám přinesou hubcuk tak uvidíme co se nám podaří 🙄. Nejde stim zatím hnout.
Odpovědět
Profilova fotka
@mirka_gawlasova měli jste to taky na to provázku co ktomu byl? Vydržela i hadice a kabel?
Odpovědět
Profilova fotka
@sokil mohu mít ještě dotaz? Tahali jste v kuse nebo vytáhnout a pak povolit? Moje nervy už teď 🤔🙄
Odpovědět
@mirka_gawlasova nám tam spadl kabel od elektřiny, takže to bylo seklé. Zkoušeli jsme všechno. Myslím, že tam nakonec nějakým způsobem, nějakým hákem uvolnil ten kabel. Podruhé když se seklo tak zase kabel, ale nespadl úplně dolů, na ten se nakonec povedlo dosáhnout. Byly to nervy.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?