Kategórie

Ložnice

Než se pustíte do vybavování ložnice, zamyslete se na chvíli, co všechno by měla splňovat, uvědomte si její tvar, velikost i výšku. Sepište si hned na počátku své představy a požadavky, aby vyhovovala vašemu vkusu, životnímu stylu, abyste měli jasno, jaké musí splňovat nároky na pohodlí, jaké barvy, nábytek a osvětlení v ní využijete, To všechno se vám bude hodit, aby vaše snažení dopadlo opravdu na výbornou.

Ložnice je zdroj chybějící energie

Ložnice by měla být místem, kde můžete klidně odpočívat, je tedy nutné, abyste si ji zařídili podle svých potřeb a představ. Díky její atmosféře byste z ní měli odcházet nabití novou vnitřní energií a pohodou. Ať už bude místnost, v níž ložnice vznikne, malá, nebo velká, inspirací na její vybavení najdete opravdu hodně. Pokud se zaměříte hlavně na její výhody, dokážete z ní vykouzlit funkční a útulné místo. Je to často jediné místo, kde nemusíte brát ohledy na všechny členy rodiny a můžete si je zařídit opravdu jen podle svého vkusu. Nejdůležitější je, abyste se v ní cítili dobře nejen v době spánku, ale i ráno po probuzení nebo při odpočívání, četbě a práci během dne. Ale říká se – práce do ložnice nepatří. Zauvažujte, jestli potřebujete místo na práci v ložnici, nebo můžete pracovat i v jiné místnosti bytu, v malých bytech to často ani jinak než v ložnici nejde.

Vybíráme postel

Postel je významným prvkem ložnice, a to nejen z hlediska velikosti. Na jejím typu bude záviset i výběr jiného nábytku a dekorací. Kvalita postele bude mít velký vliv na váš spánek, proto byste její výběr neměli podcenit, myslete na kvalitu a pohodlnost. Ale důležitý je pochopitelně i její vzhled.
Dnes už nemusíte dělat kompromisy v tom, na jakou matraci se uložíte – nabídka matrací je skutečně obrovská. Počítejte s tím, že postel by měla být alespoň o 15 cm delší než vy a dostatečně široká, abyste se v ní vyspali pohodlně a bez nějakého omezování. Pokud to rozměry vaší ložnice dovolí, můžete si pořídit i atypickou postel se složitější konstrukcí. Někomu bude zase vyhovovat polohovatelná postel s možností nastavení různého sklonu na četbu nebo sledování televize.
Při umisťování postele v ložnici je doporučeno dodržovat některá pravidla týkající se bezproblémového přístupu. Důležitá není jen vzdálenost postele od stěny nebo nábytku, ale také od oken a topných těles, aby zůstaly zachovány tepelné poměry v místnosti.

Noční stolek – ano, či ne?

Velkou výhodou je, pokud se vedle postele nachází noční stolek, na nějž si můžete odkládat různé předměty. Jeho výběr záleží na tom, co na něj budete dávat nejčastěji. Někomu bude stačit malý odkládací prostor na lampičku a knihu, jiní si na něj budou chtít umístit i rádio, budík či dekorační předměty. V obou případech ale musí být váš noční stolek snadno přístupný a stejně vysoký jako postel. Nejlepší je, pokud je vyrobený ze stejného materiálu a barevně ladí s postelí. Vybrat si můžete i stolky, které jsou součástí postele, ale oblíbené jsou i samostatné nebo pojízdné. Výběr je bohatý.

Šatníky a úložné prostory

Zařízení ložnice se neobejde bez dostatečného úložného prostoru. Ten by měl zahrnovat místo na ukládání oděvů, prádla, ale i peřin a polštářů. Pokud nemáte dost úložných prostorů, vyplatí se pořídit postel se zabudovaným úložným prostorem nebo výsuvnými zásuvkami.

Jestliže máte byt dostatečně veliký, můžete si dopřát samostatný šatník. V malých prostorech je to ale složitější a oblečení bývá ve skříních v ložnici. Vybírat byste si měli tak, aby šatní skříně ladily se zbytkem ložnicového nábytku. Šatní skříně, které jsou vyráběné na míru, dokáží mnohem lépe využít prostor než samostatně stojící sériově vyrobené skříně. Jejich pořízení sice není levná záležitost, ale lépe využijí prostor ložnice a splní individuální požadavky. Oblíbené jsou šatníky s posuvnými dvířky, které tvoří jakési abstraktní pozadí a ladí se stylem celé ložnice. Samozřejmě, pokud máte doma další malou a nevyužitou místnost, lze si udělat šatník z ní. Je samostatný a velice přehledný. Tím se zbavíte potřeby velké skříně v ložnici. Bohužel, tuto možnost má jen málokdo.

Ale i samostatně stojící funkční skříně mohou být zajímavým kusem nábytku a dotvářet atmosféru místnosti. Navíc je s nimi mnohem lepší manipulace při stěhování. Rozhodnout se můžete pro snadno přemístitelné skříně, šatníky na míru a dnes oblíbené otevřené šatníky.

Umístění zrcadel

V mnoha ložnicích se nachází toaletní stolek, jenž slouží k úpravě zevnějšku a odkládání toaletních potřeb. Patří k němu především zrcadlo, které může být jeho součástí, ale i samostatně umístěné, například na zdi. Toaletní stolek byste měli v ložnici umístit tak, aby vám denní světlo dopadalo přímo na tvář. Ostatní zrcadla můžete mít namontovaná na dveřích skříňové sestavy, a to zvenku i zevnitř. Vše závisí na vašem estetickém cítění.
V rozměrnějších místnostech mohou být i malá křesla nebo pracovní stůl, pokud chcete ložnici využívat zároveň jako pracovnu.

Ložnice a její barevné kombinace

Abyste se v ložnici cítili opravdu dobře, musíte harmonicky zkombinovat barvy podlahy, zdí, nábytku, ale i dekorací a textilií. Nepochybně víte, že barvy dokáží ovlivňovat působení celé místnosti, proto jejich výběru věnujte mimořádnou pozornost. Do ložnice se nehodí přílišná pestrost, protože pocitu útulnosti a pohodlí docílíte právě tím, že použijete menší množství barev. Nejlépe uděláte, když si vyberete jednu barvu základní, k níž pak využijete ještě její odstíny, a to maximálně dva. Pokud si v ložnici chcete odpočinout a načerpat síly do dalších dní, využijte barvu modrou, zelenou, béžovou a přírodní odstíny. Pokud v ní trávíte i hodně času prací či jinými aktivitami, můžete zvolit sytější a živější teplé barvy: červenou, žlutou nebo oranžovou, které prostor výrazně zútulní, ale zároveň i opticky zmenší. Studené barvy prostor naopak opticky zvětšují, ale místnost může působit chladně a odcizeně. Někteří lidé si atmosféru v ložnici vylepšují pastelovými barvami doplněnými o květinové a jiné vzory.
Barva podlahy by měla odpovídat barevným kombinacím nábytku a zdí.

Osvětlení v ložnici

Osvětlení v ložnici by mělo být dostatečné, ale zároveň příjemné. Slouží nejen k dobré orientaci v místnosti, ale dotváří i její atmosféru.
Celkové osvětlení může zabezpečit nástropní svítidlo, jež může být zavěšené, ale i zabudované, jeho světlo by mělo být měkké a tlumené.
Větší pocit intimity vyvolávají nástěnné nebo stojací lampy, které lze nasměrovat dle aktuální potřeby. Přídavná světla lze umístit na noční stolek nebo zabudovat do skříní, na čela postele apod. Tato světla mohou být jasnější.
Při výběru světla si všímejte intenzity svícení, jeho rovnoměrnosti, barev, odstínění, účinnosti a bezpečnosti. Mezi nábytkem a svítidly by měla být určitá optimální vazba, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)