Nopová fólie - ano x ne?

Chtěl bych se zeptat, zda je potřeba instalovat nopovou fólii u novostavby RD. Na domě je provedena svislá hydroizolace a na ní je zateplení 60 xps (viz. foto). Děkuji za Vaše názory..
Odpovědět
Profilova fotka
Ano, měla by být.
Odpovědět
@rd_kos Jsou na to různé diskuze na TZB info. Shodují se tam že pokud je izolace a xps, tak potřeba není. Maximálně dát nopama od domu jako dodatečná ochrana a musí být nahoře řádně ukončena.
Odpovědět
Profilova fotka
@petr13 přesně tak. Je to asi stejně věčné téma jako telefon s androidem anebo jabko. Když si porovna náklady s tím co za to získá, tak je jasný že nemůže nic ztratit. A je lepší ji udělat.
Odpovědět
@ozzy77 A můžeš mi teda říci proč by měla být nopovka na TI soklu? Jestli tady chcete mrhat čas, tak můžeme ještě řešit otočení nopovky 😬 A jakože tím nic neztratí?? Buď tam bude a má to svůj DŮVOD nebo nemá, TEČKA.
Odpovědět
@ozzy77 Právěže když se to neudělá pořádně, tak se tím může víc ztratit než získat (zatékání vlhkosti a držení vlhkosti u soklu). Myslím tím hlavně to, když se to nahoře ničím neukončí.
Odpovědět
Profilova fotka
@panlorenc tak mu na to odpověz
Odpovědět
Profilova fotka
@petr13 tak předpokládám že dům si staví pro sebe tak to udělá pořádně.
Odpovědět
Profilova fotka
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@ozzy77 Ty říkáš, že rozhodně ANO, tak si to zkus obhájit... 🙂 U tebe zvykem, čekám vtipnou odpověď 😛
Odpovědět
Často se uvádí jako problém zatékání vody za nopovku. Když ta nopovka tam nebude, tak ta voda se tam dostane úplně stejně. Tak v čem je to takový problém?
Odpovědět
Já měl nopovku koupenou a pak jsem ji do stavebnin vracel. Když jsem perimetr přihazoval, nebylo ji kam ukotvit a přišlo mi, že by i hůř sedala přiházená hlína. Případně by to sedlo i s nopovkou.
Odpovědět
Profilova fotka
@panlorenc mno, tady asi úplně nebudu ftipnej. Já osobně ji v projektu mám, tak jsem ji tam dal. Jeho projekt neznám. Ale pokud se ptá, tak asi projekt nemá. Tak jen odpovídám, že je lepší ji tam dát a udělat pořádně, než pak řešit problémy. V tuto chvíli je to pro něj otázka nákladů, nic víc. Nic neztratí, může jen získat (klid a pokoj od vlhkosti)
Odpovědět
Článek se načítá
@cyklos Nedostane se jí tam tolik, může odtéct po povrchu jinam takhle když tam je díra tak to všechno zteče za ní. Ale pokud tam je lišta tak je to samozřejmě v pohodě.
Odpovědět
@ozzy77 projekt samozřejmě mám, ale nopovou fólii v něm uvedenou nemám a proto se ptám .. Můj pohled na věc je takový, že xps a pod nimi svisle natavené hydroizolační pásy jsou dostatečná ochrana proti vlhkosti, na druhou stranu "základy" jsou ještě odkryté, takže ideální možnost tam tu nopovku dát.... jsem ovšem na váškách, zda vůbec ta nopovka bude mít nějakou funkci .. U mnoha lidí jsem viděl, že nopovku mají.. ale bez zakrývací lišty, to mě příjde jako nedodělané a s čouhající nopovkou "nehezké" ..
Odpovědět
@ozzy77 Takže argument: já ji mám v projektu, tak ji poradím o ostatním....No jako vždy nezklamal jsi 😄
Odpovědět
Asi takto, když ji tám nedáš, tak se nic nestane, když ano prostě tam bude zbytečná, jako rady ozzy77 😄
Odpovědět
@petr13 Podle mě je nopovka bez ukončovací lišty úplně stejná jako by u soklu byla třeba dlažba (ta voda tam zateče spárou). Pokud by tam dlažba nebyla tak voda stéká na zeminu, která nasákne. Opět tam je ta vlhkost. Ta nopovka zatečenou vodu odvede blíž k z.pasum. Největší problém nopovky podle mě je, že si ji lidé pletou s hydroizolací a potom jsou ty problémy......
Odpovědět
Profilova fotka
@panlorenc až bude řešit vlhkost, tak doufám že se k tomu postavís čelem a ne jako tvoje přezdívka, která nejspíš odpovídá herci ze známého filmu 🤟. "On teda cihlu do ruky nevezme ale fachman je to náramnej 👍👌"
Odpovědět
@ozzy77 Jakou vlhkost? odkud a proč? Hydroizolaci má navrženou a výškově sokl vyřešen správně nad UT taky, tak proč? Ptám se znova PROČ ji tam dávat. Z mého pohledu tam rozhodně v tomto případě není třeba.
Odpovědět
Profilova fotka
@rd_kos za mě zbytečné ji tam dávat, když máš hydroizolaci vyřešenou. Ale když ji tam dáš a udělá se to správně, tak tím nic nezkazíš.... To si spočítej, jak tě to finančně zatíží.
Odpovědět
názor mého projektanta a stavebního dozoru v jednom .. pokud mám možnost sledovat jiné projekty či hlavně podklady dodavatelů stavebních materiálů, tak je snaha nopovku dávat. V tomto případě má nopovka, ale pouze funkci mechanické ochrany v době, kdy přihrnujete základy a hrozí poškození soklové izolace (ve vašem případě XPS). Další obsáhlé diskuze se vedou nad orientací nopů. A tak, jak to bývá, je to tak 50/50. Závěr: pokud nemáte přihrnuté základy, není to nic proti ničemu, když tam pás vložíte. Ale pokud ho tam nedáte, kvalita spodní stavby se určitě nezhorší!
Odpovědět
Profilova fotka
@rd_kos ano to je přesně to co si myslím.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
ahoj, jak mate resene prichyceni ukoncovaci listy? Sokl budu mit tvoreni zalozenim na cihlu 44cm a dale bude cihla 50cm. Sokl pak vznikne cca 35cm nad budoucim terenem. Je tam tedy slabych 6cm na hydroizolaci (zpetny spoj), XPS. Nicmene pokud bych mel vyhnat nopovku 30cm nad teren (jak se vsude pise), tak bych potom musel ubrat z tloustky XPS. Dat nopovku zaroven s terenem, byt bude ukoncena listou, zrejme nebude mit zadny smysl. Nebo? Navic jak v takovem pripade tu listi prichytit, protoze pokud by se kotvila mechanicky vrutem , tak by nesmel vrut projit skrz hydroizolaci.
Odpovědět
@petr13 Potřebuje a to jen a pouze z jednoho důvodu - MECHANICKÁ ochrana XPS před poškozením - působení půdy, šutrů, různé manipulace kolem a hlodavci či jiná zvěř. Tečka.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Zdravím, jak to dopadlo? Taky ji tam chci dát jako mechanickou ochranu. Původně jsem chtěl geotextílii, ale teď uvažuji spíš nopovku. Otázka je orientace nopů 🙂 a zda nopy ven potřebují horní lištu?
Odpovědět
@jurta My máme nopovku normálně nopy do základů, takže to nějak může dýchat a horní lištu nemáme, protože těsně nad nopovkou začíná zateplení zdi. Je to dobrá pojistka, aby nebyly mokré zdi, kdyby náhodou byla někde špatně udělaná hydroizolace (což u nás není úplně nejlepší)
Odpovědět
Dopadlo to dobře 🙂 nopovku jsem dal klasicky nopama do základů, aby mohlo dýchat. Horní lištu jsem též instaloval, z důvodu, aby se tam nedostával bordel, také by nopová fólie neměla koukat, jak je v mnoha případech u domů vidět. Působením povětrnostních vlivů se časem začíná rozpadat. Takže tak.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?