Kategórie

Interiér

Interiér je vnitřní prostor stavby. Je vybaven podlahou, stěnami, do nichž jsou vsazeny vnější vchodové dveře a okna. Vnitřní stěny jsou přerušeny dveřmi. Na stěnách mohou být rozmístěny dekorace nebo součásti nábytku. Interiér tvoří i strop a klenby. Prostor je dotvořen nábytkem nebo jiným interiérovým vybavením. Interiér bytů a domů je stěnami rozdělen na několik částí – místností. K místnostem, které standardně najdeme v bytech, patří předsíň, obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj, kuchyň, jídelna a koupelna.

Výběr interiéru

Interiér, který si vyberete pro své bydlení, by měl splňovat alespoň většinu z vašich konkrétních požadavků a potřeb. Výběr je nutné si důkladně a předem naplánovat, neboť jde o dlouhodobější a dražší investici. Začíná se už od podlahy, kdy je třeba myslet na několik věcí. Musíme zvážit, o jakou místnost jde, kdo ji bude nejvíce obývat a podobně. Vytvořit ideální interiér je dlouhodobější záležitostí, proto všechno musí mít svou posloupnost a vyžaduje si svůj čas a energii.
U stěn je důležité, jakou barvu zvolíme. Kromě klasické malby můžeme zvolit i tapety anebo nálepky na stěnu. Barvy dokážou ovlivnit i to, zda bude místnost opticky působit menším nebo větším dojmem.

Nábytek a dekorace

Speciální částí je výběr nábytku. Při jeho výběru zohledňujeme velikost místnosti, styl, v jakém ji chceme zařizovat, a materiál. V dnešní sobě máme na výběr množství cenově dostupných materiálů, ale investovat se kvůli kvalitě a delší životnosti vyplatí i do masivního dřeva. Na dozdobení interiéru se využívají dekorace a při jejich výběru a kombinování můžeme zhmotnit některé ze svých představ a fantazií. Vkus člověka se časem mění, a proto je špatným řešením koupě levnějších variant.

Interiér a interiérový design

Estetickým vybavením interiéru se zabývá interiérový design. Pomoc interiérového designéra stále není v našich končinách běžnou záležitostí, ale určitě se vyplatí nad využitím jeho služeb alespoň pouvažovat. Interiérový designér má přehled o cenách na trhu, nových trendech a materiálech a vy si s hledáním těch nejlepších možností už nemusíte dělat starosti. Interiérový designér pracuje podle požadavků klienta, ať už těch finančních, nebo estetických. Zároveň vám nabídne originální nápad, který by vás možná nenapadl. Zkombinuje pohodlí a praktičnost a vše bude provedeno s vkusem.

Jak opticky zvětšit malé prostory v interiéru?

Důležité je v malých místnostech nepoužívat tmavé barvy, to platí pro nábytek i pro stěny. Vhodnějšími barvami, které interiér otevřou, jsou bledě modrá, světle zelená, jemně šedá nebo neutrální barvy.
Máte-li nízké stropy, opticky je zvětší vertikální pásy na jedné ze stěn. Pokud je místnost úzká, opticky ji zvětší horizontální pásy. Musíme se vyhnout příliš velkému nábytku a zvolit správné míry. Rovněž platí, že méně je více, a týká se to i zařazování nábytku a dekorací. Přeplněný prostor bude vypadat ještě menší, proto je nutné si výběr nábytku a dekorací předem rozmyslet.

Dalším zajímavým trikem, který interiér opticky zvětší, je umístění nábytku do středu místnosti, blízko sebe a dále od stěn.
Místnost je třeba prosvětlit a netýká se to jen nábytku a barev stěn ale i vhodného osvětlení. Pokud je místnost málo osvětlená přirozeným světlem, je nutné ho doplnit umělým. Pomůžou i zrcadla. Odraz přirozeného světla v zrcadle vytvoří iluzi většího prostoru. V malé kuchyni můžete zvolit lesklé a světlé povrchy a už zmiňovaná zrcadla.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)