Hygge interiér: Dánský fenomén přinese pohodu do vašeho domova

  • 10.07.2024

Hygge interiér si získává spoustu fanoušků. Krátké slovo „Hygge“ zahrnuje množství emocí. Teplo domova, rodinu, přátele, pohodlí, uvolnění, radost ze života, spokojenost, pohodu. Tento fenomén pochází z Dánska, kde se stal hlavní definicí dánské kultury a životního stylu.

Reprezentuje radost z maličkostí, jakými jsou například vychutnání si kávy v pohodlí domova, večeře s nejbližšími, posezení u krbu nebo čtení knížky v pohodlném křesle. V přesném překladu slovo hygge znamená „cítit se dobře“. Prozradíme vám, jak by měl vypadat dokonalý hygge interiér.

hygge interiér
Zdroj: Canva

V jednoduchosti je krása

Prvním krokem k vytvoření hygge interiéru je volba neutrálních barev. Záměrem je dosáhnout jednoduché, klidné a čisté atmosféry. Volte zemité odstíny, máslovou, smetanovou, olivovou, šedomodrou. Snažte se interiér barvami sjednotit. Nesoustřeďte pozornost na barevné kusy nábytku nebo doplňky.

Boční pohled na krásnou ložnici s plédem a polštáři na pohodlné posteli, domácí výzdobou a polštáři na měkkém křesle v bílém interiérovém designu v bohémském stylu
Zdroj: iStock

Svíčky, svíčky, svíčky

Atmosféra, kterou vytvářejí svíčky, je nenahraditelná. Teplo a tlumené světlo, které vyzařují, nedokáže být nahrazeno umělým osvětlením. Místnosti dodávají uklidňující a relaxační charakter. Přesně tak byste se měli cítit ve svém hygge interiéru. Uvolnění, bezstarostní a odpočatí. Pozor, svíčky by měly být doplňkem, proto volte jednoduché tvary s příjemnou, čistou vůní.

Doporučujeme

Reálné fotografie z domovů našich uživatelů v sekci „Inspirace“
inspirace na hygge interiér
Zdroj: Canva

Postel – Vaše království

Dánové zbožňují nedělní rána v posteli. Čtení novin, popíjení ranní kávy, snídaně do postele. Hygge interiér podporuje tento způsob odpočinku a lenošení. Vytvořte si ve své ložnici dokonalé zázemí, ve kterém byste vydrželi každé ráno o hodinku navíc. Deky, polštáře, peřiny vám budou skvělými pomocníky. Zvolte různé materiály – pletené, bavlněné, tkané, chlupaté. Čím více, tím lépe se vám zahrabe.

Viz také:

Inspirativní fotoalbum naší uživatelky Mišky s tipy na oddechové koutky a posezení na okně: Vysněná oáza oddechu

Vytvořte si útulné zákoutí

Velice důležitým prvkem hygge bydlení je roztomilé a pohodlné zákoutí. Nejlepší u okna s výhledem na zahradu. Můžete využít širší parapet, lavici nebo křeslo. Doplňte ho polštáři, dekami, kobercem, svíčkami a užijte si pohodu při čtení knížky nebo popíjení čaje.

Pohodlný obývací pokoj s etnickým interiérovým designem v bohémském stylu. Byt s domácí výzdobou, ratanový nábytek, křeslo s polštáři, bambusový konferenční stolek, koberec na dřevěné podlaze
Zdroj: iStock

Měkkost pomocí textury

Kombinací různých textur na polštářích a dekách získáte dokonalé pohodlí. Nejenže vás tato kompozice látek bude lákat usadit se, ale bude se v ní i příjemně odpočívat. Zvolte příjemné jemné barvy, například krémovou, bílou, jemnou šedou nebo pudrovou. Nebojte se kombinovat úplet, len, tkaninu, bavlnu nebo něco huňatěji.

hygge ložnice
Zdroj: Canva

Pobuďte s rodinou a přáteli

Jelikož hygge je životní styl, další radou je užívání si interiéru s rodinou nebo přáteli. Pozvěte je na příjemnou neformální večeři s výborným vínem, sýry, čerstvým pečivem a ovocem. Poseďte se na koberci u krbu, bavte se užívejte si pohodu, kterou hygge interiér nabízí

Večer venku

Zimní večery se tráví pod dekou u krbu, ale letní jsou jako stvořené pro relax venku. Upravte si terasu nebo balkon jednoduchými doplňky a letní večery se vám budou trávit lépe. Ozdobte prostor světýlky nebo lucernami, přineste polštáře, polštářky, deky a udělejte si pohodlí. Úžasné místo pro ležení umíte vytvořit i pomocí palet a matrací. Nezapomeňte na malé příruční stolky nebo podnosy.

Maličký dřevěný balkon s květinami vřesu v květináči, levandulí ve váze, plamenem svíček, jemným béžovým plédem čekajícím na pohodlném zahradním křesle.
Zdroj: iStock

Odkládejte si momenty

Hygge je o užívání si života. I když ne všechny dny jsou veselé a slunečné, úsměv na tváři vám mohou vykouzlit právě vystavené fotografie. Obklopte se šťastnými vzpomínkami, inspiracemi na cestování, uměleckými díly. Čím více, tím lépe.

Staré a nedokonalé

Výhodou hygge stylu je, že nic nemusí být dokonalé. Nevyhazujte starý nábytek nebo předměty. Buďte originální v jejich renovaci. Hrnek s obitým ouškem? Stačí natřít obyčejnou temperou a máte svícen nebo květináč. Dlouho nepoužívané křeslo? Na balkoně nebo terase s pleteným prostěradlem a polštáři určitě najde své využití.

Autorka článku: Nina Macáková

Zdroj foto: iStock, Canva

Diskuse na téma článku