Čím zakrýt pozednici

Dobrý den, mohl bych Vás poprosit o radu? mám bungalov a vazníky uloženy na pozednici. Chtěl bych vědět, čím nejlépe z vnější strany zakrýt pozednici? Můj návrh je takový, že bych z vnější strany nalepil polystyren ( fasádní nebo XPS?) tak, aby byla zakryta nejen pozednice, ale rovnou bych tento polystyren vyřízl i kolem vazníků a vytáhl až nahoru k střešní folii. Pokusil jsem se i zakreslit do obrázku. Nebo bude stačit zvenku dozdít příčkovou cihlou? Nebo stačí jen polystyren do výšky pozednice? Myslel jsem, že pokud bych vytáhl polystyren až nahoru k folii, že by k tomu šla zevnitř dobře dát vata. Moc děkuji za rady.
Odpovědět
Profilova fotka
@litterpool v projektu by to mělo být znázorněné ale prakticky budeme mít to samé a nejspíš to dozdím klasickým ytongem a z vnitřní strany to zakryju izolací- vatou. Viz obrázek. Ten xps my přijde zbytečně drahý řešení a fakt jednodušší je to dozdit pač ten polystyren by se tam musel nějak kotvit.
Odpovědět
Profilova fotka
@litterpool Teď jsem si to uvědomil vlastně vždyť vy budete mít podbité přesahy takže to stačí podbít a pak zvrchu přes podzednici natáhnout izolaci, na fóru je tu spoustu fotek jak to realizovaly. My budeme mít změnu v projektu, nelíbí se nám toto rovné podbití takže budeme mít vazniky přiznané a právě to dozdim až ke střeše.
Odpovědět
Profilova fotka
@litterpool Přesněji takto se nám to líbí více, je to foto tady z MS.
Odpovědět
@litterpool Budete zateplovat? Pokud ano, vytáhněte EPS zateplení až na ,,styk" se střechou. Krásně se tak spojí vnější zateplení a izolace stropu. Našich 40 cm vaty na to pěkně navazuje, je přiražená na EPS. EPS desky ze zateplení (20cm) pokračují až nahoru mezi vazníky, na které je v desce EPS vždy vyříznuta drážka. Okolo vazníků pak zastříknuto pěnou WhiteTeq,
Odpovědět
Moc děkuji za rady, ano budeme zateplovat 16cm polystyrenem. Takže stačí vytáhnout tento polystyren až k střešní folii a tím si vytvořím "doraz". Potom položím vrstvu vaty přes pozednici do požadované výšky? Moc děkuji 😉
Odpovědět
@litterpool Řešení je víc, ale za mne je toto optimální. Pokud by jste to nepřetáhli a udělali zub, máte tam zbytečně most a jak zmíněno, není moc jak kotvit. Přikládám výřez z výkresu, kde je to řešení vidět. Není ani tak potřeba vytvořit fyzický dotyk mezi EPS a střechou - pokud máte studenou střechu (pouze zateplený strop), měli by jste mít v podbití nějaké větrací otvory, aby Vám mohl proudit vzduch a větrat se pryč z prostoru pod střechou. Taky to jde pěkně na prd (narvat tam desku na přesno) a bude Vám stačit, když budete muset vyřezávat drážky na ty vazníky. Co se kotvení týče, pokud máte přímo na věnci ještě dodatečné EPS (já mám 5 cm po vnějším obvodu věnce vlastní šířky 25 cm), nezapomeňte na delší kotvy. Jinak doporučuji (podle toho jak to vyjde) dělat poslední řadu na stojáka. Vyšlo mi to pak, že jsem někde řezal třeba 10 cm z desky, někde vůbec a mohl jsem kotvit jak do cihly, tak do věnce. Vrchní část, cca. 40 cm co přesahuje věnec, už pak není kotvená a u 16 cm to asi není potřeba (nevím jestli budete mít podbití nebo přiznáváte vazníky, u podbití tam vítr nemá jak urvat desky). Rovněž doporučuji perlinku s lepidlem přetáhnout i na tuto (pokud plánujete podbiti) neviditelnou část EPS stěny.
Odpovědět
@peju dobrý den, moc děkuji za rady. Tato varianta se mi moc líbí. Plánujeme podbití s tím, že by to bylo nataženo do fasády ( ne palubky). Ale zarazil jste mě s těmi větracími otvory, to jsem nevěděl, že by měly být. Mohl bych vás poprosit o nějaký cca počet, nebo umístění apod? Děkuji
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?