Betonové pražce do základové desky

Ahoj všichni, prosím o radu.....jelikož máme celkem dost betonových pražců na zahradě, které nám tam zbyly po zemědělcích, ráda bych se zeptala, zda je vhodné je použít do základové desky? Asi bychom je tam narovnali vedle sebe, jsou totiž vcelku. Děkuji
Odpovědět
@andra86 Tak do základové desky (pokud teda máte opravdu základovou desku) bych si je nikdy nedal. Nebyla by homogenní a působí tam úplně jiné síly než v základových pasech. Navíc byste ji museli mít tak silnou, aby se ty pražce nepotkaly s armováním. Co na to říká Váš statik??
Odpovědět
@milanq Děkuji za názor. Můj projektant mi doporučil, abychom si jen dali pozor na to, aby se nám rovnoměrně rozlil beton i pod ně.........dnes jsem s ním o tom také mluvila shodou okolností.
Odpovědět
@andra86 úplně v pohodě sice se spíše dávají do pasu ale i do desky jsem viděl. Lepší je když je i beton pod nimi ale i rovnou na srovnány zhutněný podkladjdou dat samozřejmě kus od sebe, na to káry sítě a ty pak při betonování pozvednout háčkem. Praktický všechnu váhu nesou pásy tak se nemusíte bát.
Odpovědět
Já bych do základových pásu kameny ani beton nedával. Možná je to jen můj laický názor, ale dáte tam něco o čem nevíte jaké má vlastnosti a parametry. V mých očích je to zbytečný risk. Kolik to na stavbě v konečném důsledku ušetří betonu a korun? Má to smysl se tím zaobírat..?
Odpovědět
Profilova fotka
@andra86 do desky bych to nedal ale pod ni klidne nebo do pasu
Odpovědět
Moc dekuji za názory. Já jsem myslela, že bychom se zbavili pražců a ještě ušetřili trochu materiálu do desky, takže zabity dvě mouchy 🙂 Do pasů to dát je dobrý nápad, ale vážně beton pak proteče všude? Děkuji
Odpovědět
@andra86 Neproteče, beton není voda. To by se muselo "vylít" cca 20cm betonu, do toho hodit pražec, pak na to další beton, pak případně postup opakovat. Moc bych jich tam ale nedával. Jako první bych se spíše snažil pražce prodat a základy udělat bez komplikací.
Odpovědět
Já nevím, dokáže mi někdo odhadem říci, kolik na tom ušetří na baráku 10 x 15 m? Zda to tedy má smysl, není to akorát otrava a riziko, že se tam dá něco co nesplňuje statiku a oslabí to základ...? Jestli tím člověk ušetří 10 tisíc, tak panebože..... Já laik bych to vůbec neřešil, pražce daroval za odvoz a udělal si poctivé základy.
Odpovědět
@andra86 do pásu klidně. Já tam dával překladu. Prostě jsme narovnaly kolem. Jeden lil beton a další házeli preklady do vrstvy betonu. Dela se to běžně a jak píšete, zbavite se zbytecnych prazcu a ušetříte za beton
Odpovědět
@abubakr tak ono je to otázka, zda by to měl pražec oslabit pas. Pokud se bavíme o železničních / tramvajových pražcích, tak ty jsou z vibrovaného betonu třídy C30/35 až C45/55 a jsou vyztuženy žel. pruty, takže co se týče pevnosti, jde tedy o část konstrukce, která bude mít vlastnosti lepší. Druhou otázkou může být pak následné propojení s betonem, kterým ho v pase zaléváte.. a i proto se doporučuje ho dát do spod pasu, aby držel beton nižší třídy nad sebou. Pokud se bavíme o nějakých vinohradnických sloupcích a podob, to je už zcela jiná písnička a to bych dal tak maximálně do základu kurníku nebo do podkladu pod desku do kameniva, ideálně je ještě rozbít. Jinak pár let zpět se dalo koupit vyřazené žel/tram pražce koupit přímo od výrobce (vyřazeny z výroby například z důvodu pohlé výztuže nebo především utrženého závitu) za 70kč/kus a jejich objem byl cca 0,22m3. No něco se na tom dalo asi ušetřit, ale manipulace s nimi byla tak pro techniku nebo 4 silné chlapy.
Odpovědět
@doog Ano máme právě ty pořádné železniční a máme jich pár, tak popřemýšlím, zda alespoň do těch pasů bychom je nestrčili.
Odpovědět
@andra86 jak zde již psalo víc lidí, tak do pasů je to v pohodě, ale do desky to není vhodné. Je to jen komplikace s armováním. V podstatě by jste je jen utopili pod desku. Deska musí být monolitická. Pasy se dělají bez armování, tam to těmi pražci jen vylepšíte.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Do pasů bez problémů, narval jsem jich tam přes 200. Do desky bych je nedával.
Odpovědět
Nebál bych se toho a normálně je tam položil a zalil,
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?