Odvod vody od domu

Prosím o radu. Po deštích nám zůstává u základů voda v délce cca 7m zbytek domu je v pořádku a potřebují poradit jak nejjednodušeji udělat to, aby voda nezůstávala u základů? Jedná se pouze o tuto zimu na jaře se bude dělat kačírek.Půda je jílovitá a na ni navážka.Děkuji za odpovědi
Odpovědět
Profilova fotka
Pokud chcete provizorní řešení, tak mě napadá jen vykopat menší strouhu, aby to odteklo. Řešení do budoucna - vykopat jíl, dolů drenáž a nad to štěrk. A samozřejmě nopovku kolem domu
Odpovědět
@xhex to je řešení které mě také napadlo ale tím si přece odkopu základové pásy to ničemu nevadí? A s tou nopovku fólií mi jak stavební dozor tak stavebníci tvrdily že je to zbytečné tak opravdu už nevím co je správně.
Odpovědět
Profilova fotka
@boert neodkopaly jsme pasy, ale ztracáky, takže jsme to vybrali na horní hranu pasů. O zbytečnosti nopovky slyšim prvně, myslim že kdybyste jí měli, tak nemáte mokrej ten sokl
Odpovědět
@boert ačkolib nopovku vidím u většiny staveb, tak mě ji stavař nenutil s tím, že není potřeba. S vodou kolem základů jsem měl taky problém jelikož máme jíl a pozemek je svažitý. Drenáž kolem domu mám, ale chtěl jsem vyřešit příčinu toho stékání k základům a vykopal jsem drenáž ve svahu, která stahuje vodu a odtéká podél zahrady pryč. Drenáž kolem domu nemáte ?
Odpovědět
@boert to vypadá na povrchovou vodu, svody ze střechy máte hotové ? Pokud je to voda po dešti, tak udělat terén se spádem od baráku aby to odtékalo od něj a ne k němu, 7m není zas až taková tragédie, na jaře nebo v létě to celé stejně budete předělávat. Já měl něco podobné a jednu zimu jsem to nechal být a nic se nestalo. Ono ale až tam navaje 30 čísel sněhu a začne to tát ,tak stejně budete z toho na větve. Správně by měl být ten terén upraven od baráku a ne k baráku , a ještě strouha k němu jak je patrné z obrázků.
Odpovědět
@lto007 ano je to povrchová voda, drenáž zatím není bydlíme chvíli, odkopané to bylo z toho důvodu, že jsme dělaly sokl a jinak bych se tam nedostal, je mi jasné že to musí jít od domu a ne k domu ale jak toho docílit?Musel bych komplet celý sokl zasypat abych byl lehce nad terénem byl by to problém a čím hlavně zasypat (chtěly jsme dát marmolit na sokl tudíž by nemusel být?) Svody že střechy máme svedené do 5m3 jímky.Dalsi problém by byl pokud bych to tedy vyspadoval od domu že bychom byly 30-40 cm pod chodníkem.
Odpovědět
@pepa89 Drenáž nemáme ale spíš mě zajímá zda by nestačil kačírek
Odpovědět
Jinak o drenáží jsme ani neuvažovaly jelikož nemáme spodní vodu a půda je jílovitá a ta vodu jen tak nepropustí, tudíž řešení je asi jak psal pán výše spád od domu, ale čím zasypat ten sokl zda by stačil ten kačírek.
Odpovědět
@boert To vyspádování od domu je důležité. Kdyby se teď zasypalo kačírkem, tak ta voda tam bude, jen nebude vidět? Tedy i pokud by se dělal okapový chodníček, tak pod ním ať je půda alespoň trochu vyspádovaná od domu. Ten sokl je jen v lepidle?
Odpovědět
@r4d3k74 je mi to jasné prostě spád jakkoliv od domu a ano je pouze v lepidle proto nevím co dál s ním protože pokud budu dělat tedy spád od domu bude minimálně do půlky zasypán
Odpovědět
@boert tak odkud se bere ta voda tedy ? svody máš, ze střechy tedy ne?, přesah střechy je ? nejdříve musíš určit zdroj odkud ta voda se bere. Kačírek moc nepomůže, protože voda steče dolů a bude tam stát jako teď, jen to nebude vidět. Budoucí terén, resp. výška terénu kolem toho místa bude kde ? Podle mě je ten barák vzhledem k okolnímu terénu utopený, známý teď něco podobné řešil, tj. sokl pod úrovni silnice a je s tím pěkná pakárna. Jinak drenáž kolem baráku bych dal v každém případě, ale tady už je asi pozdě, z těch svodů už asi máte potrubí do jímky a kopat kolem toho je za trest - (5m3) - snad to ta jímka pojme až bude pršet týden bez přestávky.
Odpovědět
@boert Pokud se bude zvyšovat terén u domu, tak to lepidlo je natažené zbytečně moc dolu. Pokud se ho bude dotýkat půda, tak prostě bude tahat vlhkost. Mohlo to být tak, že vyspádovaný terén od domu, lepidlo nataženo ne až k půdě, ale kousek nad ní a udělat pochozí nebo okapový chodníček, který by místo, kde je spodní hrana lepidla. V zemi by byl pouze xps nebo perimetr, který je nenasákavý a je v tomto případě tedy zbytečné použití nopovky.
Odpovědět
Článek se načítá
@lto007 ano máte pravdu je utopený, přesah střechy je nějakých 50cm a ta voda byla z deště který přišel z boku, napadlo mě udělat rovnou od soklu chodník, výšku terénu jsme chtěly od půlky soklu ale jak tak čtu asi to nepůjde, jinak jímka to pojme je z ní vyveden přepad
Odpovědět
@boert Tak na to lepidlo asi ještě něco přijde, ne. Marmolit nebo fasáda nebo nějaký obklad? Chodník bude dobré řešení, ale i vyspádovaná zámkovka propustí nějakou vodu, a tedy terén pod chodníkem by měl být také do spádu. Já bych udělal finální povrch toho soklu, asi bych to obkopal a dal nopovku, vyspádoval terén a udělal chodníky.
Odpovědět
@r4d3k74 asi nej řešení v tuto chvíli, než dělat nějaké mezi akce. Akorát na nopovku bych se vykašlal, pod chodník nebo zámkovku bude muset dát štěrk a ten hutnit, než tam dávat 20 -30 cm nopovky, kterou rozmrdá při hutnění je lepší těžký asfaltový pás, aby ochránil tu tepelnou izolaci.
Odpovědět
Momentální řešení je jednoduhé, zlikvidujte ten rygol co vám ta vznikl u soklu, odkopejte nahrnutou zeminu alespoň na pár místech aby voda odtekla. jinak pokud je to pouze jednorázově napršená voda tak to zase není žádná tragedie.
Odpovědět
@lto007 mám nádrž na vodu 8m3 s přepadem do vsaku, kde se odhadem vejde 2-3m3. Jsem na hnusném jílu, kdy v hloubce 5m byl pořád jíl. Voda se zde vsakuje rychlosti mm za den. mám zde svedenou celou střechu a těch 10m3 je plných za jeden den silnějších dešťů. Pak začíná přetékání z gajgru.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?