Kategórie

Hurá do zahrady

HURÁ DO ZÁHRADY

Přibývající sluneční paprsky a stoupající teploty nás přímo volají ven do zahrad. Jaro je obdobím znovuzrození zeleně a květů, na které jsme se během posledních zimních dní toužebně těšili. Probouzení zahrady ze zimního spánku potěší nejednoho zahrádkáře, který s entuziasmem může zvolat: Hurá do zahrady! V následujícím článku vám přinášíme několik základních rad týkajících se péče o jarní zahrady.

Hurá do zahrady v podání jarní údržby stromů a keřů

S ořezáváním ovocných stromů a keřů v užitkové zahradě se začíná od února v závislosti na teplotě vzduchu. Užitkové zahrady jsou místem, kde se obvykle koncentruje více druhů ovocných dřevin. Proto je potřeba rozlišovat vhodnou dobu na řez jednotlivých druhů. Jarní údržba stromů začíná u jabloní, hrušek, různých peckovin, naopak později ořezáváme ořech, a to na konci dubna.
Řez stromů není jen způsob vizuálního zkrášlování zahrady, ale jde o důležité ošetření, které má vliv na kvalitu a celkovou úrodu. Prosvětlování zahrady pomocí ořezávání je důležité pro růst a dozrávání plodů.

Zahrádkář musí zvažovat každý řez na stromě či keři. Každý řez je zásahem do stromu a nesprávné ořezávání může dokonce vést k poškození, ba až zdevastování. Jak na to? V zásadě se první odstraňují suché, poškozené a případně napadené větve. Malé větve, na nichž jsou patrny pupeny, řežeme, resp. zkracujeme podle toho, jak velkou chceme větev zachovat, a daný řez musí být nad posledním – nejvrchnějším pupenem na větvi. Řez u velkých větví je přímo u kmene a je nezbytné ošetření takovéhoto řezu pomocí štěpařského vosku či jiného nátěru. Účelem tohoto ošetření je ochrana stromu před vysušením a de facto trvalým zničením.
Jarní výsadba nových ovocných stromků se provádí od poloviny března do začátku května. Rada při výsadbě – kořeny stromků před sázením namočte minimálně na jeden den do vody a až potom je zasaďte.

Hurá do zahrady – zelený koberec

Pýchou okrasné zahrady je krásný a hustý trávník. Očistná kúra se nevyhýbá ani zelenému koberci. Jaro však odkrývá i poškozené místa na trávníku, která bývají zpravidla napadena plísněmi. Plísňová onemocnění trávy se ničí speciálními postřiky, které koupíte v obchodě se zahrádkářskými potřebami. Následným vyhrabáváním zbavíme trávník v zahradě zbytků listí, popadaných větviček, slupek ořechů, mechu a především suché trávy. Pročištěný trávník je základ pro obnovu a růst nové zdravé trávy. Holé plochy trávníku osejeme travním semenem. Růst trávy podpoříme i hnojivem, které je ideální aplikovat na provzdušněný pohrabaný trávník v zahradě. Pohnojený trávník pořádně zalijeme, a tak dosáhneme toho, aby rozpuštěné hnojivo proniklo až ke kořínkům trávy.
Na výsev nového trávníku si musíme v první řadě připravit půdu v podobě rozpracování zeminy a zarovnání povrchu, následně můžeme začít sít travní semeno, které jemně zapracujeme kovovými hráběmi a pravidelně zavlažujeme.

Hurá do zahrady – výsadba prvních kvítků

Jarní zahrada by nebyla tou pravou zahradou bez rozmanitých, překrásných a zejména barevných květů. Přirozenou jarní ozdobou zahrad jsou sněženky, bledule či fialky. V počátečním jarním období se doporučuje výsadba květů, které jsou odolné vůči ranním mrazům. Jde o trvalky a letničky – například prvosenky, macešky, narcisy či tulipány jsou oblíbenými květy, díky své barevné pestrosti a odolnosti vůči mrazům krášlí mnohé okrasné zahrádky. Po výsadbě kvítků v zahradě nesmíme zapomínat na pravidelnou a bohatou zálivku potřebnou pro rozvoj kořenů. Typický okrasný keř, který ohlašuje jaro, je zlatý déšť. Jarní zahrady plné pestrých květů spolu s prvními slunečními paprsky jsou tím pravým potěšením pro oči i duši.

Hurá do zahrady – skalky a jezírka

Okrasné zahrady jsou pýchou každého zahradníka. Toužíte-li skalkou ozdobit svou zahradu, tak právě období jara je vhodné na její tvorbu. Součástí skalky jsou kromě různorodých druhů květů – skalniček i plazivé dřeviny a nízké jehličnany. Skalničky jsou pěstovány na uměle dosazených kamenech, které plní důležitou roli shromažďování sluneční energie, díky čemuž si zemina ve skalce udržuje delší vlhkost. Pestrost druhů skalniček a jejich rozdílná doba kvetení zabezpečí, aby vaše skalka byla rozkvetlá během celého jarního i letního období. Jarní zahradní úprava skalky spočívá v okopávání, kypření půdy a odstraňování odumřelých částí rostlin.

Jaro je i začátkem sezony pro zahradní jezírka. Ta je potřeba vyčistit – vysát, zbavit nadbytečných nánosů bahna a jiných nečistot. Trávy v zahradním jezírku na jaře seřízneme nad úrovní hladiny vody. Nejtypičtější květinovou ozdobou zahradních jezírek jsou lekníny. Ideální doba na výsadbu leknínů je od jara až do června. Pokud se ve vašem zahradním jezírku nacházejí i ryby, ty začínají se stoupajícími teplotami být stále více aktivní, proto je nutné posilnit jejich obranyschopnost a dopřát jim kvalitní krmivo obohacené o živiny a vitaminy. Ryby zpočátku krmíme v menších dávkách.

S příchodem jara roste i touha zdržovat se venku právě v zahradě, která před našimi zraky ožívá. Hurá do zahrady se pojí nejen s radostí, ale i s péčí, kterou musí každý správný zahrádkář vynaložit už během prvních jarních dní. Důsledná péče o užitkovou i okrasnou zahradu se vám vrátí v podobě dobré úrody nebo bohatých květů.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)