Jak uložit plodiny na zimu a proč: Výhody skladování zeleniny jsou tak rozmanité!
Pěstování vlastní zeleniny je skvělý způsob, jak mít pod kontrolou kvalitu a čerstvost toho, co konzumujete. Zároveň vám umožňuje zajistit si zásoby chutné zeleniny na celý rok. Dnes vás proto naučíme, jak správně skladovat plodiny na zimu, aby si zachovaly kvalitu a vydržely co nejdéle. Vlastnoručně vypěstovaná zelenina totiž není chemicky ošetřena, je plná vitamínů a chutná mnohem lépe než ta z obchodu.
Pěstování vlastní zeleniny a její následné skladování přináší řadu výhod
Hlavní výhoda spočívá v tom, že můžete konzumovat zeleninu i v zimě. Čerpejte z vlastních zásob a vyhněte se nakupování předražené zeleniny v obchodech. Zeleninu je třeba konzumovat po celý rok. I v zimě, kdy zahrada odpočívá, byste měli mít přístup k čerstvé a výživné zelenině. Pokud máte zeleninu uskladněnou doma, nemusíte se spoléhat na produkty, které jsou dovážené a chemicky ošetřené. Budete mít pod kontrolou, co jíte, protože přesně víte, co a jak jste si vypěstovali.
Jak správně uložit plodiny na zimu a skladovat zeleninu?
Skladování zeleniny doma a její konzumace i v zimě je skvělý nápad. Musíte však vědět, jak to udělat správně, aby vás nepřekvapila zelenina vysušená, shnilá nebo jinak znehodnocená. Správné uložení plodin na zimu je klíčem k tomu, aby zelenina zůstala co nejdéle čerstvá a plná vitamínů. Máme pro vás několik tipů, jak to udělat:
- Než zeleninu jakýmkoli způsobem uskladníte, důkladně ji očistěte. Základní pravidlo zní, že zelenina nesmí být znečištěná ani mokrá, protože by začala hnít a tvořily by se na ní plísně. Rovněž byste měli odstranit všechny poškozené části. Skladujeme pouze zdravou zeleninu.
- Většina druhů zeleniny se nejlépe uchovává při teplotě okolo 4 až 10 °C. Kořenovou zeleninu můžete skladovat v lednici. Stejně tak listovou zeleninu a papriky. Některé druhy, jako jsou rajčata nebo brambory, byste však měli skladovat při vyšší teplotě, tedy mimo lednici.
- Zeleninu uložte na suché, chladné a tmavé místo. Světlo je po sklizni nepřítelem zeleniny. Kromě toho, že ji zbavuje cenných vitamínů, může podporovat i klíčení, například u cibule nebo brambor.
Doporučujeme:
Různé způsoby, jak uložit plodiny na zimu nebo zpracovat zeleninu
Pokud máte ze své zahrady dostatek čerstvé a chutné zeleniny, byla by velká škoda ji nesprávným zpracováním znehodnotit. Podívejme se proto blíže na to, jak můžete uložit plodiny na zimu a jak jednotlivé druhy zeleniny zpracovat co nejlépe:
- Mražení je ideální volbou pro listovou zeleninu, mrkev, hrášek nebo fazole. Doporučujeme však před mražením zeleninu blanšírovat, tedy velmi krátce povařit a následně rychle zchladit v ledové vodě. Zachováte tak barvu, texturu a chuť zeleniny.
- Sušení je vhodné pro bylinky, rajčata nebo houby. Sušené bylinky si uchovávají aroma a můžete je velmi snadno používat při vaření. Rajčata můžete usušit na slunci nebo v sušičce a poté je využít v salátech či omáčkách. Houby vám vydrží sušené dlouhé měsíce.
- Tradičním způsobem, jak uchovat zeleninu, je zavařování. Oblíbené je zejména pro okurky, rajčata a fazole. Zeleninu tepelně zpracujte ve sklenicích s octovým nálevem nebo slaným roztokem, čímž prodloužíte její trvanlivost. Zavařená zelenina je ideální jako příloha k jídlům nebo jako samostatná pochoutka.
Jak uložit plodiny na zimu?
Je důležité vědět, jak správně uložit plodiny, abyste i v zimě mohli těžit z čerstvosti a výživových hodnot plodin z vaší zahrady. Zde je několik praktických rad, jak uložit brambory, kedlubny, mrkev, celer a cibuli:
- Brambory skladujte na chladném a tmavém místě. Pokud je chcete uložit ve sklepě, ujistěte se, že je dostatečně chladný a tmavý. Uložte je do přepravek a čas od času je proberte. Hnijící vyhoďte.
- Kedlubny doporučujeme skladovat v lednici. Zabalte je do plastového sáčku nebo potravinářské fólie. Pokud chcete kedlubnu uložit na delší dobu, zmrazte ji, nebo nakrájejte na menší kousky a zalijte octem nebo olejem.
- Mrkev patří například do mrazáku. Před zmrazením mrkev nejprve blanšírujte ve vroucí vodě, pak ji nechte vychladnout a vložte do mrazáku. Dalším tipem je uložení mrkve do mírně vlhkého písku v chladném a tmavém sklepě. Kromě blanšírování a skladování v písku lze mrkev uložit na delší dobu také do plastových a vakuově uzavřených sáčků.
- Celer by měl mít podobný osud jako kedlubna. Zabalený v lednici nebo zmrazený vydrží celou zimu. Listy celeru můžete také usušit a použít jako koření.
- Cibule se skladuje podobně jako brambory, tedy v chladném a tmavém sklepě. Před skladováním cibuli důkladně usušte. Můžete ji svázat do copu a zavěsit na suchém a tmavém místě.
Praktické rady a tipy, jak uložit plodiny na zimu a jak správně skladovat zeleninu
Na závěr pro vás máme několik praktických rad. Některé druhy zeleniny, jako cibule a česnek, vyžadují suché a tmavé místo, zatímco listová zelenina potřebuje chladnější a vlhčí prostředí. Proto cibuli a česnek skladujte ve sklepě a listovou zeleninu v lednici. Některé druhy zeleniny je třeba skladovat odděleně. Před skladováním zeleninu očistěte od nečistot, ale nikdy ji nemyjte. Umyjte ji až těsně před konzumací, jinak by mohla začít hnít. Při uložení zeleniny na zimu s ní zacházejte opatrně, protože poškozená zelenina rychleji podléhá zkáze.
Jak skladujete zeleninu vy?
Podělte se s námi o tipy, díky kterým si můžete vychutnávat vlastní úrodu zeleniny po celý rok. Domácí zelenina má totiž nejen vynikající chuť, ale i skvělé výživové hodnoty. Proto je škoda při skladování udělat chyby a znehodnotit ji.
P.S. – Věděli jste, že originální inspirace do zahrady, nápady na projekt domu a rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.
Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ
Zdroj foto: iStock
Ahoj, ráda bych si osázela balkon něčím co tam vydrží přes zimu a neuschne. mám…