7 efektivních tipů, jak se zbavit pavouků v domácnosti

  • 23.11.2022

Určitě znáte hlášky vašich rodičů o tom, jak se vůbec nemusíte pavouků bát. Jsou to přece neškodná stvoření, která vám nic neudělají, a navíc přinesou zahradě více užitku než škody, protože jsou likvidátory drobného hmyzu. Pavouci k domácnosti takříkajíc jednoduše patří – vyskytnou se i v té nejudržovanější místnosti. Co však dělat, když se v našem domě nečekaně přemnožili? Prozradíme vám 7 efektivních tipů, jak se zbavit pavouků v domácnosti.

Zdroj: iStock

Pravidelný úklid je základ

Možná to bude znít až příliš jednoduše, ale právě pravidelným úklidem vaší domácnosti dokážete předejít výskytu pavouků. Vyzkoušejte častější vysávání, síťky proti hmyzu na oknech či pravidelné vynášení odpadků. Nezapomínejte ani na kontroly misek a nádob s ovocem. Pokud v nich něco hnije, je to ideální prostor pro drobné mušky, které jsou potravou právě pro pavouky. Čistá domácnost znamená, že nebudou mít vhodné podmínky pro zdomácnění.

Kočka jako lovec

Kočky jsou vynikajícím prostředkem nejen na odplašení myší a jiných drobných hlodavců, ale také na pavouky. Kočky totiž velmi rády loví nejen obvykle zmíněné hlodavce, ale také hmyz. Ne každá domácnost a ne každý člověk si může kočku dovolit, ale pokud je to u vás přípustné, určitě tuto možnost zvažte.

Doporučujeme:

Zapojte se do diskuse v největším Fóru o bydlení na Slovensku na téma „Úklid“
Zdroj: iStock

Jak se zbavit pavouků v domácnosti silou přírodních aromat?

Je všeobecně známo, že různé bylinky působí na hmyz jako repelent. Takové přírodní rostlinné odpuzovače můžete efektivně použít i proti pavoukům. Zkuste například mátu, levanduli či eukalyptus, které váš interiér krásně provoní a zároveň budou odpuzovat nejen pavouky, ale třeba i komáry. Efektivně působí v čerstvé i v sušené formě. Sáhnout můžete i po vonných olejích a osvěžit si domácnost prostřednictvím difuzéru. Pokud upřednostňujete čerstvé rostliny, pěstovat je můžete na parapetu okna, přes která pavouci nejčastěji vcházejí do domácnosti.

Stejně efektivně působí i citrusová aromata. Často stačí umístit je do misky v kuchyni nebo zvolit pro úklid čistící prostředky s citrusovými vůněmi. Opět je vhodná i sušená forma. Blíží se vánoční čas a právě během tohoto období se dekorace ze sušeného ovoce hodí. Nakrájená kolečka citrónu či pomeranče už během sušení provoní celou domácnost a odpudí potenciální škůdce.

Zdroj: iStock

Ocet jako záchrana

Díky obsahu kyseliny octové, která má velmi specifický zápach i chuť, pavoukům ocet velmi vadí. Rozhodnete-li se vyzkoušet metodu zbavování se pavouků díky octu, nejjednodušším způsobem je smíchat ocet s vodou v poměru 1:1, umístit jej do nádoby s rozprašovačem a postříkat jím kritická místa vaší domácnosti, kudy pavouci vcházejí dovnitř (rámy oken či dveře). Do roztoku můžete přimíchat i některý ze zmíněných esenciálních olejů.

Kaštany nejen k dekoraci

Pokud je něco dalšího, co nám poskytuje příroda a pavouci to z duše nenávidí, jsou to jednoznačně kaštany. Pokud je během podzimu máte doma ve formě dekorací nebo si velké množství s radostí nasbíraly vaše děti, nyní víte, jak je použít mnohem efektivněji. Stačí kaštany rozmístit na parapety a pavouci do jejich blízkosti ani nevkročí!

Zdroj: Canva

Mulčovací kůra a její skryté benefity

Věděli jste o tom, že i cedrový mulč dokáže odpuzovat pavouky a jiný hmyz? Velmi vhodné je umístit jej na zahradě, zejména v přímé blízkosti domu. Zatímco vám bude mulčovací kůra příjemně vonět, pavouci účinně odežene. Spojíte tak příjemné s užitečným a sladíte její estetickou funkci s ochrannou.

Přečtěte si také:

Jak odstranit mastný flek ze zdi?

Pořádek v zahradě a zabezpečená okna

Pavouci se ukrývají v místech, jako jsou například neudržované keře, hromada listí nebo pokosené trávy, kupy dřeva a různé spáry. Zamezte jim přístup do vašeho domu tím, že budete svoji zahradu pravidelně udržovat. Pokud je to možné, vyhněte se přítomnosti keřů a většího množství rostlin přímo u zdí stavby. V nich se pavouci rádi zdržují a přes okna a dveře vám velmi rychle vlezou dovnitř do domu.

Chcete-li co nejlépe zajistit vaše okna, nezapomeňte na síťky proti hmyzu a zlikvidování všech zbytečných spár, které mohou být vstupy pro pavouky a jiný hmyz.

Autorka článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: iStock, Canva

Diskuse na téma článku