Jak vyčistit pračku? Čtyři kroky, které prodlouží její životnost

  • 27.07.2022

Jako každý větší spotřebič, i pračka patří mezi nezbytné finanční investice. Abychom této investice nelitovali a ochránili jsme svoji pračku, měli bychom se soustředit na údržbu a čištění. Prodloužit životnost pračky zvládne každý. Co bychom měli udělat proto, aby naše spotřebiče zůstaly funkční i v následujících letech? Prozradíme vám, jak vyčistit pračku a zbavit ji tak zápachu a usazenin.

jak vyčistit pračku

1. Pravidelné čištění pračky je základem úspěšnosti

Čistá pračka nejenže lépe vypere vaše oblečení, ale její životnost se pravidelným čištěním značně prodlužuje. Jak vyčistit pračku co nejdůkladněji? Pokud má vaše pračka již zabudovaný čisticí cyklus, spusťte jej jednou měsíčně nebo po každých 30 praních. To pomůže odstranit zápach a usazeniny.

  • Pračka s předním plněním: Nastříkejte (případně nalijte) do bubnu přípravek na čištění pračky, nechte jej působit 30 minut a otřete. Nezapomeňte na gumové části. Odstraňte vlasy a zbytky textilií z gumového těsnění ve dveřích a pořádně jej otřete. Pokud má vaše pračka filtr, vyjměte jej a opláchněte zbytky nebo nečistoty. Zbytek prostředku na čištění pračky můžete nalít do zásobníku a pustit prací cyklus podle návodu k použití přípravku.
  • Pračka s vrchním plněním: U hůře dostupných prostor a u gumového těsnění použijte kartáček (například zubní), vyjměte zásuvku na prostředek a vše řádně omyjte. Když pračku déle nepoužíváte, nechte ji otevřenou. Rovněž po každém praní nechte otevřená i dvířka a zásobník na prostředek, aby vše důkladně vyschlo a nezačaly se vám v pračce tvořit plísně.

2. Odstraňte mokré oblečení co nejdříve

Stalo se vám, že jste přišli unaveni z práce, dali jste prát pár věcí a dříve, než skončil cyklus, usnuli jste? Prádlo vás tam sice počká, ale aroma po otevření pračky nebude nejlepší. Ponechání mokrého oblečení v pračce není špatné jen pro oděvy, ale také pro samotný spotřebič. Abyste zabránili vzniku plísní uvnitř pračky, vždy se snažte odstranit prádlo co nejdříve po ukončení pracího cyklu.

Doporučujeme:

Hledáte tipy a rady do domácnosti? Zeptejte se ve Fóru, v části „Úklid“

3. Zkontrolujte kapsy!

Před vhozením oblečení do pračky vždy zkontrolujte kapsy. Opraný kapesník nikoho nepotěší. Přeskočení tohoto kroku může být špatné i pro váš spotřebič. Zapomenuté kovové předměty, jako jsou mince a klíče, mohou vážně poškodit vnitřní prostor pračky. Pokud na to omylem zapomenete, vyčistěte i filtr, který je navržen k zachycení větších nečistot.

4. Nepoužívejte příliš mnoho pracího prostředku

Větší množství pracího prostředku a aviváže ve skutečnosti vaši pračku ničí. Kromě toho, že na vašem oblečení mohou zanechat zbytky, příliš mnoho pracího prostředku může v pračce ve skutečnosti vytvořit přetrvávající zápach. Vaše pračka pracuje déle a na odstranění prostředku používá delší cykly, což ji značně opotřebovává.

Autor článku: Michaela z Modré střechy

Zdroj foto: iStock, Canva