Jak jste zateplovali z 30cm polystyrenu? ..zkušenosti

Profilova fotka
Pár otázek 1. Kotvíte, nebo nekotvíte? Celoplošně, nebo jen rohy? Spousta výrobců má uvedeno, že není třeba kotvit do určité výšky, ale experti na znalecké posudky při škodných událostech tvrdí opak.. Cena jedné šroubovací hmoždinky 340mm 35-40kc. Myslel jsem, že mě šlehne, když jsem viděl 200ks za 8000.- ........a to jako fakt ne. 2. Měli jste 30tku vcelku, nebo třeba 20+10? Bílý, šedý? Mě vyšlo 300m2 - bílý cca.130t, šedý cca.150t. Beru bílý 3. Lepíte pěnou, lepidlem? Celoplošně, buchty, rámeček? Jaké lepidlo (pěna)? Standartně beru Webera 700, ale na lepení fasády mám objednaný Weber 720 elastik 4. Objednávali jste desky 1m x 1m, nebo větší? Zaslechl jsem od odborníků, že se dají lepit i desky 2x3m, ale musí být rovný podklad. 5. Jak vysoké jsou kastlíky na předokenní rolety? Máte vodící lištu připevněnou k rámu okna, nebo vyfrézované ve špaletě? 6. Při předsazené montáži dáte polystyrén k rámu okna a na špaletu dolepíte xps 2cm? 7. Penetrujete polystyrén před nanášením lepidla? Mě se to osvědčilo už v minulosti. 8. Usazoval někdo el.krabičky do hustého lepidla? Samosebou, že do vyfrézované díry 9. Řežete odporovým drátem, nebo pilkou? Jak úkosy? 10. Dopěňujete jen velké mezery, nebo všechny - i desky bez mezer? Lepíte pěnou desky k sobě při kladení? Napište zde své zkušenosti. Určitě se odpovědi budou hodit i ostatním. Chápu, že né všichni máte přesných 30, počítejte klidně rozmezí 25+
Odpovědět
Moc se omlouvam, ze nemam prispevek k tematu. Ale zajima me, z ceho mate obvodovou stenu, ze davate 30 cm izolace? Dekuji vam za odpoved. Ted davame na 30 let stary dum 15 cm vaty a uz si par okolo jdoucich tukalo na celo, proc tolik 😄 Mne to samozrejme tolik neprijde, klidne bych i pridala, i kdyz takto je to podle vypoctu dostatecne. Ale strecha ma maly presah a vic vaty uz se nevejde.
Odpovědět
Profilova fotka
Používali jsme lepidlo, celoplošně. Na VPC se nekotvilo, na OSB mezi vaznikama se kotvilo. Koupili jsme řezačku od Polyrez, pak jsme ji prodali, super věc. Desky 0,5×1m, nedovedu si představit jak by se manipulovalo s většíma. Polystyren jsme dávali k oknu a špaletu dolepili extruďákem. Roleta má vodící listy na rámu okna, žaluzie ve špaletě. Dávali jsme 40 cm šedýho (jo to není překlep) vcelku. Zateplovací firma chtěla dávat dvě 20 na sebe, ale podle výrobce a projektanta to není potřeba. Byli to patlalové, nakonec jsme zateplovali sami. Nepenetrovali jsme, pěnili jen velký mezery
Odpovědět
Profilova fotka
Já mám 28 cm šedého a kotvili jsme (zeď je z VPC). Celoplošně.
Odpovědět
@wwwdancer Já zateploval jen šedou šestnáctkou, tak jestli nebude pro vás můj komentář dost dobrý, tak se omlouvám. Taky odpovídám jen na to, co vím. 1) Kotvil jsem, i když jsem možná na některých místech nemusel. Kotvil jsem v rozích a pak podle světové strany i do plochy. Já nejsem odborník, ale musí být šroubovací? Natloukací s délkou 360mm bývají na internetu kolem 23kč/kus. Já si objednával na barák 1200ks, ale nakonec jsem jich použil asi jen 800-900ks. Stěny domu jsem měl zaměřené a pak v autocadu jsem na ně zakreslil desky a hmoždinky a podle toho pak objednával počty. Ve skutečnosti jsem to měl trochu jinak, ale úplně mimo ne a zbylé hmoždinky jsem prodal kamarádovi, který bude zateplovat stejnou tloušťkou. 2) 3) Lepil jsem celoplošně zub 10mm lepidlem na šedý polystyren baumit starcontact. Pár pytlů mi pak chybělo a dokupoval jsem v místních stavebninách lepidlo kvk super kleber. Levnější a taky bych řek v pohodě. Pro mě bylo asi nejdůležitější, aby bylo fexibilní pro šedý polystyren. 4) lepil jsem standardní formát 50x100cm. Osobně nevím, jestli bych chtěl větší desku, hlavně kvůli manipulaci a zejména ve výškách. U vaší tloušťky bych určitě větší formát nechtěl. Nevím, jak by to bylo s nějakými prořezy, kterých bude určitě dost. Poctivě jsem dělal i takové ty „fajfky“ nebo chcete-li „hokejky“ kolem rohů otvorů. To jsem třeba vůbec nikde neviděl, když jsem v okolí koukal, jak zateplují stavební firmy. 5) 6) buď tak či jsem nechal přesah fasádním ps a jen případné mezery mezi rámem okna a ps jsem dolepil proužkem xps. Následně se zabrousilo. 7) nedělal jsem, penetrovalo se jen lepidlo před finální zasádou. Lepidlo na deskách drželo dobře. 8) 9) pilkou s jemným zubem jsem zkoušel jen pár desek (xps nebo pir desky), když jsem zateploval sokl a raději ne více. Nikdy jsem to neříznul rovně a ten bordel z toho! Koupil jsem si stavebnici CLEEXCUT (https://www.robex-dk.cz/cleexcut/). V autocadu jsem si navrhl řezačku pro tuto stavebnici, tchán mi udělal ze dřeva díly dle návrhu, sestavili jsme jí a řezali. I úkosy nebyly žádný velký problém. Byla to docela vychytaná mašinka. Dokázal jsem řezat na desetiny milimetru. Následně jsem jí prodal zmiňovanému kamarádovi. Pokud to má někdo v ruce, tak pilkou řízne rychleji, ale já jako laik, co to předtím nikdy nedělal jsem byl s řezačkou spokojen. 10) díky řezačce jsem skoro žádné mezery neměl a když už, mohl jsem si říznou téměř libovolné plátky na vyplnění. Nelepil jsem desky k sobě, ale dával jsem si pozor, aby se mezi ně nedostávalo lepidlo.
Odpovědět
@wwwdancer 1. Kotvil jsem zavrtávacíma hmoždinkam Fisher Ecotwist, taky žádná láce. Na desku 1x0.5m jsem dal dvě kotvy. Na cca 230m2 jsem spotřeboval cca 830 kotev. Musel bych spočítat, kolik jich v poslední krabici zbylo. 2. Měli jsme Eps GrayWall Plus 280mm 230m2 za 83720Kč. Nabídka z místních stavebnin. 3. Pěnou Tytan Styro 753, založení první řady třech stěn bylo na lepidlo. První stěnu dělali fasádníci pěnou a dost sakrovali. 4. Klasika 1x0,5m. 5. Výška kaslíku se liší od výšky okna a vybraného profilu žaluzie. Nad oknama 235cm pro žaluzie Z90 to vychází asi na 13-14cm izolace nad předsazenou montáž. Vím že jsem používal zbytek 4cm PIR desek a ještě kousek chybělo. Kaslíky jsem bral od SM-Produktu i s bočním vedením a je to vše chycené k rámu okna. 6. 7. Nepenetrovalo se. 8. Jednu krabici s kabelem pro kameru jsem zapěnil, ostatní jsou zásuvky od Koposu. 9. Na rovné řezy jsem udělal odporovou pilu, polyš okolo oken řezali ruční pilkou, protože by je to s tou mou samodomo pilou zdržovalo. Já si s tím při izolaci soklu vyhrál, ale museli jsme být dva. 10. Velké mezery víceméně nebyly, ale kde je to víc než 1cm, dává se už jako výplň polyš. Pěna by tam být už neměla. Pokud je to rovnou pod lepidlem. Desky k sobě se nelepí, kde byla mezi nima malá mezírka, tak to dopěnili.
Odpovědět
Ještě bych se podíval na parametr šířky. Vím, že když jsem toto řešil, nedoporučovali lepit pouze na lepidlo polystyren tlustší než 200 mm.
Odpovědět
@wwwdancer 1. Nekotvili jsme. Co já našel, pouze Baumit umožňuje nekotvit a to pouze na nové zdivo, rovné a pouze na EPS a do tloušťky 200 mm. Žádný jiný výrobce to oficiálně neumožňuje ... nebo jsem blbě hledal 🙂 2. Měli jsme tedy jen 200 mm, vcelku, šedý. Rozdíl mezi bílým a šedým na celý dům max. 7t. 3. Lepidlem, brali jsme ucelený systém, vše od Baumitu. Celoplošně. 4. 0,5x1 m 6. Máme okna zarovno se zdivem, přetáhli jsme EPS přes rám, pod parapet jme dali vatu. 7. Před lepením se nepenetruje (alespoň u Baumitu). 8. El. krabičky máme v tubusech do zateplení. 9. Fasádníci vše řezali, i úkosy, obyč. pilkou na EPS a šlo jim to perfektně. Jinak my takovou pilku nemáme a třeba podlahový EPS řežeme na cirkule. 10. Pěnili pouze kolem krokví, kabelů, odtahu z digestoře apod., jinak dávali desky nasraz, bez potřeby pěnit. Nelepí se desky k sobě při kladení.
Odpovědět
@1karel1 Mě by zajímalo, zdali jste měli nějakým způsobem spočítáno, kolik tím šedým polystyrenem jste schopen ušetřit na vytápění, eventuálně chlazení? Myšleno 200 mm bílý vs. 200 mm šedý.
Odpovědět
Zateplovák tl.300mm pro stěny jsem ještě neviděl, asi se pohybuju mezi rozumnými stavebníky 🙂 Již samotný zateplovák odpovídá cca U 0,11W.m-2.K-1. My jsme u novostavby nezateplovali, tudíž nekotvili, nelepili, neřešili detaily, životnost, úsporu a určitě nemáme žádný výrazný tepelný mosty a rozhodně to nebylo ani dražší oproti variantě se zateplením (detailní položkový rozpočet a cenové nabídky obou variant mám ke srovnání). Když si člověk správně navrhne a provede kritické detaily (ostění, překlad, věnec a práh) tak lze splnit dokonce pasivní standart s Uem stejným jako se zateplením. Stále čekám alespoň na jeden JEDINÝ opravdu pádný argument pro zateplovák.
Odpovědět
@davex Nepočítal, v plánu i v projektu byl bílý, pro šedý jsme se rozhodli kvůli malému cenovému rozdílu a navýšení tepelného odporu o jednotku. Po pravdě neměl jsem čas, ani sílu počítat návratnost, ale ani mi není jasné, jak bych to počítal, cena energie se bude měnit. Možná jsem 7000,- vyhodil, ale dost o tom pochybuju 🙂
Odpovědět
Zdravím, použil jsem kombinace tl. 140 ve dvou vrstvách, někde navíc 100mm, celoplošně na hřeben lepil na VPC, předsazenou montáž oblepil černým polystyrenem trojúhelníkem v průřezu a přetáhl ve vnější vrtvě "hokejkou". Vnitřní špaletu mám z XPS. V dosažitelné výšce zvenku jsem většinou použil polystyren 100 nebo 150 v pevnosti co bylo. Protože jsem sehnal také náhodou na bazoši nestandartní černý, tak jsem jej řezal svářecím drátem pro Mig napnutým v uchycení lešení haki a napájeným ze svářečky. Desetinové přesnosti jsem nedosahoval, ale v milimetru to bylo. V desetinách není ani originál přířez v balíku. Spáry vnějších vrstev jsem pěnil, asi až zbytečně a pak brousil. Návratnost vrstev polystyrenu jsem neřešil, prostě k předsazeným oknům sluší cca 15cm hluboký parapet.... Martin
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin dle projektu mame 20cm sedeho, ale cena vychazi skoro stejne, jako 30cm bileho. Stavbu mam z VPC 24cm. Vicemene davam vic i kvuli roletovemu kastliku, aby se schoval. S deskami 1x1m mam zkusenost z pudy, kde jsem zateploval panely z vrchu do krize a je to fakt super. Vse lepeno na Tytan 753, popripade levnou nizkoexp. penu z Polska, kterou se vyplnovali i mezery. Diky vsem za nazory
Odpovědět
Článek se načítá
@1karel1 No mě to právě zajímalo a nechal jsem si to přepočítat u boce, co mi dělal PENB. Měl jsem v projektu 15cm polystyren. Nakonec jsem tedy musel dát 18cm, kvůli žaluziím. Nicméně, rozdíl 15cm šedý vs. bílý znamenal teoretickou úsporu nákladů na vytápění cca 250 Kč za rok. Ale záleží to dům od domu.
Odpovědět
Tepelný odpor 15 cm bílého je cca 3,8, šedého 4,7.... Pri rozdílu tepelného odporu 0,9 ušetřim 250,-? Proč vůbec zateplujeme? Když to zjednodušim tak pokud nezateplim stěny vůbec, tak protopim o 1000,- víc= (3,8/0,9)x 250,-. To se mi moc nevyplatí to zateplení teda 😕
Odpovědět
@davex
Odpovědět
VPC, dům na patro, 28 cm bílý (rozměr 1 x 0,5), penetrace, celoplošně lepidlo na zdivo, polystyreny na rámeček, bez kotvení, vše Baumit. Drží to zatím dva roky.
Odpovědět
Profilova fotka
@puhelin @xhex @radim83 @kofejn @davex @1karel1 @lisakstavitel Tak uz jsem to rozjel take. Kotvit nebudu. Priplatil jsem si za kvalitnejsi lepidlo
Odpovědět
@panlorenc proto že papír snese všechno...a realita je pak někde jinde...
Odpovědět
Profilova fotka
Jeste pridavam fotky rezacky, ktera rizne az 50cm tloustky polystyrenu a pak i rezani v uhlech podle pravitka. Hodi se hlavne na serezavani polystyrenu pri predsazene montazi na purenitove trojhranky na uhel 45°, nebo na sikminy sklonu strechy. Urcite se nekomu bude hodit k inspiraci
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?