Kategórie

Krbova Kamna

Jako před skutečným krbem

Představte si tu romantiku: venku se smráká, je chladno a vy sedíte před krbem a díváte se do ohně. Oheň je naším společníkem už od pradávna, sloužil jako zdroj tepla a světla, ale podle posledních výzkumů má také pozitivní vlivy na lidskou psychiku. Kolem ohně se v pravěku scházely celé klany, zajišťoval jim také bezpečí. I v dnešní době je trend vracet do domů a bytů zdroj tepla se skutečným ohněm, u kterého sdílí rodina společné chvíle. Krbová kamna jsou dobrou volbou, protože zútulní interiér a zároveň je topení v nich poměrně levné. Pokud o nich uvažujete, poradíme vám, jaké typy kamen a proč vybírat.

Klady krbových kamen

Krbová kamna mají několik kladů a předností, které na nich rozhodně každý ocení.
Zabezpečují v prvé řadě nižší náklady na domácnost vzhledem k rostoucím cenám energie a plynu. Nezapomínejte ale na to, že dřevo musí pořádně vyschnout, jinak špatně hoří a většina tepla se spotřebuje na odpařování vody. Z mokrého dřeva je více kouře, na skle kamen se usazuje více sazí a interiér se vytápí pomalu. Na druhou stranu v nich můžete topit také dřevěnými nebo uhelnými briketami, uhlím, ekobriketami či peletami.

Krbová kamna nejsou jen nepostradatelným prvkem do domácnosti, ale kromě estetické funkce jsou i praktickým a užitečným prvkem. Rozhodně zútulní každou domácnost. Vybírat si je můžete v různých designech, v rustikálním i moderním.
Sálavé (radiační) teplo, které kamna produkují, nezvyšuje prašnost v místnosti, což lze také považovat za velkou výhodu.
Další výhodou je, že se nemusí obezdívat a mají nižší nároky při stejném výkonu jako klasický krb.
Pořídíte je beze sporu levněji než klasické krby a ušetříte i za instalaci.

Materiál a druhy krbových kamen

Krbová kamna jsou obvykle vyrobena z litiny, keramiky nebo smaltu. Mezi jejich základní druhy patří:
- teplovzdušná krbová kamna, která vyhřívají místnost, v níž jsou umístěna, ovšem obvykle se s nimi využívá ještě další zdroj tepla;
- krbová kamna s výměníkem představují vyšší kategorii krbových kamen, je možné je napojit na rozvody a tělesa, takže mohou vyhřívat i další místnosti, aniž byste do nich museli nechávat otevřené dveře;
- krbová kamna se systémem terciárního spalování jsou ještě výkonnější, protože dokáží vytápět dům díky speciální cirkulaci vzduchu;
- keramická krbová kamna jsou oblíbená především díky svému tradičnímu vzhledu, jsou estetická, svým vzhledem vyvolávají pocit návratu do minulosti a jejich velikou výhodou je to, že uvolňují teplo ještě dlouho po vyhasnutí ohně;
- peletová krbová kamna jsou nejmodernější technologií, nepotřebují obsluhu, stačí do nich vložit pelety a naprogramovat režim topení, které vydrží díky velkému zásobníku i po několik dní bez nutné obsluhy;
- bio krbová kamna lze doporučit do domácností bez komínu, jsou ekologická, atraktivní a moderní, výhodou je rovněž snadná a bezpečná obsluha, protože se v nich spaluje biolíh (etanol), který neprodukuje téměř žádný zápach, nicméně při topení je třeba větrat. Nedokáží ale tak účinně vytápět prostor, proto jsou vhodná především jako dekorace – vyrábějí se i jako stolová, závěsné, volně stojící na zemi, ale i zabudovaná do zdi. Mohou mít i integrované zvlhčovače vzduchu, do kterých lze přidávat vonné oleje.

Výběr krbových kamen

Při výběru krbových kamen je důležité zvolit vhodný výkon a zároveň jejich vyhřívací schopnosti. Zvažte, jak velký prostor musí vytopit, a také, jestli máte dům či byt tepelně izolovaný. Pokud je chcete využít na vytápění starší stavby, počítejte s vyšším výkonem než u novostavby. Je důležité si také uvědomit, že každý kilowatt výkonu s sebou přináší i spotřebu paliva. Například pro místnost o rozloze 40 m2 a výšce do 3 m musíme počítat s vytápěním 120 m3, což znamená, že pokud na vyhřátí každých 20 m3 potřebujete 1 kW, budete v tomto případě potřebovat 6 kW výkon kamen. Pokud výkon poddimenzujete, prostor se dostatečně nevytopí, a budete-li se snažit výkon zvýšit, můžete kamna poškodit.

Instalace krbových kamen

Instalace krbových kamen rozhodně není náročná, ale stejně byste to měli nechat raději na odborníkovi, který vám poskytne záruku jak na kamna, tak i na práci. Díky tomu je můžete mít nainstalovaná hned ten den, kdy vám je po zakoupení přivezou.

Údržba krbových kachlí

Jen čistá krbová kamna dokáží dobře hořet. Moderní kamna bývají často vybavená systémem samočištění skla horkým vzduchem. Pokud se i tak sklo špiní, vyčistíte je nejlépe suchým čistým papírem. Popel je třeba pravidelně vynášet, ale vyplatí se nechat vespod malou vrstvu, která poslouží jako izolační materiál, ochrání spodek kamen a podlahu před přílišným žárem. Po skončení sezony nezapomeňte kamna pořádně prohlédnout, zejména rošt, vnitřní pláty a těsnění okolo skla.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)