Jak se zbavit krtka na zahradě? Toto je 12 osvědčených tipů z našeho fóra

  • 17.11.2022

Zatímco v tradičních zahradách nám jeho přítomnost téměř vůbec nevadí, horší je to tam, kde jsme do trávníku investovali. Přestože krtek přispívá ke správnému fungování ekosystému a zbavuje naše zahrady škůdců, je nevítaným hostem. Vyskytuje se tedy tam, kde je půda zamořena škůdci. Krtince jsou pro moderního člověka estetickým problémem a krtek škůdcem.

Jak se zbavit krtků na zahradě? Žádné nehumánní tipy nečekejte. Shrnuli jsme pro vás výběr nejúčinnějších tipů z našeho fóra. A protože na každého krtka platí něco jiného, zkušenosti našich diskutujících se opravdu liší.

krtek vychází ven z krtince v zahradě

Rostliny odpuzující krtky

Krtek má velmi dobře vyvinutý čich, a proto mu vadí vůně některých rostlin. Pokud chcete krtky na své zahradě udržet mimo dosah, měli byste do ní zařadit cibuli, česnek, černý rybíz, bez, narcisy, hyacinty, čemeřice, lilie, řebčík královský a měsíček.

Lidské vlasy

Neznámé pachy odpuzují krtky, zejména ty lidské. Proto se můžeme krtka zbavit tak, že do jeho děr vložíme štědrou zásobu lidských vlasů. Někteří zahradníci doporučují barvené vlasy, které jsou kromě lidského pachu nasáklé i pachy chemickými.

Chlupy domácích zvířat

Srst vašeho psa nebo kočky vám udělá stejnou službu jako lidská srst. Zabijte dvě mouchy jednou ranou tím, že psa nejprve vykartáčujete a jeho chlupy místo do odpadkového koše nacpete do krtince.

Petrolej

Dalším běžným způsobem, jak se zbavit krtků na zahradě, je petrolej. Namočte hadr, starý kus oblečení nebo vatu do petroleje. Namočenou látku dejte krtkovi do děr.

krtinec v záhonu květin
Takové překvapení připravil krtek pro našeho kolegu z redakce.
Foto: redakce Modré střechy

Hluk

Mnoho přípravků na odpuzování krtků je založeno na principu zvuků nebo otřesů. Obojí je pro krtky nepříjemné. Ne vždy je to však způsob, jak se krtka na zahradě zbavit. Zahrádkáři by proto měli vzít osud do vlastních rukou a nekupovat přípravky proti krtkům. Uspořádejte na zahradě večírek. Opravdu nežertujeme. Spojte příjemné s užitečným, pozvěte hosty a nechte děti i psy nechte běhat po zahradě. Pusťte si hlasitou hudbu, dupejte nohama, tancujte. Krtka doslova vyžeňte hlukem a nárazy, které jsou mu velmi nepříjemné.

Kysané zelí

Připravte krtkovi smradlavé překvapení a nechte kysané zelí zkysnout ještě více. Nacpěte ho krtkovi do krtinců. Jedná se o velmi starý tip, jak se zbavit krtků na zahradě, který možná používali už vaši prarodiče.

krtince v zahradě

Tip z Modré střechy!

Zeminu z krtinců použijte k pěstování sazenic nebo květin. Krtek ho zbaví škůdců, takže je téměř sterilní a ideální právě pro toto použití.

Dýmovnice s ricinovým olejem

Ricinový olej patří do kategorie pachů, které krtkovi vadí. Jedná se o tzv. ekologické dýmovnice, které uvolňují ricinový olej. Neohrožují přímo život krtka, ale dým mu znemožní dostat se k potravě. Časem může krtek takové prostředí vyhodnotit jako nehostinné a území oblast.

Hnojení trávníku

Řada diskutujících na našem fóru potvrdila, že se krtků zbavila díky pravidelnému hnojení trávníku. Jak jsme se zmínili výše, chemické vůně mu nevoní. Půda, ze které sálají chemikálie, není pro krtka atraktivní a odstěhuje se o dům dál. Na trhu jsou dokonce k dispozici hnojiva proti krtkům.

Méně zavlažování trávníku

Jak se říká, méně je někdy více. To platí i v tomto případě. Čím více trávník zaléváte, tím více žížal je v půdě. Čím více žížal v půdě máte, tím lákavější je vaše zahrada pro krtky.

Zvířecí exkrementy

Čím čerstvější, tím lepší. V tomto případě nepatří exkrementy vašeho psa nebo kočky do koše, ale do krtčích chodbiček.

Vápno

Starým osvědčeným způsobem, jak se zbavit krtků na zahradě, je vápno. Namočte textilie do vápna a vložte do krtinců.

kočka loví krtka

Pes a kočka

Kromě toho, že zápach kočky nebo psa krtka odpuzuje, se často stává, že naši domácí mazlíčci krtka uloví. Krtek se bojí domácích zvířat, štěkání psa nebo ostrých drápů kočky. Zejména kočky berou lov krtků jako výzvu a dokážou na ně trpělivě číhat celé hodiny. Dobrým lovcem krtků může být také energický jezevčík.

Zajímavosti o krtkovi, která jste možná nevěděli

  • Systém tunelů může být dlouhý až 800 metrů.
  • Samci krtků jsou menší než samice.
  • Krtek spotřebuje 1,5 krát více potravy, než sám váží.
  • Mláďata krtka se rodí šedá.
  • Krtek svou potravu nezabíjí, aby zůstala déle čerstvá. Poškodí její nervový systém tak, aby byla ochrnutá, ale ne mrtvá.

Autorka článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Tagy: krtek | zahrada

Diskuse na téma článku