Purenit -hydroizolace

Prosím o vaše zkušenosti. Máme osazené fr. okna a vchodové dveře na vč. purenitu. Nyní navařujeme hydroizolaci po celé ploše domu a nevím zda máme navařit ipu také na purenity? Klasicky nejdříve penetrák pak ipa ? Děkuju za info jak jste řešili zevnitř domu vy , nebo jste lepily hydroizolaci jen z venkovní strany?
Odpovědět
Jelikož se obvodové zdivo zakládá na pás lepenky, měli by jste mít tedy pod oknem už pás a k tomu dopojite ty co budete dávat teď. Z exteriéru při realizaci zpětného spoje jsem dal samozřejmě i na purenit - nahřál pruh a šup tam sním, pro jistotu jsem to na tom purenitu ještě přetřel hydrostěrkou. Pokud nemáte pod okny pás izolace asi někde udělali soudruzi chybu🤔
Odpovědět
Profilova fotka
My shodou různých okolností a chyb bohužel pod fr. okny hydroizolaci taky nemáme. Dali jsme pak tedy z interiéru důkladnou vrstvu tekuté hydroizolace, bála jsem se na purenit IPU navařovat. Zvenku zatím nemáme dořešeno.
Odpovědět
Purenit, je z pohledu mé 30-leté praxe ve stavebnictví nepochopitelně přeceňovaná a předražená věc, kterou "maržují" dodavatelé oken.
Odpovědět
Profilova fotka
@panlorenc jak to odpovídá na otázku tazatele? Už ho tam má.
Odpovědět
Profilova fotka
@aksile88 dávali jsme ipu jen z exteriéru. Klasicky, navařit pruh a dát na purenit. Pod purenitem jsme samozřejmě měli už ipu navařenou jako pod obvodovým zdivem a tu jsme pak jen dopojili v ploše domu.
Odpovědět
@ptjj Pravda tazatelku to již nezachrání, ale pro ostatní to může být min. důvod k zamyšlení.
Odpovědět
Profilova fotka
@panlorenc prostě se to tak teď dělá, jasně, že před třiceti lety tady nebyl, ale to se stavělo úplně jinak než dnes, takže bych to nesrovnávala........proč vám tak vadí? mně to jako materiál připadá fajn, je pevný, lehký, izolační, unese velkou zátěž
Odpovědět
@panlorenc Mohu se zeptat, čím byste tam tedy Purenit nahradil, aby tam nevznikal tepelný most?
Odpovědět
Nemluvím o historii, mluvím o dnešním trendu. Projektant to tam možná plácne v typovým detailu z googlu, a stavebník na purenit kývně z neznalosti v nabídce oken, jakože je to super tepelně izolační a navíc v ceně oken 😴 . Syn na toto téma mj měl loni DP, můžu zaslat modelovaná teplotní pole a srovnání. Shrnuto...purenit nepřináší žádný další benefit (spíše naopak z pohledu hydroizolace soklu) pro stavebníka, než klasicky dobře vymyšlený detail např. s nízkou TI cihlou a klasickým zateplením ostěním v tomto případě prahu.
Odpovědět
Já na purenit použila tekutou hydroizolaci - hydroizolační stěrka DEN BRAVEN Hydro Blok B400 asfaltová - v kyblíku, nanesla jsem na purenit štětcem vrstvu a ještě přes to budeme dávat i pás ipy - nahřejeme bokem a přilepíme. Jsou i samolepící ipy že se nemusí nahřívat hořákem, ale moc to prý nedrží. Cena purenitu byla dost zanedbatelná v ceně oken - pod 3 metrové balkonovky to vyšlo tuším asi 2000 Kč.
Odpovědět
@jajinka121 dělali jsme to stejně, jen jsme dostali doporučení na DenBit DISPER STYRO LT a na to bokem nahřátá IPA. Jinak nás Purenit pod 4 metrový portál (výška 27 cm) vyšel na 10 000 Kč a pod vchodové dveře na 3 000 Kč.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
@panlorenc bylo by možné poskytnout ten klasický šikovně řešený detail jak nahradit purenit? Nejen mě by to ušetřilo nějaký ten peníz. V mém případě zdivo = 50tka nezateplená "cihla". HS portál směrem na terasu, na které bych chtěl betonovou dlažbu až k prahu HS portálu. Marně se pokouším přijít na to jak purenit obejít. Přeci jen purenit je nosný a výrobce oken/dveří ho tvarově přizpůsobí prahu HS portálu. Děkuji
Odpovědět
Článek se načítá
@roxtidy Ten detail je tak jednoduchý, že ani netřeba snad dávat...zkrátka okno/dveře posazené na první zakládací šár. Oproti purenitu je tam půlka hran a ohybů hydroizolace a to nemluvě o tom, že se to špatně na ten purenit taví a musí se dávat ještě tekutá. Prováděcí detail nechci dávat free, ten a nejen ten dáváme zákazníkům.
Odpovědět
@panlorenc na zakládací šár? Co když je založeno na nazateplene (vnitřně) cihle? To tam je tepelný most jako víno
Odpovědět
@panlorenc resp. Jak vyřešit v takovem případě podlahu uvnitř/venku... To by se musela ta zakládací cihla uriznout na tloušťku prahu... Čili třeba jen cca 10cm v případě dveří. A to mi nepřijde jako příliš šťastné řešení
Odpovědět
@panlorenc zatím co jsem si všiml tak každá vaše "rada" působí na první pohled revolucne. Leč detaily nejste ochoten sdílet. Tomu bych se nedivil pokud se tím zivite. Ale v tom případě to ve mě vyvolává silný dojem toho že se zde pouze pokoušíte lovit zákazníky, což mi přijde úsměvné.
Odpovědět
Profilova fotka
Hydroizolace se v tomto případě nanáší na purenit úplně stejně, jako kdyby výplň otvoru byla z cihel. Prostě se menší kusy hydrošky nahřejou mimo a pak se rychle tam rychle nalípnou.
Odpovědět
@roxtidy Něco jako Kukura v Trháku? https://www.youtube.com/watch?v=MD9VD...
Odpovědět
@kofejn tak nějak 😂 je to "rada", kdy se poukaze na to že všichni to dělají špatně/draze, jen dotyčný správně/levně , ale vlastně ve finále neřekne jak. Navíc doporučení posazení hs portálu na zakládací šár je jednoduše hloupost (což sám ví, pokud je z oboru - viz řešení podlahy). Tím pádem jde o záměrné klamaní lidí a pokud má někdo toto potřebu dělat na veřejném fóru, tak je to ubohé
Odpovědět
@roxtidy Ty máš snad výšku prahu 10cm? Podívej...výška zakládací cihly 250mm-dnes s běžnou skladbou vytápěné podlahy jsme +-taky 250. Prostě výplň zasadíte na zakládací šár a neřešíte dále nic-několik stavebníků tady na MS již fotky má, tak hledej. Je to moje doporučení nic víc. A já se zase divím tomu, že ty se divíš tomu, že nechci dávat svojí práci FREE 😄
Odpovědět
@pyramis No a kolik tam máš záhybů a spojů navíc? Jak snadno se ohně a přilne asf.pás? Na kolik ho nahříváte? a co na to ten PURenit? Víš kolik stojí bm? Víš jak se to dělalo, když tenhleten "zázračný výrobek" nebyl? Víš kdo a proč ho vymyslel?
Odpovědět
@pyramos, @roxtidy, @kofejn. Třeba kdyby lépe vymysleli skladu/výšku tak, aby to vyšlo na celý šár cihly, tak mohli rychleji, levněji a dokonce tepelně lépe vyřešit práh. Jenže každý se bojí, že si na základovce cihlami vytvoří bazén a voda nebude moci někudy odtéct-to je to nejmenší, kdy se v nejnižším místě dá jedna cihla prozatím na sucho. Ale chápu, že pro některé z vás je toto řešení moc jednoduché.
Odpovědět
@panlorenc Jsou i takový co to tak maj, ale pak je potencionální problém s vylitím podlah. http://www.modrastrecha.cz/forum/podl... Jinak já na předsazenku použil samolepící izolaci ( která moc nelepí ani na napenetrovaném podkladu) a místo PB hořáku si hrál s horkovzduškou. A ten detail uvnitř jsem udělal nakonec jako na přiložených fotkách. Tehdy žádný panlorenc okolo nešel a neporadil a dozor zrovna nekomunikoval. Pak mi to teda schválil. Od vylití je rok a zatím to neprasklo.
Odpovědět
Profilova fotka
@panlorenc Záhyby a spoje tam navíc žádné nejsou. Purenit včetně výplně mám zarovnán s lícem zdiva. A ano, vím kolik to stojí. A ano vím, jak se to nejspíš dělalo, když tento výrobek nebyl. A vynalezeno to bylo nejspíš proto, že se hledal výrobek, který by měl vhodný poměr izolační vlastnosti vs pevnost např. pro detail, jako je tento. Jo a teplotu nahřáté HI běžně neměřím, tak nemohu odpovědět 😄
Odpovědět
@panlorenc v rychlosti jsem nacrtnul tvoje reseni...v mem pripade by to znamenalo - 50tka cihla - skladba podlahy = 16cm XPS, 7cm beton s podlahovým topenim, 2cm na podlahovou krytinu - venkovni dlazba tl. 6cm - prah HS portalu 180mm sirka a 40mm vyska A co se mi na tom reseni nelibi: - tenka vrstva betonu mezi podlahovou krytinou a cihlou, tady to je pouze 2cm = muze praskat, tim spis kdyz se tudy bude chodit ven - na druhe strane usazeni venkovni dlazby primo na cihlu? tam by mela byt roznaseni mezivrstva, ale neni pro ni skoro zadny prostor? Kazdopadne vyrazne zeslabeni tlousky dlazby = opet riziko praskani A tomu, ze sem nedavas svoji praci se naopak nedivim, jak jsem napsal, ale na podobnem foru mi prijdou fer dve moznosti 1) vystupuji sam za sebe a jsem ochoten poradit 2) zaplatim si a vystupuji tu jako PRO/firma a pak sem klidne prasknu odkaz na sve stranky s telefonem, abych mohl poskytnout placene sluzby Tve rady jsou zamerne nekompletni, protoze mas pocit, ze by ses okradl, ale druhou stranu nejsi ochoten si to zde zaplatit jako profik. to je to co mi vadi. A jeste jedna vec...hlavne u dlouhych HS portalu...ten purenit ten nekolikametrakovy HS portal podepre v cele jeho delce rovnomerne.
Odpovědět
jinak teda tu hydroizolaci budu na 90% resit pomoci kvalitni tekute hydroizolace - WeberTec 915 nebo spise Sika Igolflex -101
Odpovědět
@roxtidy @pyramis @kofejn Z interiéru jde na cihlu už jen čistá podlahová krytina nikoliv beton či anhy. Jen se musí přesně počítat s konečnými tl. skladby podlahy. Cihla stejně podepře jako purenit a tep. vlastnosti jsou lepší při prostupu cihlou než purenitem. Tvrdím jen to, že kvalitní projekt s promyšlenými detaily dokáže uspořit čas i peníze....no a ten kdo ho nemá, tak si zaplatí purenit 😛 Ale chápu, že přiznat si to, že to mohlo jít jinak a lépe není lehký 😛 JEŠTĚ jednou...podívejte se tady některým na fotky z realizace-pokud je to SPRÁVNĚ vyprojektované, tak se jedná o lepší řešení. Toť má rada a zkušenost.
Odpovědět
@panlorenc jak muze jit z interieru na cihlu uz jen cista podlahova krytina? Vyska cihly je 25cm. K tomu se musi pricist 4cm vyska prahu HS portalu/dveri. To uz je 29cm. Pokud by se mela podlahova kryti placnout rovnou na cihlu, tak by musela mit toustku 4cm - takova moc k dostani neni 🙂 a kdyby byla tak pochybuji o poptavce 🙂. No a co zvenku? Tam by se naopak musela placnout asi ta betonova dlazba taky primo na cihlu, ze? Resp. na hydroizloaci. Ale predtim by se jeste musela z tech 6cm tloustky seriznout opet na ty 4cm co je vysoky prah. To by bylo tuze fajnove reseni 🙂 Jste vazne srandista clovece. Navic toto vase reseni by vzdy vyzadovalo "nulu" ve vysce tech cca 29cm od podkladni desky. Aby pak bylo docileno vysky stropu aspon 250cm, tak si Vas zakaznik musi priplatit za jeden sar cihel navic minimalne na celem obvodu domu = zvedne se mu tim vyska hrebe a samozrejme i cena. Pokud to vezmu baj okolo, tak na domek 10x10m je to cca 150 cihel. No a cena cihly je 100-170kc, takze ja tam zadnou usporu nevidim. Naopak. Navic jak se realne projevi lepsi tepelna prostupnost izolacni cihly proti tomu purenitu na takove pidiplose? 100kc rocne? Vratte se na zem proboha. A samotna cihla nic stejne nepodepre...protoze mezi cihlu a prah HS portalu by se musely narvat pri vasme resein klinky (lepe iso podlozky) = bodove podepreni. Kdezto v pripade pouziti purenitu se vlozi podlozka az mezi podklad a purenit, pres ktery se vaha HS portalu lepe roznese. Pak se nic nekrouti, neseda a funguje jak ma.
Odpovědět
@roxtidy Evidentně vůbec nemáš ponětí, takže hledej, přečti, studuj, zamysli, pochop, diskutuj. Nejsme projekční kancelář co jen tupě kopíruje "detaily". Ty si tam dej ten purenit....nebo něco jiného sofistikovaného 😛 Evidentně mě jenom štěngruješ s tím, abych sem nakonec ten detail dal, že? _!_ Tak se zaregistruj a na TZB si ho najdi.
Odpovědět
Štengrování? Vubec...ty sem nic nedáš, protože nic nemáš...ala Kukura výše 🙂 Pouze se svojí projekční kanceláři paratizuješ na diskůzním fóru, což svědčí o mnohém.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?