Kategórie

Fototapety na zeď

Rozhodli jste se zmodernizovat a zkrášlit interiér bytu či domu? Potom pro máme vás jedinečný tip interiérového doplňku na vaše stěny. Slyšeli jste už o fototapetách na stěnu? Fototapety na zeď jsou komfortním a šikovným řešením úpravy stěn. Moderní fototapety na stěnu jsou skvělou náhradou za klasické nástěnné obrazy. Fototapety na stěnu se vyrábějí v různých rozměrech, proto se lehce přizpůsobí velikosti jakékoliv stěny v interiéru.

Fototapety na stěnu – praktická interiérová dekorace

Fototapety určené na stěny mají více využití, kromě vizuálního vylepšení interiéru jsou rovněž praktické, například pro optické zvětšení prostoru. V případě, že je vaším prvořadým úsilím dosáhnout tohoto zvětšení, musí váš výběr fototapety na zeď podléhat barevným zákonitostem. Vliv barev hraje podstatnou roli.

Barvy chladnějších odstínů, jako například modrá, fialová, šedá a některé odstíny zelené, prostor rozšíří, naopak teplé a tmavé barvy, jako červená, hnědá, ubírají místnosti světlo, čímž se prostor opticky zmenší. Velkoplošné 3D fototapety na zeď přinášejí dokonalé napodobení reality. Fototapeta scenérie například lesní cesty a mořské pláže jsou oblíbené fototapety na stěnu, které vytvářejí optickou bránu do dalšího prostoru.

Výběr adekvátního motivu fototapety na zeď pro jednotlivé místnosti

Fototapety na stěnu se vyrábějí v různých rozměrech, proto jsou vhodné na jakoukoliv stěnu interiéru. Pestrá nabídka fototapet umožňuje umístění a oživení stěny, ať už vašeho obýváku, ložnice, dětského pokoje nebo kuchyně.
Obývací pokoj je prostor, kde se asi nejdéle zdržujete, hostíte návštěvy a trávíte svůj volný čas. Pro svou reprezentativnost si obývák zaslouží poutavou fototapetu na stěnu. Vaše hosty rozhodně zaujme fototapeta scenérie velkoměsta, například New Yorku, Londýna či Paříže. Fototapety na stěnu s motivem dřevěného nebo kamenného obkladu dokážou navrátit teplo a zútulnit především velké obývací pokoje. Každé dítě touží po kouzelném pohádkovém pokojíčku a vy mu jej můžete dopřát díky fototapetám na stěnu s motivem pohádkových postaviček.

Teenagery potěší fototapety ve stylu oblíbené skupiny nebo filmových hrdinů. Klasické motivy fototapet na stěnu ložnice jsou zejména různé ornamenty, geometrické a abstraktní tvary. Některé společnosti zabývající se výrobou fototapet mají v nabídce i fototapety na stěnu z vlastní fotografie. Fototapety na zeď jsou skvělým pomocníkem, jak oživit design v kuchyni. Stěna u kuchyňské linky už nikdy nebude fádní díky poutavým fototapetám v podobě květů, ovoce, zeleniny nebo kávy. Fototapety na zeď jsou stále častější součástí barů, kaváren a restaurací. Právě fototapety na stěnu v kavárnách a barech mohou navodit tu pravou atmosféru pro relax či zábavu.

Výběrem adekvátního motivu fototapety na stěnu dosáhneme ,,šmrncovního“ vzhledu interiéru.

Druhy fototapet na stěnu

Fototapety na zeď jsou vyráběny z různého materiálu. Jednotlivé typy fototapet na stěnu se rozdělují podle způsobu lepení, resp. tapetování na interiéru. Rozeznáváme čtyři základní typy fototapet na stěnu, a to latexové, vliesové, vinylové a HP wallpaper s lepidlem aktivovaným vodou. Všechny jmenované druhy fototapet na stěnu jsou voděodolné, odolné vůči otěru a hlavně mají trvalé barvy. Latexové a vliesové fototapety na zeď jsou dostatečně elastické, čímž se zabraňuje roztržení při jejich aplikaci.

Vinylové fototapety jsou pro své vlastnosti odolávat nadměrné vlhkosti vhodné na stěny do koupelen a kuchyní. Pokud nemáte příliš velké nebo žádné zkušenosti s aplikací fototapet na stěnu, doporučujeme vám fototapetu HP wallpaper, u níž nepotřebujete žádné lepidlo. U tohoto druhu fototapety na zeď se totiž lepidlo aktivuje pomocí vody. Vliesové a vinylové fototapety na stěnu se lepí bez zakládání, na rozdíl od latexové fototapety na stěnu, která se lepí se založením jednoho centimetru.

Rady při aplikaci fototapety na stěnu

Prvním důležitým krokem před tapetováním je zkontrolovat nepoškozenost a rozměry fototapety. V případě, že je fototapeta určena pro stěnu, na níž je okno, začíná se směrem od okna a po zaschnutí se okenní prostor vyřeže. Při lepení okolo vypínačů a zásuvek odmontujte kryt a následně při vypnutém elektrickém proudu vyřežte původní otvory.

U vliesového typu fototapety na zeď se lepidlo nanáší přímo na stěnu, v případě latexové fototapety na stěnu se lepidlo natírá na fototapetu i stěnu. Důležitá je doba nasakování lepidla, u vinylových fototapet na stěnu by měla být okolo 5 minut. Když bude doba vsáknutí delší, mohou se vinylové fototapety roztáhnout a ztratí svůj původní tvar a velikost. Vinylovou fototapetu není vhodné aplikovat v průvanu a při otevřeném okně. Při aplikaci fototapety na zeď zpravidla vznikají vzduchové bubliny, ty se obvykle ztratí po zaschnutí lepidla. V případě, že by /bublinky nezmizely, stačí přejet válečkem na tapety, který fototapetu dovede k dokonalosti.

A dobrá rada na závěr: ať jste jakkoliv šikovní, neaplikujte fototapetu na stěnu sám, zkuste zapojit rodinu nebo přátele či známé. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím, případně nechtěným úrazům.

Fototapety na zeď mají mnoho pozitiv a jsou rozhodně dobrou investicí. Strávit den v přímořské destinaci nebo u Eiffelovky nebude už problém díky jedinečným fototapetám na stěnu.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)