Externí přívod vzduchu kondenzace

Profilova fotka
Dobrý den, máme postavený nový bungalov - dřevostavba. Externí přívod vzduchu vede základovkou ven. Kamna jsou přímo u obvodové zdi. Venkovní vývod je veden do betonového základu pro externí komín. Na fotce je vidět nákres na domě (bylo před stavbou základu komínu). Tj. od kamen jde 120 KG do základu, tam je 90 koleno, potom cca metr ven, tam je opět 90 koleno ven z betonového základu pro komín a potom cca metr zeminou a další 90 koleno a už vývod nahoru. Nyní co řeším. Před nastěhováním a pokládkou podlah se zjistila na čidlu (cca metr od přívodu vzduchu ke kamnům) vlhkost. Kluci rozbourali podlahu a opravdu po izolaci šla vlhkost. Ta byla zjištěna u přívodu vzduchu ke kamnům. Proto ji také vykutali a KG až k základům natřeli tuším kaučukem nebo asfaltem. To bych popřípadě zjistil. Nyní je vše zalito. Nicméně řeším, že v zimním období se vzduch dostatečně neohřeje a proto možná kondenzuje opět na základovce. Otázky: 1.) delší přívod venku asi nemá smysl, aby se vzduch ohřál? Nemám to spočítáno, zda by to nebylo už moc dlouhé s těmi koleny. 2.) Má smysl ten metr co vede KG v zemi izolovat? Nyní je obalen geoškou a zasypán pískem. Třeba dát XPS nebo něco? Má to smysl, když to stejně prochází betonovým základem pod komínem a ten bude vždy vymrzlý? 3.) Řešili jste někdy kondenzaci od základové desky k finální podlaze? Tzn. v polystyrenu to kondenzuje a jde to dolů k izolaci až na základovku? 4.) Mám dát ke kamnům klapku, aby se kamna zbytečně neochlazovala? Nějaké nápady? Btw. jsem na čísla a kohokoliv jsem se zeptal kdo staví RD, tak moc nevěděl. Kamna máme 7-10kw Storch Vuelta SE. Díky
Odpovědět
Profilova fotka
up
Odpovědět
Aby došlo ke kondenzaci, musí být okolo studeného předmětu relativně teplejší vlhký vzduch. Při ochlazení vzduchu poklesne jeho shopnost udržet molekuly par a přebytečná pára zkodezuje na tom studeném povrchu. Pokud zabráníte přístupu vzduchu k trubce - zejména v interiéru - nic kondenzovat nebude. Trubka je zalitá, sokl máte izolovaný, nic víc asi nemá smysl řešit. Při pokládce PS do podlahy jste okolí trubky předpokládám řádně vyplnili pěnou nebo něčím podobným aby nebyla okolo trubky vzduchová kapsa. Opakuji, není vzduch, není kondenzát. Má smysl dát tam klapku aby vám to neprotahovalo když netopíte, to rozhodně ano. Předehřátí vzduchu na vstupu do kamen je mýtus, nefunguje to ani při přisávání samotným komínovým tělesem. Kolen tam máte hromadu, určitě to neprotahujte.
Odpovědět
Profilova fotka
@obludak Moc děkuji, ani mi nepípla notifikace o nové zprávě. No Bylo to zalito v betonu a u paty základu to opravdu kondenzovalo, protože se vlhkost rozlila po izolaci. Proto to vykutali, natřeli a celé zalili betonem. Což je vidět i na fotce. Tzn. nic víc řešit nemám? Chápu to dobře? Kromě tedy té klapky? Někdo mi říkal, že se tam dává ještě nějaká speciální výplň...ale už nevím jakou...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?