Okna - výměna izolačních dvojskel za trojskla?

Hezké dopoledne, potřeboval bych se poradit, zda mám vyměnit výplně oken za trojskla nebo nechat stávající a třeba je doplnit vnitřní termofólií. Stávající okna jsou izolační dvojskla plněná Argonem, ale jsou už z roku 2004/2005. Nikde neprofukuje ani se nevytváří kondenzace na sklech, jen když je člověk u nich, tak je z nich cítit chlad. Nechal jsem si pomocí termokamery udělat snímky a výsledkem jsou fotky níže a konstatování, že sklo již je izolačně slabší a hlavně hliníkový rámeček je hodně studený a proto pravděpodobně došlo k velkému úbytku argonu. Usazení okna je v pořádku. Nevím, zda se tomu dá úplně věřit a hlavně nemám srovnání, jak vypadají na termokameře trojskla. Pokud však porovnám teplotu skla, tak ta mi nepřijde nějak nízká. Bylo měřeno při vnitřních 21 stupních a venkovních cca -5. Je tam i jeden snímek pořízený zevnitř. Výměna za trojskla v dnešní době je docela finančně náročná a nerad bych, abych vyměnil skla a výsledek byl v podstatě stejný ne-li horší. Je zde někdo, kdy to dokáže posoudit? Přemýšlel jsem, zda by třeba na chlad od vnitřních skel nepomohla termofólie, ale o účinnosti nejsem moc přesvědčen. Předem děkuji
Odpovědět
Vzhledem k tomu, že termokamera zobrazuje povrchovou teplotu na principu odrazivosti, tak ty izolační trojskla by z venku vypadaly prakticky totožně. Izolační dvojskla z roku 2004 jsou z dnešního pohledu nedostatečná a pokud se jedná o dřevěná eurookna, tak tam toho argonu již moc není. Trochu nerozumím té výměně výplně oken. To myslíte jako přetěsnit a zaplnit argonem, nebo myslíte výměnu skel za tři skla...nebo výměnu celých oken? Doporučuji vyměnit komplet okna (samostatná dotace byla otevřena). Při dnešních cenách energií a výhledu dalšího růstu cen tak zhodnotíte jednak nemovitost a úspory za energie po dalších 20-30let taky nejsou zanedbatelný.
Odpovědět
@panlorenc Myslím výměnu skel, celá okna měnit nechci, ty jsou jako nová. O dotaci jsem mluvil s projektantem a na tu nedosáhnu.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 6 měsících
@tom_79 dobrý den, pokročil jste nějak s výměnou? já také právě nad tím uvažuji..děkuji
Odpovědět
Nechám si zde taky bod.... Máme eurovky, dřevěná dvojskla 2006, dohromady asi +- 24 samostatných křídel a 1 francouzské 3x2m + 6 střešních Kubes 2006 dvojskla Né že bychom hned to potřebovali, TZ domu máme úměrné velikosti a době výstavby, nicméně v horizontu třeba 10 - 15 let
Odpovědět
@dominika68 Skla mám od srpna vyměněné za trojskla. Musím přiznat, že jsem se obával výsledku, ale dopadlo to k plné spokojenosti. Firma byla ochotná a vše profesionálně provedené, takže za mne plná spokojenost. I teď, když, byla teplota pod -15 stupňů, tak od skel nejde chlad a i na dotek není sklo studené (má tak o 2- 3 stupně méně, než je teplota v místnosti). Nedokážu posoudit, zda se to finančně vyplatí, ale komfort je úplně jinde.
Odpovědět
@tom_79 Na kolik vás to cca vyšlo a kolik máte oken?
Odpovědět
@vladimir_sacha Také mám dřevěná eurookna a vypadají jako nová, proto jsem se nakonec rozhodl pro výměnu za trojskla. Měnilo se 25 skel, takže asi podobně jako máte Vy. Firma nejdříve přijela a zhodnotila možnosti. Máme také francozská okna, ale ani tam 3 sklo nebyl problém (nemáme extrémně velká skla, asi 2x 1 metr). Pokud by prý firma zhodnotla, že trojsklo je na okno moc těžké, tak jako alternativu dávají Heat Mirror (2 komorvá skla, kde je místo prostředního skla folie). Máme 3 střešní okna Velux a 2 větší jsem vyměnil za nová okna Velux s trojsklem a u menšího firma vyměla jen sklo za Heat Mirror z důvodu UV filtru. Celá výměna trvala asi 2 dny. Jak jsem psal výše, rozdíl v komfortu je obrovský, ale je to spíš asi o tom komfortu než o finanční návratnosti (sklo je dneska hrozně drahé).
Odpovědět
My máme ty okna relativně těsná, ale je problém s tím, že se rosí, když venku mrzne nebo se blíží k 0 Někdy jen dole a někdy téměř celé sklo, člověk za noc když spí a je to zavřené, tak celé okno je ráno orosené, proto mám v místnosti trafo na 12V a stabilně puštěný větráček z PC, který fouká na to okno a suší ho, jinak teče vlhkost až na parapet a přitom jsou dveře otevřené do domu. Teď pomáhá, když topí krbová vložka, je máme teplo větší a tento problém je minimální, ale jak zase pojede elektřina, tak je nižší teplota a kondenzuje na nich voda
Odpovědět
@tom_79 díky za zprávu.. a prosím jaká firma Vám to dělala? mně se tam právě asi nevejdou trojskla, tak, že ty heat mirror... Veluxu mám 7 (dvosjklo), nacenili mně výměnu na 328tis 😞 na kolik Vás vyšlo to přesklení toho veluxu prosím? Pán má z nějaké firmy přijet po novém roce, tak jsem zvědavá .. děkuji..
Odpovědět
Profilova fotka
@vladimir_sacha je to cely kombinace teplota vs vlhkost v mistnosti..
Odpovědět
@dominika68 Firma Tospur, hrozně ochotní a šikovní technici. Měl jsem také víc nabídek, ale tato byla asi nejlepší. 2 střešní okna jem měnil celé (to dělal přímo VELUX a jen u 1 jsem nechal vyměnit sklo u Tospuru za heat mirror kvůli UV filtru (šlo by tam i trojsklo). Výměna skla pro to střešní okno stála do 3 000Kš, ale je to menší C02. Oni přijedou, posoudí/změří okna a připraví nabídku.
Odpovědět
@username Vlhkost máme někdy až 70%
Odpovědět
Článek se načítá
@tom_79 děkuji 🙂
Odpovědět
@tom_79 už jsem se na firmu dívala, tj super, jsou kousek od nás.. 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@vladimir_sacha No tak to je celej problem, vyreste vlhkost a je po problemu
Odpovědět
@username Větráme, ale když je doma 21 tak to začíná kondenzovat, po střešních oknech úplně a potečené a chytají plísně rámy Na klasických oknech je to v dolní části nebo celé sklo z rána. Nevíme z čeho je to vlhko ale už kondenzovala voda dokonce v přechodu SDK a zeď v patře
Odpovědět
@vladimir_sacha pokud máte vlhkost 70%, tak se nedivte, že to kondenzuje. Musíte snížit vlhkost. Navíc podle toho, co jste dříve psal, tak tam máte dost tepelných mostů.
Odpovědět
@zubr487 Kondenzuje, tepelné mosty máme někde, zejména přechod SDK strop patro a štítová zeď Řešení by bylo jedině nadstavení vaty nad krokve a přesah vaty by musel být až přes obvodové zdivo, což momentálně není a zdivem odchází nahoru teplo v dutinách cihel nahoru a v místech, kde je zdivo pod střechou taje na střeše sníh
Odpovědět
@vladimir_sacha Samozřejmě správná cesta je opravit chyby. Do té doby ale musíte nějak snížit vlhkost častějším větráním a případně i použitím odvlhčovače. Jinak budete mít barák samou plíseň
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
@tom_79 Dobrý den, děkuji za velmi dobře popsanou vlastní zkušenost. Také uvažuji nad výměnou. Jaký máte profil a těsnění? Mám eurookna 68 mm z roku 2001. Technik ze stejne firmy mi doporucil zachovani oknen a preskleni na trosjklo. Mám dvě obavy * že vyfrezovana (aby se tam veslo sirsi sklo) drevena kryci lista kolem okna nebude drzet/vypadat dobre * ze ram (nezname Uf, tipuji 1,3-1,7 ) a tesneni (pouze stredove) zapricini, ze z okna bude stale tahnout chlad i po pretesneni a serizeni
Odpovědět
@adalbert_91 Dobrý den, mám také eurookna 68 z roku 2005. Měl jsem stejné obavy, hlavně ty, aby okna vypadaly dobře. Lišty se jen zúžily a nastřelily, takže okno vypadá stejně, jen má lepší sklo. Vše drží, nic nevypadává. Je to stejné, jako kdyby se pouze měnily skla. Co se týká těsnění, tam už při zavírání je cítit větší odpor, ale s těsněnám jsem neměl probém ani před výměnou.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?