5 skvělých tipů, jak provonět domácnost

  • 23.05.2023

Není nic hezčího než přijít domů, otevřít dveře a ucítit čistou a příjemnou vůni domova. Přestože se snažíme udržovat domácnost uklizenou, ne vždy se to odrazí na její vůni. Koupelna, toaleta, šatník nebo úložný prostor jsou místa, která občas potřebují osvěžit. Máme pro vás 5 rychlých a levných tipů, jak provonět domácnost.

jak provonět domácnost
Foto: iStock

Korek od vína

Po dopití dobrého vína korek nevyhazujme. Dejme mu druhou šanci na „život“ a udělejme z něj osvěžovač vzduchu pro naši domácnost. Stačí, když ho pokapeme oblíbeným esenciálním olejem a vložíme na místo, které chceme provonět. Skříň či dno odpadkového koše se tak rázem zbaví nepříjemných zápachů. Můžeme jej schovat i do květináče nebo košíku s hygienickými potřebami v koupelně. Je to opravdu efektivní způsob, jak provonět domácnost.

Přečtěte si diskusi ve Fóru:

Jak na zápach v lednici?
Kávová zrna jsou způsob, jak provonět domácnost
Foto: iStock

Kávová zrna jsou způsob, jak provonět domácnost

Nejen že provoní, ale také výborně zneutralizují jakýkoliv nepříjemný pach. Můžeme je nasypat do sklenice nebo textilního sáčku s malými otvory. Tento způsob, jak provonět domácnost je ideální, pokud nechceme cítit jakoukoliv intenzivní vůni. Zkrátka jen potřebujeme zamaskovat jiný pach. Právě kávová zrna mohou být alternativou, která vyřeší nepříjemné pachy v ledničce nebo v mrazáku.

Tip od Modré střechy!

K provonění ledničky můžeme použít i kávovou usazeninu. Pohltí zápach stejně účinně jako kávová zrna.

Jak provonět toaletu?

Parfémovaný toaletní papír může narušit normální hladinu pH pokožky a způsobit zdravotní komplikace. Lepším a bezpečnějším způsobem, jak provonět toaletní papír, je použít esenciální olej. Jednu až dvě kapky esenciálního oleje nakapeme na vnitřní stranu papírové role. Vůně se nedostane na toaletní papír, ale příjemně provoní papír i toaletu.

jak provonět toaletu
Foto: iStock

Aviváž

Jeden dílek aviváže smícháme se dvěma dílky vody. Tekutinu nalijeme do nádoby na WC kartáč a provoníme jí WC mísu pokaždé, když to bude potřeba. Pokud nepoužíváme aviváž, můžeme ji nahradit trochou tekutého pracího prášku smíchaného s vodou.

Tip od Modré střechy!

Na hygienickou intimní vložku nalijeme trochu aviváže a nalepíme ji na okraj odpadkového koše v koupelně nebo v kuchyni. Vůně oblíbené aviváže provoní naši domácnost pokaždé, když budeme vyhazovat odpadky. Namísto aviváže můžeme použít i esenciální olej.
aviváž
Foto: iStock

Jak provonět domácnost pomocí rýže

Sáčky naplněné rýží se dají provonět esenciálním olejem nebo sušenými bylinkami. Díky tomu mají hned dvojí účinek. Provoní domácnost a aromatické účinky bylinek a esenciálních olejů mají blahodárné účinky na zdraví. Voňavé kapsy s rýží výborně provoní nejen prostory. Je možné je vložit například do povlečení na polštář v ložnici a v obývacím pokoji. Voňavé dekorativní polštáře mile překvapí naši návštěvu, jakmile se pohodlně usadí na gauč.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku