Parozábrana pasivní dům - blowdoor test - zelená úsporám

5. srp 201971
  • Mám taky jednu otázku. Nemám sice pasiv, ale nízkoenergetický dům, ale mám rekuperaci. Má nějaký velký smysl dávat před zateplením barák do lepidla, nebo ne? Nechci zbytečně vyhazovat prachy, když tam bude ještě zateplení, lepidlo s perlinkou a fasáda.

Díky moc.

• @davex  pán co nám dělal BD test mi k tomu napsal tohle: "Vnitřní omítka jakéhokoli typu je primárně vzduchotěsná vrstva u zděných staveb. Má ale jednu potíž. Vede skrze ní do zdiva celá elektroinstalace, kterou utěsnit na úrovni krabic a vývodů ze zdiva u podlahy (zpravidla bohatě sádrou) není 100% úspěšné. Proto se u VPC hodí doplnit tuto vrstvu venkovní stěrkou, mnohdy jako jedinou opravdu spolehlivou vzduchotěsnou vrstvou. Vede přes ní totiž minimum dobře ošetřitelných prostupů."
    my jsme nakonec venkovní stěrku nedělali a prošli jsme i tak, ale měli jsme opravdu dobře provedenou tu elektroinstalaci

• @xhex  Doplním: obvykle se na VPC lepí izolace celoplošně, takže ta stěrka z exteriéru v celé ploše je - tedy pokud to fasádníci neposerou a nedávají lepidlo na desky místo na zdivo. Co se ale zásuvek týče, stoprocentně na úrovni krabic to vyřešit lze (vývody u podlahy už ne, to souhlasím, ledaže i tam by byla krabice), a to tak, že se celá na krabici, odkud čučí jen kabely, vyplní sádrou a zarován se zdivem z interiéru. Krabice se pak vezme vtlačí skrze tu sádru. Spousta sádry se vytlačí ven, ale díra se stoprocentně uzavře.

• Sponzor fóra
  • @davex  tohle mě také zajímá, máme stavbu s rovnou střechou z VPC a stropy skladane betonové vložky a na tom cca 6cm vrstva monol. betonu. Chtěli bychom udělat zkušební test před venkovním lepidlem, ale nemáme vnitřní a venkovní parapety. Má to smysl zkoušet?

• @dumdumd  parapety ničemu nevadí, sami o sobě netěsní. My je nemáme doteď. Ideálně kontaktovat někoho na BD test a ten vás upozorní na konkrétní slabý místa

• @dumdumd  Možná i dobře, že parapety zatím nejsou, kdyby se objevily netěsnosti v dolních rozích oken. Pokud máte vnitřní omítky a min. lepidlo na těch stropních vložkách (pokud je také nemáte v omítce samozřejmě), tak ten BD test určitě před izolací a fasádou zkuste. To by vás pak mělo nasměrovat k tomu, jestli hodíte před izolací VPC do lepidla extra, nebo ne.

• @petr13  není zač 🙂 kotvili jsme přímo na vazníky,ale někde jsme mezi vazníky dávali latičky,aby bylo kam případně uchytit desky a hlavně aby bylo pak kam uchytit rastr pro sdk. Vazníky máme od sebe 1m.

• @davex  Pokud jste vevnitř řešil vzduchotěsnost všech prostupů,tak je to podle mě zbytečné. Máme postaveno z vpc, elektroinstalaci jsem sádrovala poctivě a hned po vnitřních omítkách dopadl BDT 0,38 (foukalo okny u rohů,to jsme pak utěsnili),a to bylo úplně bez fasády. Naopak pokud jste neřešil těsnost uvnitř domu, tak natáhnutí lepidla zvenku smysl má.

• @annysek11  No mám porotherm, takže se tam v pár místech projevil ten komínový efekt a foukalo to. Nejvíc asi za geberitem, který je přímo za zdí. Potom prakticky nikde už ne. Mám na obvodových zdivech jen pár zásuvek, které jsem vymazal hydroizolací a ty jsou v pohodě.

• Já si myslím, že vývody elektriky jdou utěsnit i u země. Dělal jsem to sám a i když nemáme lepidlo venku, ale jen polystyrén, tak BD test mám pod 0,09 (přesnější číslo nebylo možné, protože to už níž neměří). Žádné opravy se nedělaly.

• Tak já to udělám tak, že tam, kde to fučelo, to zvenku natáhnu lepidlem na jednu i druhou stranu do 5m, případně zalepím větší spáry mezi cihlami. To bude stačit dle borce, do mi dělal BD test.

Přidej příspěvek

Nenašli jste co jste hledali?

Články od našich partnerů
    Levnější stín s venkovní roletou VELUX
    HELUZ opět hledá fotku, která zastíní všechny ostatní
    Ulehčete si rekonstrukci střechy se Zlatou taškou
    Archiv článků od partnerů