Kategórie

Fototapety

Fototapeta je skvělým doplňkem, který zcela změní vzhled a atmosféru vašeho bytu. Možná až tak, že ji nepoznáte. Motivů je mnoho, nereálné, fantastické, ale také uklidňující obrázky přírody nebo fotografie velkých měst. Fototapety je vhodné dát na větší prázdnou plochu. Lze jimi také něco zakrýt, např. starší dveře, upatlanou ledničku, nebo dokonce starou podlahu. Výborně se hodí i na starší nábytek. I ten rázem dostane nový look.

Existují dva druhy fototapet, jedním jsou fotografie, které jsou vytištěné na klasické papírové tapety, druhé pak jsou vliesové tapety. Výhodou těchto tapet je, že si můžete přímo dle vašeho vlastního vkusu vybrat, co se vám líbí. Fototapety se také dají koupit v různých velikostech. K dostání jsou dvojdílné, čtyřdílné, osmidílné nebo jednodílné. Závisí to na tom, na jak velkou plochu je chceme aplikovat.

Fototapeta a lepení

Před tím, než budeme nanášet fototapetu, je dobré se ujistit, že jsou všechny staré nátěry nebo tapety odstraněné. Potom danou plochu pořádně umyjte vodou. Je dobré odstranit všechny nerovnosti a hrubá místa, které by mohly fototapetu poškodit nebo by díky nim mohl vzniknout nějaký hrbolek. To by pokazilo výsledný dojem. Poté podklad natřete penetračním nátěrem. Fototapety se lepí pomocí speciálního lepidla na tapety. To je potřeba naředit tak, aby nebylo ani husté ani řídké, zkrátka musí být akorát. Nanáší se pak na podklad nebo přímo na fototapetu. Potom ho nechte tak minutu či dvě působit.

Musíte být trpěliví a taky trochu šikovní. K nanášení potřebujete přesnost a dobré oko. Pokud se vaše fototapeta skládá z více částí, jako první díl nanášejte ten, který je umístěn v horní levé části. Pak hned ten, který má být vedle. Měly by být těsně vedle sebe, nebo se zlehka překrývat. Vymačkejte vzduch od středu nahoru a od středu dolů tím způsobem, aby se nevytvořily žádné vzduchové bubliny.
Fototapeta schne pomalu. Sice ji nalepíte hned, ale chvíli to bude trvat, než bude definitivně držet. Je nutné, aby v místnosti byla teplota tak kolem 20°C. Nechte zavřená okna, aby v místnosti nebyl průvan.

Samolepicí fototapety

Samolepicí fototapeta vypadá v podstatě jako nálepka nebo samolepka, ale je o něco větší. Její aplikace je jednodušší, protože při jejím lepení nepotřebujete lepidlo. Fototapety obvykle bývají opatřené ještě průhlednou fólií, aby byly chráněné před poškrábáním nebo případně před jiným poškozením.

A kam je lepit? Je potřeba najít hladké, suché povrchy, bez prachu. Vhodná jsou zrcadla, šatní skříně, vestavěné skříně, dveře, botníky, konferenční stolky, noční stolky, kuchyňské linky či jiný nábytek. Nedoporučuje se lepit tento druh tapet na zdi. Mohou se odchlipovat. Samolepicí fototapety jsou voděodolné, nepoškodí se, když je polijete tekutinou nebo omyjete, aby nebyly zaprášené.

Instalace samolepicí tapety

Stáhněte deset až patnáct centimetrů ze zadní bílé části tapety, kde není motiv. Odlepenou část nalepte na vybrané místo. Postupně jednou rukou odlepujeme dalších patnáct centimetrů a druhou vyhlazujeme tapetu a vytlačujeme vzduchové bubliny. To je ještě jednodušší, pokud použijeme hadřík. Tím snáze tapetu vyhladíme a odstraníme vzduchové bubliny.Vzduchové bubliny, které vznikly při lepení, propíchněte jehlou. Pak vytlačte vzduch.

Odstranění fototapety

Když se nám fototapeta přestane líbit, není nic snazšího než ji odstranit nebo vyměnit za jinou. Před strhnutím je nejlepší ji trochu nahřát. Odloupněte horní roh například pomocí nože nebo jiného ostrého předmětu a zbytek strhněte. Zbytky lepidla, které zůstanou na povrchu, lze odstranit čisticím prostředkem, který obsahuje alkohol, nebo lehkým benzínem. To, co nelze odstranit, můžete pak dočistit špachtlí. Pokud se bojíte, že daný povrch zničíte, použijte vlhký hadřík, který trochu pomoučíte. Mouka na sebe nabalí lepidlo a vše půjde krásně dolů.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)