Kategórie

Klimatizace

Je nutné si pořídit klimatizaci? Je to potřeba, nebo je to jen módní záležitost? Tato otázka rozděluje mnoho lidí. Někteří si myslí, že klimatizace je zcela zbytečná, že zatíží finanční rozpočet, nebo dokonce s sebou nosí zdravotní problémy. Jiní ji potřebují a vůbec si nedovedou představit, jak by bez klimatizace přežili léto. Využívají tuhle věc dokonce i v zimě.
Pokud se i přes rozdílné názory a domněnky svých známých rozhodnete si pořídit klimatizaci, je důležité, abyste našli čas a zjistili si o ní všechny potřebné informace.

Důležité je také pochopit, jak klimatizace funguje, seznámit se s jejím seřizováním. Pokud si nevíte rady, raději se obraťte na specialisty (nejlépe takové, kteří dané klimatizace neprodávají). V tomto článku uvádíme několik bodů, které je třeba dodržet, když si vybíráte a kupujete klimatizaci. Možností je totiž víc.

Vybíráme klimatizaci

Nejprve si musíme uvědomit, k čemu klimatizaci vůbec potřebujeme, zda to opravdu není jen módní výstřelek. Má sloužit na ochlazení prostoru, filtrování vzduchu nebo také na vytápění?
Další důležitá věc jsou finance. Musíme si dopředu ujasnit, kolik do klimatizace investujeme. Také musíme vědět, zda ji budeme mít pouze v jedné místnosti, nebo ve více, nebo dokonce v celém bytě či domě. Je potřeba zohlednit parametry prostoru, jako je např. plocha daných pokojů, velikost oken, směr, kam jsou pokoje orientovány. Důležitou roli hrají také spotřebiče, které produkují teplo.

Dělení klimatizace

Klimatizace z hlediska přenositelnosti můžeme rozdělit na pevné a mobilní.

 1. Mobilní klimatizace už mají ve svém jméně, jak je budeme používat. Jsou vhodné pro přenos do různých místností, můžete je mít, kde chcete. Ráno ji můžete mít v kuchyni či pracovně, večer v ložnici. Jsou mnohem levnější než ty pevné, proto si je zákazníci docela často kupují. I u prodejců je po nich větší poptávka než pevných. Nepotřebujete žádné odborné znalosti, zapojíte je do zdi jako všechny ostatní běžné domácí spotřebiče. Ale i při jejich výběru si rozhodně nechte poradit.
 2. S pevnými klimatizacemi je to složitější. Potřebujete, aby vám je zapojit odborník. Čas od času přijde čas i na jejich servis. Proto si vyberte společnost, která má nějakou historii, dejte na doporučení či sledujte na internetu, zda jsou její zákazníci spokojení. Společnost by také měla poskytovat bezplatný servis. Rozlišujeme následující typy pevných klimatizací:
  • Okenní (parapetové) – jejich název sám ukazuje, kde je můžeme nalézt. Instalují se buď do okna, nebo na parapet. Skládají se z jedné části, v níž je invertor i kondenzační jednotka. Část, kde je výparník, se instaluje tak, aby směřovala dovnitř, část s kondenzátorem naopak směřuje ven.Vcelku lehce se instalují, ale tím, že nejsou zabudované přímo do stěny, ale umísťují se do oken nebo na parapet, nepůsobí zrovna esteticky. Zabírají totiž poměrně velkou část okna.
  • Split (nebo Multisplit) – chcete-li do klimatizace investovat, je tohle řešení nejlepší volba. Přináší největší pohodlí a také nepohoršuje svým vzhledem. Tento typ se skládá ze dvou či více částí. Uvnitř bytu se nacházejí filtry a chladiče s ventilátory, venku je pak kompresor, kondenzátor a ventilátor. Díky tomu vůbec neslyšíte hučení klimatizace, je zcela tichá. Když si pořídíte tipSplit, bude mít klimatizace dvě části, jednu vnější a jednu vnitřní, které jsou spojené izolovaným potrubím. Pokud si pořídíte Multisplit, budete mít více vnitřních jednotek a pouze jednu venkovní.Tento systém se používá hlavně v administrativních budovách.

Kupujeme klimatizaci, rady a tipy

Ochlazovač, nebo klimatizace? Jde o rozdílné pojmy. Ochlazovače (nebo také různé větráky) vzduch ochlazují a někdy také mají schopnost ho zvlhčovat. Klimatizace vzduch zbavuje vlhkosti. Klimatizace v sobě mají zabudovanou chladicí látku, to v ochlazovačích nenaleznete.

 • Filtr – každá klimatizace nabízí alespoň prachový filtr. Pokud ale potřebujete kromě chlazení také čistění vzduchu, je možné si pořídit klimatizaci s různými druhy filtrů. Ty pomáhají čistit vzduch od škodlivých látek, jako je dým, bakterie, pachy či různé plísně. To může pomoci alergikům. Samozřejmě, čím méně klimatizace chladí a čím více čistí vzduch, tím se zvyšuje její hlučnost. Pokud ale investujete do kvalitních filtrů, je vhodné zjistit, zda samotná klimatizace zvládne tyto filtry využít v plném rozsahu s ohledem na otvory, kterými přichází klimatizovaný vzduch.
 • Výkon – dávejte pozor, jaký výkon klimatizace má. Obecně platí, že čím větší je prostror, tím větší potřebujete výkon. Na druhou stranu klimatizace, která má vysoký výkon, je zbytečně drahá a také vám může poškodit zdraví. Pokud klimatizaci nastavíte na malý výkon, nebude mít patřičný efekt. Člověk požadovaný efekt chce, proto ji budu nastavovat na maximální výkon. To s sebou přinese větší finanční výdaje. Klimatizace bude potřebovat více energie a také bude hlučnější.
 • Hlučnost – při koupi se ohlížejte také na tento parametr. Pokud nechcete, aby vás klimatizace rušila, vytvářela ruch v pozadí, nebo pokud jste ubytování v tiché oblasti, kde ani kolem vaše domu nejezdí jedno auto za druhým a vy také nechcete rušit své okolí, je otázka hlučnosti na místě. Mobilní klimatizace jsou hlučnější, i když jsou umístěné celé uvnitř. U typu Split výrobci uvádí, že nejsou tolik hlučné. Závisí to na tom, zda jsou části, které vydávají největší hluk, umístěné venku. Střední třída v oblasti klimatizací vydává hluk kolem 20 až 30 decibelů, to se dá srovnat např. se šeptáním nebo ruchem v knihovně. Finančně dražší klimatizace vydávají hluk přibližně kolem 50 decibelů, to je srovnatelné např. s myčkou na nádobí nebo mírným deštěm.
 • Energetická účinnost – týká se faktorů pro topení (COP) a pro chlazení (EER). I když jsou klimatizace většinou řazeny do energetické třídy A, neznamená to, že všechny mají stejnou spotřebu energie. Starší typy šly například spustit buď na maximální výkon, nebo na žádný. Nynější modely jsou na tom lépe. Lze nastavit výkon od 10 do 100 %. To velmi napomáhá úspoře energie. Také je potřeba brát v potaz vedlejší ztráty, které výrobci vůbec neuvádějí, i když jsou podstatné. Jsou to ztráty vzniklé kvůli otvírání oken nebo kvůli vývodu hadice ven z okna.
 • Funkce – kromě standardních funkcí mnohé z klimatizací nabízejí i další nadstandardní. Patří sem například nastavení času chlazení, automatické čistění, detekce osob v místnosti atd.Při výběru se můžete inspirovat také zkušenostmi našich čtenářů, nebo se poradit s našimi odborníky.

Jak používat klimatizaci

 • v klimatizovaných prostorách neotvírejte okna
 • rozdíl mezi vnitřní a vnější teplotou by neměl přesáhnout 8 °C. Větší rozdíl může stát vaši peněženku dost peněz. Je to také velká zátěž na organismus a v konečné fázi to může způsobit i různé zdravotní problémy, např. kašel.
 • vyfukovaný vzduch nesmí směřovat ke stropu a pak klesat dolů. Také není dobré, aby přímo foukal na lidský organismus.
 • klimatizaci umístěte mimo přímý sluneční svit a mimo jiné zdroje tepla
 • nepoužívejte klimatizaci delší dobu než čtyři hodiny v kuse. Vůbec ji nezapínejte v místnostech, kde jsou děti
 • je nutná pravidelná kontrola filtrů. Ty se musí také neustále čistit, později i měnit. Znečištěné filtry zatěžují klimatizaci, snižují její životnost, zvyšují také spotřebu elektřiny.
 • klimatizaci na plný výkon pouštějte pouze v místnosti, kde nejsou žádní lidé
 • je důležité kontrolovat vlhkost v prostředí. Optimálně by měla být mezi 40–60 %.
Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)