Kategórie

Koberce

Koberce jsou součástí našich obydlí od nepaměti a v nejedné kultuře měly i hluboký význam a vysokou cenu. Historickým centrem tkaní koberců je nejspíš Asie, skutečné skvosty vznikaly ve staré Persii a Indii. Historie ručně tkaných koberců se nevyhnula ani Evropě, například na Slovensku se používaly pro výrobu koberců speciální tkalcovské stavy. Na rozdíl od perských koberců ty slovenské nebyly zdobeny ornamenty a vzory, byly jednoduché, ale kvalitní. Dnešní koberce nabízejí naopak širokou škálu barev a vzorů. Pomocí nich můžeme interiér zútulnit a oživit jednotlivé místnosti.

Koberec včera a dnes

V minulosti se na výrobu koberců používaly výlučně přírodní materiály, jako je bavlna, ovčí vlna, len, kokosové vlákno apod. Dnes vytlačují přírodní materiály syntetická vlákna. Ta se dělí podle svých vlastností a schopností na polyesterová, polyamidová, polypropylénová a polyakrylonitrilová vlákna. Koberce jsou vhodné nejen tam, kde je vysoká míra zátěže, ale i do interiérů, v nichž je nutné, aby koberce vynikaly dobrou odolností proti ošoupání, barevnou stálostí, pružností a pevností vláken.
Mezi uvedenými umělými vlákny jsou nejoblíbenější polypropylénová a polyamidová vlákna. Polypropylénová syntetická vlákna jsou ideální pro výrobu koberců, které snesou nižší zátěž, jejich nejdůležitějšími vlastnostmi je prvotřídní odolnost vůči kyselinám, slabá schopnost navlhnout a zároveň nižší srážlivost oproti kobercům z polyamidových vláken. Ty se naopak vyznačují špičkovou odolností proti oděru a bakteriím, životností a elasticitou.

V posledních letech si stále více lidí začíná uvědomovat hodnoty a kvalitu původních výrobků. Tradiční koberce spojují ve svých představách s ekologickým způsobem bydlení. Trend koberce ale nejsou jen moderní vzory, najdeme mezi nimi i tradiční tkané koberce z přírodních materiálů. Ekokoberec je druh koberce, jehož materiálový základ tvoří přírodní materiál, například vlna, která vyniká mnoha kladně hodnocenými vlastnostmi. Koberce, vyrobené z vlny, jsou luxusní a kvalitní, na dotyk příjemně měkké a pružné. Jsou designovou novinkou, proto je můžeme označovat jako trendy.

K vývoji dochází i ve způsobu výroby koberců. Tradiční způsob, který se zachoval dodnes, je tkaní na tkalcovských stavech. Dalšími způsoby výroby jsou všívání a vpichování. Všívání je způsob výroby, při němž se proplétají umělá vlákna. Koberce se pak vyznačuje dlouhou životností a odolností vůči skvrnám. Je ideálny do prostor, kde dochází k častému pohybu a rychlému znečištění, například na chodby, schodiště, do vstupních hal apod. Koberce nižší cenové kategorie jsou vyráběné metodou vpichování. Nižší cena těchto koberců odráží i úroveň kvality.
V neposlední řadě má na koberce vliv i povrchová úprava. Stříhané koberce působí přitažlivě až luxusně, při chůzi jsou navíc měkké a pohodlné.

Koberce a jejich typy

Ačkoliv v posledních letech zažívaly boom plovoucí a laminátové podlahy, koberce se z domácností zcela nevytratily. Právě kombinace koberců a plovoucích podlah nebo jiných podlahových krytin dokáže zpříjemnit, zútulnit a designově zpestřit váš interiér. Mezi koberce patří jednoznačně kusové koberce, jejichž paleta vzorů, barev a velikostí je téměř neomezená. Kusové koberce jsou pravým designérským kouskem pro jakýkoliv interiér. Jejich využití má i praktické důvody: vytváří tzv. bariéru mezi studenou podlahou a nohama, proto se preferuje umístění koberců například pod konferenční nebo jídelní stůl, případně do ložnic. Vlastní kategorii tvoří dětské koberce. Ty jsou určeny výhradně do dětských pokojů, jsou vyzdobeny animovanými pohádkovými postavičkami. Dokáží z normálního dětského pokoje udělat pravý pohádkový svět.

Toužíte po luxusně a stylově zařízeném bytě nebo domě? V tom případě si pořiďte elegantní a stylový trendy koberec. Umístění luxusních koberců musí být stejně reprezentativní jako ony samy. Patří především do obývacích pokojů, pracoven a ložnic. Najdeme mezi nimi klasiku – běhouny a metrážní koberce. Běhouny se dávají nejčastěji na chodby či vedle postelí. Kvalitní běhouny jsou vybaveny protiskluzovou úpravou a lze si je vybrat ve velkém množství barevných provedení a dekorativních vzorů. Metrážní koberce byly v minulosti znakem prestižně zařízeného a útulného domu a bytu, dnes jsou preferovány spíše v kancelářích, hotelech, ale i v dětských pokojích a pracovnách.

Koberce jsou nejteplejší druh podlahové krytiny. Nejsou to jen dekorativní kousky v interiéru, ale musí být i praktické – položte je tam, kde potřebujete teplo pod nohama. Při výběru správného koberce se kromě módních a designérských trendů sledují i vlastnosti, jako je úroveň odolnosti, životnost, vybavení protiskluzovou vrstvou (především v případě běhounů) a přizpůsobivost velké místnosti, do které má být koberec umístěn. Koberce představují široký výběr krásných vzorů, motivů a barevných tónů, díky čemuž může zákazník najít svůj vysněný trendy koberec.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)