Jak snadno odhlučnit pokoj nebo byt? Postavte si akustickou předstěnu ze sádrokartonu
Hluk je častý narušitel domácí pohody. Může přicházet od sousedů, z pokoje dětí nebo třeba z chodby bytového domu. Co s tím? Postavte mu do cesty předstěnu.

Předstěna se montuje pouze z jedné strany místnosti ke stávající stěně. Kromě odhlučnění ji proto využijete i pro zakrytí nevzhledné zdi. Existují přitom dva typy: volně stojící předstěna je nezávislá na stávající stěně, předstěna spřažená se ke stávající zdi kotví.
A největší výhody tohoto řešení?
- Snadná a rychlá montáž: nemusíte nic bourat a zdít, nečekáte na vyzrání omítky
- Úspora místa: díky malé tloušťce sádrokartonu zabere předstěna méně místa než klasická zděná konstrukce. Akustické parametry má přitom lepší.
- Nízká hmotnost: sádrokartonové předstěny jsou lehké. Hodí se proto i tam, kde nemůžete konstrukci příliš zatěžovat.

Který sádrokarton vybrat? Sáhněte po Modré akustické desce od Rigipsu
Klasické SDK desky tlumí hluk poměrně dobře. Pokud ale stavíte akustickou předstěnu, hodí se zvolit speciální sádrokarton. Modré akustické desky Rigips jsou synonymem pro odhlučnění. Mají totiž speciálně upravené jádro, které se stará o vysokou vzduchovou neprůzvučnost (schopnost tlumit hluk).
V jednom bytě v paneláku takto pomohly utlumit hluk přicházející z chodby domu. Předstěna opláštěná Modrými akustickými deskami tu zlepšila vzduchovou neprůzvučnost stávající stěny o celých 6 dB (z původních 47 dB na 53).
Modré akustické desky jsou protipožární a dostupné také v impregnované variantě. Navíc disponují technologií Activ’Air®, která pomáhá snižovat emise škodlivého formaldehydu. Ten se v interiéru běžně uvolňuje například z nábytku, koberců, ale při vaření či žehlení. Už za 28 dní klesne koncentrace formaldehydu o 70 % a takto deska funguje až 50 let.

Návod: Montáž akustické předstěny spřažené
Rozhodli jste se zatočit s nadměrným hlukem? Přinášíme postup stavby předstěny krok za krokem.
Co budete potřebovat:
- Modré akustické desky Rigips s technologií Activ’Air®
- Kovové tenkostěnné profily R-CD a R-UD
- Minerální izolace (např. Isover Piano tl. 40 mm nebo Isover Orsik tl. 40 mm)
- Tmel Rifino Top + výztužná skelná páska
- Stavěcí třmeny
- Rychlošrouby typu TUN dl. 25 mm
- Samovrtné šrouby typu LB dl. 9,5 mm
- Natloukací hmoždinky dl. 45 mm
- Pěnové napojovací těsnění
Nářadí:
- Aku vrtačka/šroubovák
- Nůžky na plech
- Vodováha, metr, tužka
- Nůž na sádrokarton
- Hladítko a špachtle na tmelení

Postup montáže:
1. Vyměření a osazení spodních profilů (R-UD)
Na podlaze si pomocí značkovací šňůry (tzv. „brnkačky“) vyznačte polohu předstěny. Obvodové R-UD profily podlepte pěnovým těsněním Rigips a připevněte k podlaze natloukacími hmoždinkami (u betonové podlahy), případně jiným kotvicím prostředkem podle druhu podlahy.
Rozteč kotvení je max. 800 mm, vzdálenost prvního připojení od rohu místnosti max. 200 mm.
2. Příprava a montáž stavěcích třmenů
Třmeny, do kterých se později upevní svislé profily, rovněž podlepte těsněním. Umístěte je podle plánované rozteče profilů (obvykle 625 mm), k připevnění použijte plastové natloukací hmoždinky. Maximální vertikální rozteč třmenů je 1 250 mm. Poslední horní třmen umisťujeme do takové výšky, aby horní přesah R-CD profilu byl max. 250 mm.
3. Montáž svislých profilů (R-CD)
R-CD profily volně vsuňte do spodních R-UD profilů. Mezi horním koncem profilu a stropem ponechte mezeru cca 50 mm. Poté je připevněte ke stavěcím třmenům dvěma šrouby typu LB (v rozích místnosti připevněte profily ke třmenům jen z jedné strany).
4. Vložení minerální izolace
Do konstrukce mezi profily vložte minerální izolaci, bez mezer a bez stlačení. Pro optimální odhlučnění doporučujeme skelnou vatu Isover Piano nebo čedičovou vlnu Isover Orsik.
5. Opláštění Modrou akustickou deskou
Desky montujte nastojato a používejte ideálně celé kusy. Pokud použijete menší díly, měly by mít výšku min. 400 mm a neměly by být použity 2 a víc kusů nad sebou. Vodorovné spáry musí být mezi sousedními deskami vystřídány aspoň o 400 mm, abyste se vyhnuli křížovým spojům. Desky připevňujte ke svislým profilům pomocí šroubů TUN 25 mm. U podlahy ponechte 10mm dilatační spáru – tu později vyplníte tmělem.
6. Tmelení a finální úprava
Zatmelte spáry i hlavy šroubů sádrovým tmelem Rifino Top. Jeho výhodou je, že slouží i k finálnímu tmelení, a to bez broušení. Ušetříte si tak čas i práci. Pokud byste chtěli jít „tradiční“ cestou s broušením, použijte Rifino Top na spáry a poté ProMix Finish na finální tmelení.

Tipy od profíků: na co si dát při montáži předstěny pozor
Skutečně funkční řešení stojí na správně provedených detailech. Jen tak vám předstěna přinese deklarované odhlučnění. Zeptali jsme se odborníků z Rigipsu, v čem se při stavbě předstěny chybuje i jak se omylů vyvarovat.
- Nepodceňujte těsnění: Zkontrolujte, že obvodové profily jsou vždy podlepené pěnovým těsněním. Zamezíte tak vzniku akustických mostů – míst, kudy by se šířil hluk přes konstrukci.
- Chcete i zateplení? Nezapomeňte na parozábranu: Pokud má předstěna současně plnit i funkci vnitřního zateplení, je dobré v celé ploše aplikovat parozábranu.
- Využijte materiály od jednoho výrobce: Vždy je lepší, když pracujete s materiály od jedné značky. Máte tak jistotu, že jsou spolu jednotlivé výrobky kompatibilní a můžete využít technickou podporu výrobce a doptat se na detaily.
Technická podpora Rigips je úplně zdarma. Tým odborníků vám pomůže vybrat vhodný materiál, poradí vám s obecným montážním postupem nebo připraví orientační kalkulaci materiálů.
Chcete si jen spočítat, kolik desek, šroubů a tmelu nakoupit? Využijte kalkulátor Rigips. Aplikace vám na pár kliků připraví soupis potřebného materiálu.
Dobrý den, jdu si k Vám pro radu. Žijeme ve velkém bytovém domě - železo-betonov…