Geodet špatně vytyčil základy rodinného domu

Zdravím, Jak už titulek napovídá, geodet nám omylem vytyčil základovou desku podle neaktuálních podkladů, kde byla o metr blíž k sousedové hranici. Sousedé s tím problém nemají, ale kvůli územnímu plánování jsme museli tenkrát celý projekt posouvat, jenže teď je to už vlastně po staru a všimli jsme si toho až když jsou základy hotové. Na co se máme připravit? Jen pokuta, nebo můžeme taky nedostat kolaudaci?
Odpovědět
"Priznani je polehcujici okolnost". Stejne se na to prijde, tak se zeptejte na stavebnim urade, co oni na to.
Odpovědět
@andorax od toho debila geodeta si nechtě udělat geometrák tak jak měl být a je to, proč se přiznávat?
Odpovědět
@andorax Jak píše puhelin, stejně se na to přijde, tak to běžte zkonzultovat na stavební úřad. Problém to totiž může být dost velký. Posunutí domu o metr znamená úplně nový povolovací proces. Můžete požádat o tzv. změnu stavby před dokončením podle § 118 stavebního zákona. Protože to pro Vás znamená i změnu umístění stavby, povede s Vámi stavební úřad tzv. společné územní a stavební řízení podle § 118 odst. 2 stavebního zákona. Doufejte, že v území nemáte nějaké problémy (např. s odstupy od hranic), kvůli kterým by se posunutá stavba nedala povolit. Protože pak by to znamenalo odstranění toho, co už máte postaveno.
Odpovědět
Profilova fotka
@thea2b tento postup bych nedoporucoval metr uz je i na nas katastr docela dost
Odpovědět
@milanq momentálně máme v pondělí lít desku. Myslíte, že to máme teda zrušit? Je běžné, že nařídí úřad odstranění skoro hotový desky, místo třeba pokuty?
Odpovědět
@andorax To jsou dvě odlišné věci, na sobě nezávislé, a obě SÚ udělat musí. Stavební zákon jinou možnost nedává.
Odpovědět
Profilova fotka
A kolik je nyní dům od hranice pozemků a jak daleko od hranice se nachází sousedův dům, pokud již tam nějaký má?
Odpovědět
@pyramis no právě že soused má 3,5m a my 2,5m. S tím teda, že to, co je 2,5m od souseda je garáž. Obytné prostory domu jsou už 3,5m.
Odpovědět
@andorax A garaz je soucasti domu?
Odpovědět
@thea2b Debila? Proč hned nadávky? Kamarád je hodně slušný geodet a podobná chyba se mu taky stala. Bohužel, tady majitel sousedního pozemku nesouhlasil se změnou a museli základy předělat. Bralo se to z pojištění geodeta.
Odpovědět
@davex Dokonce v dotazu pisou, ze geodetovi dali spatny podklad, takze debil je v tom pripade uplne nekdo jiny @thea2b
Odpovědět
@puhelin ano, garáž je součástí domu. Prověřoval jsem s geodetem podklady, podle kterých se to zaměřovalo a nakonec jsme zjistili, že podklady měl aktuální. Chyba se stala u architekta. Udělal revizi na situačku, kde barák posunul správně, ale ve výkrese základů se na to už vysral. Problém je, že na výkrese základů není kóta od hranice na výkrese, ale v dwg je tam právě 2.5m... SÚ samozřejmě schvaloval papírovou verzi, takže tam to poznat nejde.
Odpovědět
Článek se načítá
@andorax A povolenych teda mate 3,5 m od hranice, resp. 7 m od sousedova domu?
Odpovědět
@andorax Mozna stoji za to se jeste poradit s dozorem, jakou on ma zkusenost. Co se te vzdalenosti od souseda tyce, tak pokud je garaz soucasti domu, plati vzdalenost garaze od souseda, protoze to je cele jeden rodinny dum.
Odpovědět
@puhelin ano, povolených máme 7m, dle kóty ze situačky. S dozorem jsem komunikoval, sám neví jak to řešit, bude zítra zkoušet nějaký svoje lidi dál... zatím jsem kontaktoval firmu, aby zastavili radši zítřejší lití desky a podle toho, co zjistí dozor tak půjdu na SÚ
Odpovědět
@puhelin Jen přidávám update, kdyby někdo řešil něco podobného: Dozor mi řekl, ať to radši přiznáme, desku nezalijeme a počkáme, jak se vyjádří úřad, kdyžtak by se udělaly další pasy o metr vedle a nevyužité by se zahrabaly. Rozhodně levnější varianta než rozbíjet vylitou desku a dozor už zažil u někoho známého, že musel na nařízení úřadu strhnout hrubou stavbu. Šel jsem tedy na úřad s prosíkem. Na územním plánování jsme už dostali kladné stanovisko, momentálně se vyřizuje výjimka na SÚ a jestli tohle klapne, tak se vyřídí změna stavby před dokončením. Výsledek - časové zdržení stavby a 5000,- poplatek za výjimku.
Odpovědět
@andorax Diky za zpravu, udelali jste to s pokorou, s rozumem. Verim, ze stavebni urad k tomu pak na konci prihledne. Co na to ten, ktery chyboval? Budete to s nim nejak resit z hlediska fin. nakladu navic?
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin to by melo jit bez problemu z odpovednostni pojistky
Odpovědět
@geodett Pokud to architektovi dovoli jeho ego 😉
Odpovědět
@puhelin No. Vícenáklady nám (zatím) vznikly jen ten poplatek za výjimku, což asi řešit nebudu, protože nám to posunutí projektant zpracoval vč. textové zprávy, kterou potřebovali na územku, v podstatě do druhýho dne. Jinak od toho dal samozřejmě ruce pryč, protože "Měli jste to měřit podle situačky". Základy jsem ale, podle mě logicky, měřil podle výkresů základů. Kdybych se s ním ale dohadoval, tak s tím stejně, podle mě, nic nevyřeším.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?