Praskliny v základových pasech. Máme problém?

20. srp 2018100

Prosím o radu. Po vylití pasů mi zedníci poradili, ať přijedu druhý den ráno kropit. Nedalo mi to a na staveniště jsem dorazil už cca 3 hodiny po vylití. Po celém obvodu již bylo velké množství prasklin. Některé naskrz (protéká jimi voda) a o šířce až 3mm. Hloubka vylití je 25cm.

Dle zedníka to nebude velký problém. Základy stojí na kamenném pevném podloží a vzniklé praskliny prý zacelí betonové mléko, které tam vyteče při zalévání ztraceného bednění.

Souhlasíte s jeho interpretací nebo v tom vidíte problém?

Děkuji

 • Na co to máš základy, že jsou jen 25cm ? 🤔 jak dlouho byl výkop bez betonu po vykopání ? Pokud jsou taková tepla jako teď panují a hlína byla vyprahlá, natahuje do sebe vodu a beto tak hodně rychle pracuje, ropit se tak musí v podstatě neprodleně po zalití, nebo alespoň zakrýt aby na něj nepražilo sluníčko... Pokud si ho dobře prolil po těch třech hodinách tak by se měly praskliny zatáhnout a nemělo by to vadit ... jen musíš kropit....

 • @hanscz  tak pozri, urcite sa ti pod tym neprepadla zem, iba ze by tam bola nejaka stara pivnica zasypana
  budu to zmrstovacie trhliny, ta zem vyzera riadne sucha, 25 cm je malo nato aby malo v sebe dostatok vody aj pre hlinu, mohli ste dat do vykopu nejaku foliu, alebo trochu hlinu pokropit,
  ale toto nieje ziadny problem

 • Děkuji za odpovědi, a za to, že jste vyvrátili mé obavy 😉

 • Sponzor fóra
 • @hanscz  Obavy bych stále měl, a to z těch 25 cm hlubokých základů. Fakt jsou jen takto hluboké, nebo to je překlep?

 • @lukoid  zrejme je to tak kvuli tomu podlozi... zrovna delam plot a mam pro nej zaklad 120 cm🙂))

 • Opravdu nejsem odborník, ale takto to bylo uvedeno v projektu. Jedná se o poměrně malou kompaktní stavbu a podloží je opravdu skála. Je to víceméně typový dům, kterých stojí v ČR asi stovka.

  Doufám tedy, že projektant věděl, co dělá.

 • @hanscz  to by vám měl počítat statik. To je na rovině? 25cm mi teda přijde málo.
  Praskliny jsou asi ok co na to dozor? Beton z betonárky je dle projektu?

 • zaklady 25 cm to jsem teda jeste nikde nevidel, pokud je pod tim skala tak bych aspon navrtal do te skaly diry na roxory, ale tak snad vi projektant co dela

 • My mame pod domem ruzne hluboke pasy, ale nejmene 120cm rikal manzel, takze 25cm me taky zarazilo. Ale v nasi ulici stoji dum, ktery to ma podobne, pritom je celkem velky a patrovy.

 • Taky mám v některých místech jen 25 cm. 50 jen v části, protože to už bagr nedal. Když se ti kouří od lžíce, mají se ty pasy o co opřít. Ty praskliny bych přičítal lití v tomto horkém počasí. Když se můžou dělat plovoucí desky bez pasů a fungují normálně, neviděl bych v tom problém.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?