6 důvodů, proč si vybrat dřevěné lamely v interiéru

  • 05.11.2023

Nejčastějším problémem v novostavbách je nedostatek útulnosti a pocitu domova. Všichni se těšíme na nové bydlení, ale občas zabere léta si ho útulně zařídit. Bílé holé stěny, minimalistické dveře a podlahy. Chybí zde struktura. Korunu za prvenství nosí dřevěné lamely v interiéru. V jejich případě nejde jen o estetické doplnění interiéru, ale hlavně o doplnění funkční a praktické.

Krásný příklad využití dřevěných lamel naleznete ve fotoalbu naší uživatelky Janky @rebecca27

dřevěné lamely v interiéru
Zdroj: uživatelka rebecca27

Když potřebujete oddělit prostor

Pokud potřebujete v bytě oddělit část prostoru, například kuchyni od obývacího pokoje nebo od předsíně, nejlepší volbou jsou dřevěné lamely. Neuberou prostor ze vzdušnosti, jen jednoduše opticky předělí prostor. Získáte tím trošku soukromí navíc a byt doplníte o moderní řešení. Inspirovat se můžete také 360 stupňovými otočnými lamelami, které můžete jednoduše uzavřít do plné stěny nebo nechat vzdušné s mezerami.

hacienda napoli sebechleby

Náš tip:

Načerpejte interiérové inspirace v albech našich uživatelů. Autor foto: uživatel @jstanko

Když nemáte rádi tapety

Máte místnost, které prostě něco chybí? Tapety nemáte v oblibě, zato máte rádi kontakt s přírodou? Dřevěné lamely v interiéru doplní místnost o měkčí pocit, útulnost a přírodní efekt. Aplikovat je můžete na libovolnou zeď. Nejčastějším řešením je lamelová stěna s televizí, za čelo manželské postele nebo v předsíni s doplněnými úchyty na kabáty.

Zdroj: uživatelka marka_to

Dřevěné lamely v interiéru proti hlučným sousedům

Jedním z řešení jak akusticky upravit strop v bytech je použití speciálních akustických dřevěných lamel. Aplikací na strop zabezpečíte místnost proti ozvěně a také přenášení hluku od sousedů nad vámi. V tomto případě mluvíme o akustických lamelových panelech, ne o obyčejných lamelách. Ne všechny lamely jsou totiž speciálně upraveny.

Strop z dřevěných lamel svépomocí
Zdroj: uživatel ekino

Tip redakce: Zaujal vás strop z lamel, který si svépomocí obložil náš uživatel @ekino?

Zapojte se do diskuse, ve které podrobněji popisuje celý postup: Strop z dřevěných lamel svépomocí

Když se vám nelíbí zábradlí

Velice praktické a moderní je použití lamel ve schodišťovém prostoru či dokonce na venkovním oplocení. Namísto obyčejného zábradlí jej můžete realizovat pomocí svislých dřevěných lamel směřujícím až ke stropu. Provedení a způsobů je několik, estetický výsledek je však stejný. Vznikne vám moderní schodiště, které bude „dýchat“. Dbejte na vzdálenosti mezi lamelami. Maximální vzdálenost by měla být 12 cm. Pokud bydlíte s dětmi, doporučujeme zvolit 8 cm, aby se vám nenaskytl problém se zaseknutou dětskou hlavičkou.

dřevěné lamely v exteriéru
Zdroj: uživatel quintes

Když chcete ohromit

Novodobé trendy a technologie v interiérovém designu nepřestávají dobývat trh. Patří mezi ně i toto originální řešení. Jedná se o kombinaci LED osvětlení a dřevěných lamel. Existuje spousta provedení. Obyčejné lamely s osvětlením v mezerách, zkrácené lamely vytvářející obrazce nebo panely se zabudovanými světly. Jedno je však zaručeno, tímto výjimečným řešením opravdu zaujmete. Má to také praktické výhody, například osvětlení na schodišti nebo vytvoření příjemné intimní atmosféry.

Troufáte si na vlastní projekt? Podívejte se na šikovný DIY návod od naší uživatelky Danky, který shrnula ve fotoalbu Lamelová stěna v obýváku svépomocí.

Lamelová stěna v obýváku svépomocí
Zdroj: uživatelka @dana_racko

Když milujete rostliny

Dřevěné lamelové stěny mají mnoho využití, jedním z nich je také prostor pro rostliny. Přineste si kousek přírody do vašeho bytu. Lamelové stěny lze designovat i s integrovanými místy pro květináče. S použitím popínavých rostlin si dokážete vytvořit příjemné zátiší. Nejenže vaše místnost bude působit útulněji a pohodlněji, vytvoříte si v ní i dobrou psychickou pohodu. Rostliny v interiérech svou svěží zelenou barvou příznivě ovlivňují člověka.

P.S. – Vedeli ste, že Modrú strechu nájdete aj u našich susedov? Navštívte českú Modrú střechu a poraďte sa s ďalšími „strecháčmi“.

Autor článku: Nina Macáková

Zdroj foto: iStock, používatelia Modrej strechy

Diskuse na téma článku