Zahradní sklep - izolace stropu a vlhkost sklepa

4. kvě 20222

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat těch, co realizovali v zahradě ve svahu vlhký sklep na ovoce a zeleninu, jakým způsobem izolovali strop a jestli jej i zateplovali. Strop našeho sklípku bude zahrnut zeminou cca 40 - 80 cm. Nevím, jestli to bude dost nebo bychom raději měli ještě dát extrudovaný polystyren.

Dále by mě zajímalo, jakou máte ve sklepě vlhkost. My momentálně (ještě není zcela dodělaný) 95 %, což mi přijde moc.Máme odvětrávání u podlahy a u stropu (kg trubka dn 110, nejsou nijak izolované), ale na stěnách, stropě kondenzuje voda. Měli bychom teď na zimu spíše větrání snížit nebo naopak posílit nějakým větrákem? Je mi jasné, že vlhkost se bude snižovat obtížně a vlhký sklep jsme chtěli, ale zase bych ho ráda používala pro daný účel.

 • Dobrý den,
   
  rád bych odpověděl na Váš dotaz ohledně vlhkosti ve sklepě.
   
  Ideální vlhkost sklepa je cca 55-60 %. Pro cílené snížení vlhkosti je dobré instalovat ventilátor do potrubí, např. Dalap 100 SD a k němu čidlo vlhkosti. Vzhledem k tomu, že už potrubí máte instalované, doporučujeme záměrně tento ventilátor, který se do potrubí vkládá.
   
  Důležité je, aby byla zajištěna cirkulace vzduchu, tedy je nutné mít nejen odvod, ale i přívod vzduchu, což v tomto případě je. Problém je pouze v použitém odpadním potrubí KG, jelikož KG potrubí není přímo určené pro distribuci vzduchu, a tak není kompatibilní s ventilátory. Naštěstí lze v tomto průměru doporučený ventilátor zasunout do potrubí, protože je ventilátor menší než průměr potrubí, ale je potřeba ho utěsnit, aby byl pevně usazen a časem “necestoval”. 🙂
   
  Případně je možné pro lepší odvětrání použít rotační hlavici, která umocňuje tzv. komínový efekt, tedy zlepší odtah vzduchu ven. Doporučuji např. Dalap DORN 100. Rotační hlavice není tak účinná jako ventilátor, dá se s ním ovšem kombinovat - ideálně tedy použít ventilátor i rotační hlavici.
   
  Co se týče kondenzace, pro odvod kondenzátu by bylo dobré do potrubí nainstalovat kondenzační jímku. Dále při dobré izolaci venkovní části potrubí by pak kondenzace - způsobená rozdílnou teplotou uvnitř a vně potrubí - byla minimální.
   
  Přes zimu se určitě větrání doporučuje, a to intenzivnější formou v pravidelných intervalech - i tak se dá vlhkost snížit. Pro lepší odvětrání Vám samozřejmě pomůže výkonný ventilátor, který bude fungovat automaticky. Tedy na základě čidla vlhkosti, které zaznamená zvýšenou vlhkost, poté se zapne a jakmile je úroveň vlhkosti snížena na požadovanou, sám se vypne.
   
  Pokud by Vás k tomuto tématu cokoliv zajímalo, rád pomohu a poradím. Neváhejte se ozvat.
   
  S pozdravem Honza za Tým VENTILÁTORY.cz

 • Já vám sice neporadím ale musím pochválit, vypadá to skvěle!

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat