Zázračný živý plot - Turkestánský brest. Co myslíte?

Zobraz úvodní příspěvek
Vybíráme živý plot a zaujal nás tenhle rychlerostoucí listnatý plot, který má za rok vyrůst 1 - 2 metry. Nemáte s ním zkušenosti? Co si o něm myslíte? Děkuji
Odpovědět
@romina15 sázela jsem ho cik cak asi ve 3 řadách, teď má asi 4-5 let, stále ho udržujeme ve stejné výšce
Odpovědět
@mirimi Aha, dokonce ve 3 radach. Proto ho mate tak pekny, ze :-) A jak casto ho nyni po tech 4-5 letech strihate? A nemela byste fotku, jak ted vypada? Moc dekuji
Odpovědět
Dobrý den, řešíme také aktuálně, co k plotu k sousedům. Pořád mám dojem, že nad tím moc hloubám a myslím na zbytečnosti - vaše zkušenosti - když jsou ty ploty (živé) krásně husté (čili na pohled krásné) - jak to vypadá "vevnitř"? Myslím tím držení se všemožné havěti, hmyzu, nedělají si tam ptáci hnízda apod.? Ne, že bych neměla ráda zvířátka, ale co do soužití s nimi - nějaké hranice mám.Děkuji
Odpovědět
Sázeno loni na jaře, foceno dnes, některé jsou takové boročky, ale vše přikládám tomu extrémnímu suchu loni, jinak některé chytli pěkně a určitě doporučuju udělat pořádný hrobeček a podsypat humusem a nebo nějakým univerzálním substrátem, protože ty rostlinky, kde jsem to odflákl a udělal jen malou díru, tak ty jsou zatím nic moc, ale ty které jsem sadil do rýčem udělaného výkopu podsypaného zahradnickým substrátem ty jsou na tom nejlíp.
Odpovědět
Také jsem neodolala a brest zkusila. Sazela jsem 26.4.2015. Teď po roce má cca 90cm, strihala jsem opravdu poctive ;-) . Jsem spoky
Odpovědět
Profilova fotka
Tak jsme se pro něj nakonec taky rozhodli. Sázeli jsme na začátku května a chytli se všechny. Tenčí rostlinky byli o něco pomalejší s pupenama.
Odpovědět
@romusik86 myslím, že zalévat se první rok musí, aby vše řádně zakorenilo. A vzhledem k tomu, že letošní zima byla, alespoň u nás, bez sněhu, a jaro je také suché, tak to asi bez vody nepůjde. Půda byla po zimě naprosto vyschlá, takže já zalévam zahradu už někdy od března. Ale neboj, brest jde krásně rozpestovat ;)
Odpovědět
@romusik86 zkus minimálně 2x týdne zalévat a možná by pomohlo nastartovat růst kristalonem start... A až budeš stříhat, tak nějaké pěkné proutky namoč na 24 hodin do vody , a pak pichni tam, kde ti uschly :)
Odpovědět
@romusik86 letošní přírůstek už mám cca 15-20cm. Ono to půjde, uvidis ;-)
Odpovědět
@romusik86 dekuji. Osobně s tím zkušenost na živý plot nemám. Vím, že se to používá na zeleninu při nedostatku hořčíku, z toho tedy odvozuji, že kristalon bude obsahovat více prvků, třeba dusik a železo, ale jen hádám :-) .
Odpovědět
@romusik86 jj, já jen ustřihla pěknou vetvicku, odstřihla boční vyhonky a listy a na 24 hodin namočila a pichla do země. Potřebovala jsem dosazet asi 3 m a půlka se chytla hned a druhá půlka napodruhe. Nevim, jestli už jsi dělala ten první rázný střih, kdy necháš jen 10-15cm, ale pokud ne, tak to bys pak mohla použít 8-)
Odpovědět
@romusik86 ale možná by bylo lepší nechat ve vodě, dokud se neobjeví kořínky... ;-) Proč, mě to nenapadlo dřív :-D ?
Odpovědět
Článek se načítá
Zdravím, taky nad touto variantou živého plotu uvažuji, nemáte ho někdo z okolí Těšína,Karviné? Vidět naživo je nejlepší... díky
Odpovědět
Prosím, jaké hnojivo by jste mi mohli na Brest doporučit a je osvědčené???
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 9 měsících
Zdravím, sadil jsem brest loni na jaře. Zastřihával jsme přes rok cca 3x, naposledy na konci léta. Obrůstá tak jak má, i houstne. Ale jen se chci zeptat, jestli ho mám zase teď na jaře nějak hodně zkrátit nebo raději počkat až zase zezelená? Díky za rady
Odpovědět
Dobrý den, máme živý plot z výše uvedeného rychle rostoucího jilmu. Potřebovali jsme slušný zelený živý plot do max. dvou let a do výšky cca 2,5m. Plot jsme vysadili na pozemek s vysokou hladinou spodní vody, špatná jílovitá půda, kdysi prý dno rybníka. Každpopádně cca v hloubce 120cm úplně černomodrý jíl, fakt mizerný. Tento plot ale roste ukázkově, první rok byl k hraně plotu, cca 180cm, ustřihli jsme ho v půlce, druhý rok dorostl cca do 2,5m. Letos ho máme 4 roky, loni jsme nestříhali, letos jsme zkracovali cca o 1,5-2,5 metry. Výška kterou zachováváme je 2,5m. Zajímalo by mě do jaké výšky by sám přírodně dorostl. Je to opravdu zelená stěna, výborná k zakrytí výhledu ze silnice, staveniště, frekventovaného místa, opravdu pocit soukromí. Tvarovaný ozdobný plot (jako třeba z ptačího zobu) z něj rozhodně neudělám, nebo jen když budu opravdu poctivě tvarovat. Ale na rychlé vytvoření zelené stěny je ideální. Thuje jsem nechtěla, připadala bych si jak v urnovém háji, u habrů nás srážela výsledná výška stromu, dorůstá cca 30m, u rychlestoucího jilmu uváděli snad 8m, což nám přišlo podstatně lepší. Ta špatná přemokřená půda mu asi vyhovuje. Namnožit se nikomu z větviček nepodařilo. Prodejce ale i varuje, aby se to nedělalo, kvůli nemocem apod. Nevím už přesně. Možná má něco šlechtěného. Každopádně je to nejzdravější křoví co jsem kdy viděla (po dobu co to máme), bojí se toho i štěpkovač :-D .
Odpovědět
Profilova fotka
@annaxx7 hodite prosim foto? :-D A porizovaci cena byla jaka? Dekuji :-)
Odpovědět
@annaxx7 Zdravím. Jaké máte zkušenosti s odnožováním tohoto jilmu dále do prostoru zahrady (mimo živý plot) kořenovými výmladky? Některé jilmy toto dělají s oblibou a bez zásahu jsou schopny zahradu změnit na les během dvou let. Ale nevím, jak je tu tohoto druhu.
Odpovědět
Profilova fotka
@kosky vy mate jilm skutecne husty. Ja mam rocni a asi jsem malo strihala,tak to musim napravit. Letos jsem dosazovala a strihla jsem ho 10cm nad zemi,tak uvidime. V tydnu ostriham i rocni. Jen si nejsem uplne jista jak. Poradite? Mohu zaslat i foto. Dekuji.
Odpovědět
@lamakrelka Brest jsem hned po zasazení střihla na 10 cm a první rok jsem vždy nechala narůst 50 cm a z toho nově natostleho zkrátila půlku. Takže se mi rozvětvuje každých 25 cm. Loni už jsem strihala jen 2x. Jednou někdy v červnu a pak v září. Už jsem tolik nezalevala, proto nebylo potřeba častěji stříhat ;)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Všechen jilm mi přes leto uschl (zalevano pouze v sobotu na chate), je to normalni? Cast toho byla pod smrkem. (=trosicku stin) Chci tam v breznu znovu vysadit a pristi rok nasadit prokapavaci hadici z IBC nadrze, kam se bude zachytavat destova voda... Myslite ze to pomuze?
Odpovědět
.Smrk má kořeny tėsně pod povrchem i nad povrchem.V blízkém okolí vám nic neporoste,všechnu vláhu vypije strom.Máme vzrostý smrk a kořeny jsou vidět a kam dosahují vėtve,tam ani travička
Odpovědět
Profilova fotka
@lala211 těžko říci, jak byl ten plot starý? My máme plot z roku 2012, ale ani v tomto parném létě jsem ho nezalévali - asi jenom 2x za celé léto - a normálně to přežil. On by měl mít hodně dlouhé kořeny
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
ahoj, zrušili jsme zparchantělé smrky coby živý plot. Resp. nechali jsme jen kmínky do výšky 2.5 m, které naznačují hranici pozemku, které by šlo použít jako nosníky na případné plotové dílce. Raději bych něco živého, ale vadí mi absence soukromí. Teď přemýšlím, jestli by to brest zvládl mezi těmi kmeny (do sponu ve třech řadách) již nežijících stromů. Kromě zřejmě spletitého kořenového systémů bývalých smrků by mohl vadit i fakt, že se jedná o Beskydy - teplotně a taky kvůli srnám. Nemáte někdo zkušenost? Děkuji.
Odpovědět
Profilova fotka
Taky jsem se na něj díval ale odradilo nás jedna věc je pěkný že rychle vyroste ale pak ho pořád zastřihávat aby nerostl až do nebe 😉
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Dobrý den, ráda bych obnovila diskusi. Dávali jste při vysazení pod jilm textilni folii a vysypavali kamínky nebo mulčovací kůrou? Přijde mi, že se to musí při stříhání plést (na trávu to jednoduše popada a větve shrabu). Jaká je Vaše zkusenost? A je někdo, kdo vysazovat jilm blíž k plotu? Dejme tomu cca 30 cm? Jak je to se stříháním a prorustanim na druhé straně? Potřebuji vyřešit plot k sousedům, kdy u plotu stále běhá nás pes a štěkají na sebe spolu se sousedovic psikem. Potřebuji, aby to u plotu zarostlo a pes těsně u plotu neproběhl. Tujky (na jiné straně pozemku) jsme vysazovali cca 40-50 cm od plotu a pes tam má cestičku, úplně mě to vytáčí. Co se týče prorustani na druhou stranu k sousedům, sousedé si takto vsadili tuje a rychlerostouci topoly take cca 20 cm od našeho plotu, takže snad nějaké prorustani řešit nebudou. Jde mi spíš o rostlinku a estetickou stránku, aby se jí dařilo a nebylo to např. u plotu moc drevnate. Díky.
Odpovědět
Profilova fotka
@cerena Žádnou fólii sem nedával... jen dosypal zmulčovanou kůrou cca 10 cm ale je pravda že s tou fólií by to asi bylo lepší, protože i přes tu kůru trochu plevel sem tam prorůstá... A asi 40 cm od dátěného plotu. Roste druhým rokem, ale zatím skrz neprorůstá.
Odpovědět
@cerena zdravim, verte, ze si pes vybeha cesticku i u toho brestu, to by jste museli mit psa zavreneho tak 3 roky aby plot poradne zhoust a zarostl az do nejnizsich casti plotu 😉 jinak si tu vybehanou cesticku bude udrzovat po celou dobu rustu plotu. Na psa plati jen beton... Me vadilo, ze pes steka na kolemjdouci, dal jsem nepruhlednou stinici sit 95% a myslite ze to pomohlo, vubec, sit jsem sundal a proste si zvyknul ze jak jde nekdo kolem, pes steka...
Odpovědět
@francomorte Dekuji. No nam prorusta plevel i skrz folii. To je nekonečný boj. zkusíme to dat taky tech 40 cm, snad to poroste.
Odpovědět
@kopca89 To jste me nepotesil, ale tušila jsem to. 😄 My puvodne takto vysazeli k plotu vajgelie, neprezila ani jedna, vsechny polamal. Budem tam muset udelat nejaky plutek, nez to trochu povyroste...
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?