Kategórie

Klozety

KLOZET

Historie klozetů sahá až do 25. století př. n. l. Od té doby však toto zařízení prošlo dlouhým vývojem. Suché WC se srdíčkem vyřezaným na dveřích se v našich domácnostech vyskytuje jen velmi zřídka. Dnes si nedovedeme ani představit jiné, než splachovací WC (z angl. water closet).

Při zařizování toalety můžeme vybírat z několika desítek klozetů různých tvarů, rozměrů a dokonce i barev. Rozdíly najdeme ve způsobu výroby i složení keramiky, která se pro výrobu využívá, a její glazuře.

Umístění klozetu

V moderní toaletě a koupelně musí mít každý zařizovací předmět své místo. Umístění klozetu by mělo odpovídat ergonomickým parametrům. Optimální výška umístění je 40 -50 cm nad podlahou. Velikost místnosti s otvíráním dveří ven by měla být minimálně 90 cm x 110 cm, s otvíráním dveří dovnitř pak 90 cm x 150 cm.

Oddělené WC, nebo součást koupelny?

Tuto otázku řeší i stavební předpisy. Ty stanoví, že v bytě, který má více, než dvě místnosti, musí být samostatná toaleta.

Nejideálnější řešení je umístit WC spolu s umývátkem v samostatné místnosti. Oddělené WC poskytuje nesporně více soukromí, což ocení především početnější rodiny v ranním a večerním „provozu“. Stane-li se WC součástí koupelny, opticky zvětší prostor, ale v početnější domácnosti sníží komfort bydlení. Sejde-li se více osob, které potřebují v jednu chvíli použít WC a koupelnu, nastane nepříjemná situace. V takovém prostoru je navíc nezbytné mít vyřešeno kvalitní a výkonné odvětrání. Pro tyto případy naleznete u prodejců sanitární keramiky WC se zabudovaným odstraňovačem zápachu, což je senzor reagující na tělesnou váhu, který aktivuje vzdušné kanálky a speciální filtr. Filtr váže molekuly zápachu a ven propouští čistý vzduch.

Typy klozetů

Důležité při výběru je připojení na odpadní potrubí. Používají se klozety s připojením na zadní odpad vodorovný, zadní odpad šikmý (nejčastější v panelových bytech a bytových domech), svislý odpad směřující do podlahy a tzv. vario odpad který řeší všechny uvedené pozice.

Dále rozlišujme dva základní typy klozetů - s tzv. hlubokým a plochým splachováním. Běžnějším typem je klozet s hlubokým splachováním, u kterého obsah padá přímo do zavodněné části mísy. Naopak u klozetu s plochým splachováním obsah nejprve dopadne na suchou plochu a do vody se dostane až se spláchnutím. Mísy s plochým splachováním jsou nejvíce využívány ve zdravotnických zařízeních, neboť umožňují vizuální kontrolu obsahu, jsou ale mnohem náročnější na údržbu hygieny.

Klozety závěsné, kombi a stojící

Klasickým a nejběžnějším typem jsou kombi klozety, které tvoří jeden celek s nádrží na vodu. Splachovací modul je volně přístupný, proto jsou případné opravy jednoduše vyřešeny.

V poslední době jsou stále více populárnější klozety závěsné, jejichž splachovací modul s nádržkou na vodu je instalován ve stěně. To je zároveň jejich jediná nevýhoda při nutnosti přístupu k šachtě při rekonstrukci stoupačky. Cena závěsného klozetu je oproti kombi klozetům vyšší. Nespornou výhodou je ale úspora místa, usnadnění úklidu, tichý chod a v neposlední řadě i elegantní vzhled. U závěsného klozetu lze individuálně nastavit výšku podle potřeby. Nosnosti není třeba se obávat. Kvalitní a dobře osazený systém unese až 400 kg.

Klozety stojící byly používané především v dřívějších letech. Jedná se o typ, kdy klozet stojí na zemi a rezervoár vody je uchycen na stěně. Dnes se prodávají např. v zajímavých retro designech.

Materiál a barvy

Nejtradičnější a nejběžnější materiál, z něhož se klozety vyrábí, je glazovaná keramika. Při výběru nového WC je důležitý typ glazury. Moderní výrobní procesy umožňují i nadstandardní povrchové úpravy (názvy se liší), které odpuzují vodu a zabraňují tak ulpívání nečistot a vodního kamene. Kvalitní materiál zároveň zvyšuje hygieničnost prostoru, prodlužuje jeho životnost a snižuje míru šíření mikroorganizmů.

Úsporné splachování

Nové splachovací armatury jsou vybaveny různými typy úsporných systémů. Ty umožňují výběr menšího a většího množství vody dle potřeby, nebo pracují na principu „start – stop“, kdy zmáčknutím začneme splachovat a dalším stiskem přívod vody v rozmezí 1-9 litrů zastavíme. Splachovací systémy lze dodatečně dokoupit k jakémukoliv klozetu.

Údržba klozetů

Každý klozet je zdrojem nečistot a bakterií, proto je jeho údržba samozřejmě velmi důležitá. Náročnost údržby ovlivňuje tvar mísy a konstrukce jejího vnitřního kruhu na horním okraji, kudy přitéká voda. Nejběžnější je tzv. otevřený splachovací kruh, kterým voda protéká do celé mísy. Některé klozety jsou opatřeny tzv. uzavřeným splachovacím kruhem, jenž je pocelém obvodu vybaven malými otvory, kterými voda rovnoměrně vytéká ven. Splachovací kruh je však špatně přístupný prostor, v němž se tvoří usazeniny a ulpívají nečistoty. Nedávnou novinkou na trhu je klozet bez splachovacího kruhu (označení Rimless, nebo Rimfree). Tento systém zajišťuje mnohem lepší rozvod vody, velice dobře se udržuje a šetří náklady na čisticí prostředky.

Sedátka

Nedílnou součástí klozetu je i sedátko, které můžeme pořídit v mnoha materiálových a samozřejmě i tvarových a barevných variantách. V nabídce nalezneme nespočet tzv. univerzálních modelů, nemůžeme se však spoléhat na to, že budou přesně korespondovat s tvarem mísy. Před nákupem univerzálního sedátka je proto nutné změřit rozteč mezi šrouby, délku a šířku vnější i délku a šířku sedacího otvoru. Není od věci si obkreslit i přesný tvar sedátka. Ani tak ale není zajištěno, že zvednuté prkénko nebude bez přidržování padat.

Ceny sedátek se velmi liší. Nejlevnější lze zakoupit za několik desítek korun, cena sedátek k moderním klozetům pak sahá k řádu tisíců. Dražší modely jsou vybaveny systémem soft-close, "brzdou", která zajišťuje jejich pomalé, tiché a bezpečné sklápění.

Základním materiálem pro výrobu sedátek jsou různé druhy plastu, především odolný duroplast, příp. speciálně upravené dřevo.

Bidetová sprška

Praktickým doplňkem a součástí WC je bidetová sprška, která doplní prostor toalety v situaci, kdy nezbude místo na bidet. Spršku lze využít k hygieně, čištění WC i např. k pohodlnému napouštění vody do kbelíku.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)