Jak vybírat a kombinovat barvy v interiéru?

  • 16.09.2023

Určitě znáte situace, kdy se ocitnete v tmavé, ponuré místnosti. Špatně se vám tam sedí, máte nepříjemné pocity a neumíte se soustředit. Přesně takovou sílu mají barvy v interiéru. Prozradíme vám, jak je vybrat a správně kombinovat.

Jak vybírat barvy v interiéru
Zdroj: iStock

Psychologie barev v interiéru

Světlé? Výrazné? Pastelové? Odpovědí může být pocit, který byste chtěli prožívat v místnosti. Pokud potřebujete kreativní prostor, kde se můžete inspirovat, tvořit a přemýšlet, dobrou volbou jsou sytější barvy. Například žlutá a modrá. Pokud toužíte po klidném místě, kde si na konci dne natáhnete nohy a odpočinete si, lepší volbou jsou jemné, pastelové tóny, které uklidňují a vnášejí do interiéru příjemnou atmosféru.

Doporučujeme:

Inspirujte se ve fotoalbech našich uživatelů „střecháčů“
pastelové barvy v interiéru
Zdroj: iStock
žlutý obývací pokoj
Zdroj: iStock
boho styl v ložnici
Zdroj: iStock

Jak kombinovat barvy v interiéru?

Trend minulých let, kdy byly všechny stěny vymalovány jednou výraznou barvou, je už naštěstí za námi. Žádné fialové obývacího pokoje, žluté kuchyně a oranžové ložnice. Interiér bytu nemá být dětská školka, kde se děti učí základní barvy.

Kouzlo působivého interiéru je ve správné kombinaci a propojování barev ve všech místnostech bytu. Zvolíte-li si výraznější barvu, zkuste se zaměřit jen na malou plochu. Syté veselé barvy mají jednu velmi dobrou vlastnost. I v malém množství dokážou rozzářit byt.

Doporučujeme fotoalbum:

Máte rádi barevné interiéry nebo preferujete neutrální tóny? Naše Janka preferuje minimalismus, ale protože nevylučuje, že jednou i ona sáhne po barvách, začala si sbírat barevné palety, které se jí líbí. Možná inspirují i ​​vás.

modrá kuchyňská linka
Zdroj: iStock
venkovská kuchyňská linka
Zdroj: iStock

Pastelové barvy kralují

Trendem všech sociálních sítí jsou aktuálně pastelové barvy. Proč? Jejich odstíny jsou velmi dobře kombinovatelné, pěkně kontrastují se dřevem a přírodními materiály a jsou nadčasové. Zelená s růžovou, růžová s modrou, modrá s broskvovou. Kombinací je mnoho a všechny vytváří zajímavou souhru.

pastelové barvy v ložnici
Zdroj: iStock
růžová barva v interiéru
Zdroj: iStock
provensálský styl v interiéru
Zdroj: iStock

Doporučujeme fotoalbum:

Originální růžové doplňky a černá barva v kuchyni nás okamžitě zaujaly. Doufáme, že i vás inspirujeme vysněným domečkem paní Moniky.

Teplé nebo studené odstíny?

Barvy, které použijeme v interiéru, dokážou změnit naše pocity a navodit chtěnou atmosféru. Jednoduchým řešením je dělení na studené a teplé barvy. Studené odstíny jako modrá, zelená, fialová vnášejí do interiéru klid, inspiraci, nápaditost, relaxaci. Tyto barvy však mohou navodit také pocit neosobnosti. Někteří lidé v nich necítí teplo domova. Jsou to však skvělé barvy do pracovny, dětského pokoje pro teenagery, knihovny nebo oddechové místnosti.

Mezi teplé barvy patří žlutá, oranžová, červená a hnědá. Prostoru dodávají hravost, veselost a energii. Nejčastěji se používají v obývacích pokojích, jídelnách a pokojích pro nejmenší. Teplé tóny evokují pocit domova a bezpečí.

zelená v pracovně
Zdroj: iStock
inspirace pro dětský pokoj
Zdroj: iStock

Černá a bílá v interiéru

Bílá je královnou čistoty a vzdušnosti, černá zase vyjadřuje tajemno a intimitu. I tyto barvy je třeba používat s mírou. Bílé interiéry působí velmi světle, čistě, prostorně, ale jejich údržba je náročná. Dokážou prostor opticky zvětšit a rozjasnit. Při nadměrném použití ale vytváří sterilní prostor, kde se člověk necítí komfortně a nemůže se uvolnit.

Černá barva pohlcuje světlo, a proto dodává místnosti pocit hloubky. Je elegantní, neutrální, snadno se kombinuje. Její použití je v interiéru všestranné a velmi potřebné. Dodává kontrast a harmonii.

Pozor! Ve velkém množství a bez přirozeného slunečního světla přetváří prostor na temnou celu a vyvolává pocit nepohodlí.

bílý obývací pokoj
Zdroj: iStock
černá barva v interiéru
Zdroj: iStock
černá v obýváku
Zdroj: iStock

Autor článku: Nina Macáková

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku