Kategórie

Levné kuchyně

STYLOVÉ A LEVNÉ KUCHYNĚ

Každá dobrá hospodyňka chce mít pěknou a útulnou kuchyni. Ve svém království připravuje pokrmy, ale je to i místo, které se stává centrem rodinného života. Není nic hezčího než rodinná idylka u společného kuchyňského stolu, proto je třeba z každé kuchyně udělat příjemné místo.

Velikost a vybavení kuchyně závisí na mnoha faktorech, mimo jiné i na finančních a prostorových možnostech. I levné kuchyně se mohou vyrovnat honosným a luxusním kuchyním – stačí k tomu správná kombinace materiálů, pohrát si s barvami a v neposlední řadě využít pro dotváření stylu a atmosféry nepřeberné množství dekorací.

Cena vs. kvalita levné kuchyně

Chcete si pořídit novou kuchyní, ale váš finanční rozpočet je značně omezený? Máte obavy, že levné kuchyně nebudou splňovat požadavky na kvalitu, životnost a vzhledově budou zastaralé? Jsou i možnosti, jak dosáhnout toho, aby vaše kuchyně byla levná, ale zároveň i kvalitní. Je třeba především sledovat akce a cenové nabídky více výrobců, výprodejové a sezonní slevy mohou srazit původní cenu o čtvrtinu, ale i o třetinu. Na druhou stranu byste si při nákupu výrazně zlevněné kuchyně měli dát pozor a poptat se, jestli nemá nějaké vady nebo poruchy, které by omezovaly její používání. V takovém případě by ani nízká cena nevykompenzovala nedostatečnou kvalitu levné kuchyně.

Ať už si vybíráte levnější, nebo dražší kuchyni, měli byste hlavně vybírat kvalitní pracovní desku; ta je totiž vystavená největšímu opotřebování, protože je nejvíce používaná. V dnešní době je již zcela normální, že jsou i levnější kuchyně a kuchyňské skříňky vybaveny tzv. zpomalovači/tlumiči, které snižují sílu nárazu při zavírání. Úspory na zpomalovačích se nemusí vyplatit, protože jejich hlavní funkcí je zamezování nárazům a předcházení rychlému opotřebování kuchyňských dvířek. Pokud máte omezený rozpočet na výbavu kuchyně, radši se zaměřte při nákupu na modely, které nejsou nejmodernější a nejprodávanější. Velké oblibě se dnes těší skříňky s výklopným mechanismem. U těchto typů je v případě levných kuchyní třeba posoudit kvalitu, protože ta nemusí být dostačující a zbytečně do tohoto módního výstřelku investujete.

Levné kuchyně lze označit za cenově dostupné. Jedním z důvodů nízké ceny může být, že kuchyň neobsahuje značkové spotřebiče. Levné kuchyně také nebývají vybavovány vestavěnými spotřebiči, takže místo indukční varné desky mívají obyčejné sporáky s troubou.

Jak udělat z levné kuchyně moderní a luxusní?

Design levných kuchyní se diametrálně neliší od stylových a barevných provedení dražších typů. Díky designu mohou i levné kuchyně působit na první pohled luxusně a stylově. Kuchyně z masívu a tvrdého dřeva představují vyšší standard díky lepší kvalitě a odolnosti, ale ten se odráží i ve výši ceny. Levnější materiálovou náhražkou jsou třeba kuchyňské skříňky vytvořené z laminátové dřevotřískové desky. Jak dosáhnout luxusnějšího a atraktivnějšího vzhledu kuchyně?

Praktickým a nejlevnějším řešením je použití dvířek pokrytých fólií. Nesmíte ale zapomenout, že dvířka s fólií jsou odolná proti vodě pouze z přední strany a jejich velkým nedostatkem je, že v případě mechanického poškození je renovace komplikovaná, ba neproveditelná. Další alternativou je postřik kuchyňských dvířek. Ten je na rozdíl od fólií o něco dražší, ale celá dvířka pak mají vynikající odolnost proti vodě a v případě poškození jsou opravitelná. Nevýhodou je náchylnost k poškrábání, respektive k povrchovému znehodnocení, a absence dřevěného dekoru.

Dalším nápadem, jak dodat levné kuchyni image moderní kuchyně, je zakomponování a oživení fádní a levné kuchyně různými doplňky a dekoracemi. Jde o kování, košíky, nádoby, dózy, šálky apod., které dokáží navodit příjemnou atmosféru v každé kuchyni. Kuchyňské dekorace nepředstavují velký zásah do rozpočtu a díky různým drobnostem dokáží i levné kuchyně nabýt osobitosti, modernosti a stylovosti.

Typy malých a levných kuchyní z hlediska rozvržení prostoru

Pro kuchyně je nejlepší východní nebo severní strana bytu. Je to z toho důvodu, že samotné vaření už zásobuje kuchyni velkým množstvím tepla. Rozmístění kuchyňské linky závisí na velikosti prostoru a rozměrech, včetně dalších spotřebičů, jako je lednička, myčka nebo pračka. Neocenitelnou pomoc při umisťování kuchyňské linky nabízí různé vizualizační, modelářské, grafické a designerské programy (např. Rhinoceros 3D). Menší prostory mohou být na jedné straně bariérou při zařizování kuchyně kvůli omezenému prostoru, na druhé straně ale právě malé prostory vynikají praktičnosti a útulností. Do kategorie levných kuchyní menších rozměrů můžeme zařadit minikuchyně a přímé kuchyně.

Minikuchyně jsou typické pro menší byty, je pro ně charakteristický menší úložný prostor a jejich cena bývá obvykle podprůměrná, proto je můžeme označit jako levné, respektive úsporné kuchyně.
Přímá kuchyně má stejně jako minikuchyně jen základní úložný prostor, tudíž je praktická a přehledná.

Dnešní levné kuchyně jsou z hlediska designu na úrovni moderních a drahých kuchyní. Jsou obvykle menší, ideální pro malé byty a chatky, ale i z obyčejné levné kuchyně lze za pomoci kuchyňských doplňků a dekorací vykouzlit stylovou a útulnou moderní kuchyni. Pokud si chcete pořídit levnou kuchyni a zároveň nechcete nejnižší třídu kvality, je nutné, abyste sledovali výprodejové akce. V některých případech nemusí ani kuchyně od truhláře vyjít dráž než v prodejnách s nábytkem.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)