Kategórie

Koupelny

Koupelna je osobním, intimním prostorem, kde máme alespoň chvilku jen pro sebe. Horká koupel představuje ten nejlepší odpočinek, jaký si můžeme při relaxaci dopřát. Pokud navíc koupelna odpovídá našim představám, nemá naše relaxace a regenerace žádnou chybu. Není proto divu, že rekonstrukci a zařizování koupelny se věnuje zcela zvláštní pozornost.

Koupelna snů

Všeobecně si každý přeje prostornou koupelnu, ale i když máme poměrně jasné představy, musíme také zůstat realističtí a vyjít z možností, které nám byt poskytuje. Ve většině bytů bývají koupelny malé, zvětšit je lze pouze zmenšením sousedních místností, například předsíně nebo vstupní chodby. Větší výhodu mají domy, protože v nich si spíše můžeme o velikosti koupelny rozhodnout.
Pokud máte větší koupelnu, je estetickým a oblíbeným prvkem samostatně stojící vana uprostřed místnosti. Velké vany ale mohou vyniknout i v menších koupelnách, kde stojí u zdi.

Nábytek v koupelně

Koupelna je obvykle vybavená vanou a umyvadlem, pračkou, košem na prádlo a skříňkami na hygienické potřeby nebo kosmetiku. Je důležité dobře promyslet úložné prostory, abyste všechno rychle našli, což oceníte především ráno, když spěcháte do práce nebo do školy. Využít můžete různé postranní skříňky, zrcadlovou skříňku či skříňku pod umyvadlem.
Rozmyslete si, kolik lidí bude koupelnu běžně používat a zda to budou dospělí nebo děti. Také se rozmyslete, jestli bude součástí koupelny záchod a zda je nevyhnutelné mít pračku právě v ní.

Co s malou koupelnou?

Především musíte myslet na šetření prostorem a efektivní rozložení nábytku. Pokud je koupelna opravdu malá, budete se možná muset rozloučit s představou koupelí ve vaně, neboť se do ní vejde jen sprchový kout, doporučit můžeme především půlkruhového tvaru. Ale i do malé koupelny můžete zabudovat vanu – dnes se již dělají vany, které jsou v nohách užší a tím šetří místo.
Do malé koupelny se hodí světlejší teplé barvy, které ji opticky zvětší, zatímco studené ji budou naopak zmenšovat. Podlaha by měla být kontrastní ke stěnám. U koupelen platí totéž, co u oblečení – příčné pruhy a pásky ji budou rozšiřovat, ale u malé koupelny to bude jenom výhodné a hezké.

Doplňky do koupelny

Koupelna bývá na jednu stranu nejmenší místností v bytě, na druhou ale nesmíme zapomenout na to, že do ní budou chodit i naše návštěvy a měla by na ně udělat dojem. Musí pochopitelně vypadat čistě a být uklizená, ovšem potřebujeme do ní navíc různé praktické a estetické doplňky, jako jsou například věšáky na ručníky a župany nebo mistička na mýdlo a stojánek na zubní kartáčky, které mohou místnost esteticky dolaďovat. Dbejte na to, aby doplňky byly umyvatelné a nerozbitné.
Praktickým a estetickým doplňkem mohou být také protiskluzné rohože, předložky či koberečky a závěsy k vaně či sprchovému koutu. V žádném případě ale koupelnu nepřeplácejte, to by působila neharmonicky.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)