Kategórie

Kovové ploty

Kovové a železné ploty

Kovové ploty jsou velice oblíbený způsob oplocení domů, protože kombinují dvě vlastnosti, k nimž přihlíží spotřebitelé – dlouhou životnost a estetickou funkci.

Jak se dnes vyrábí kovový plot?

Kovové ploty se vyrábějí obvykle z lisované ocele. Důležitá je především jejich povrchová úprava, která neplní jen estetickou funkci, ale je nejdůležitějším faktorem, který ovlivní životnost oplocení. Na plotech ze surového železa by se nepochybně projevil již po první roce vliv mrazů, ale také koroze. I přesto jsou stále prodávány i ploty, které dostatečnou povrchovou úpravu, jež by zabezpečila dlouhou životnost, nemají.

Komaxitování

Antikoroznost zabezpečuje technika pozinkování. Plot se ponoří do tekutého zinku, který se vsákne hluboko do ocele a vytvoří na plotu antikorozní vrstvu, zabraňující rezavění materiálu. Plot mívá nejčastěji černou barvu, ale i rozhodnutí o barvě pozinkovaného plotu je čistě na zákazníkovi. Výsledného vzhledu plotu se dosahuje komaxitováním, což je moderní technologie povrchových úprav kovových povrchů, říká se mu také práškové lakování. Komaxitování zaručuje kvalitní úpravu a plot díky němu získává další antikorozní vrstvu. Před komaxitováním je zapotřebí plot důkladně očistit, nejlépe pískováním, a odmastit, aby bylo práškové lakování důkladné a účinné. Jen potom se docílí dlouhé životnosti a plot není náročný ani na údržbu.

Osazení kovového plotu

Kovový plot se skládá ze sloupků, mezi něž se připevňují plotová pole. Ta mohou mít různé rozměry, záleží na nabídce firmy, která plot vyrábí. Sloupky i žebra plotu jsou zakončené jednoduchým liniovým profilem nebo hroty, tvar a vzor se rovněž liší firma od firmy. Kovový plot je osazený do betonu, ale lze jej osadit i do nižších zídek, které celému plotu dodají masivní dojem. Při vybírání plotu nesmíme zapomenout ani na jeho další důležitou část, a to na vstupní bránu. Existují dva typy bran, a to posuvná a křídlová brána, oba mohou být mechanické nebo automatické.

Výhody kovového plotu

Při výběru kovového plotu rozlišujte mezi ploty kovovými a kovanými. Oba typy se od sebe často ani neliší na pohled, ale při rozhodování mezi nimi a následném výběru zákazník narazí na velice podstatné rozdíly.
Kované ploty jsou na rozdíl od kovových vyrobeny z ocelového masivu, jsou těžší a z hlediska ceny dražší. Spotřebitel při výběru kovového plotu ušetří vzhledem k levnější dopravě, snazší montáži a výsledný produkt bude navíc kvalitativně srovnatelný s plotem kovaným.

Zejména kvůli technologickému postupu při výrobě, který je pro většinu firem dnes už standardní, je zaručena dlouhá životnost oplocení vašeho domu, o které se prakticky nemusíte starat – odpadá každoroční natírání. Další výhodou je jeho estetický vzhled, proto je ideální pro lidi, kteří chtějí hezký plot s dlouhou životností za umírněnou cenu. Žebrovaná plotová pole navíc opticky zvětšují prostor před domem.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)