Koupě novostavby: Odhalte možné skryté vady

  • 23.02.2024

Kvalitní bydlení je k nezaplacení. Kromě kvality mnohým záleží také na vzhledu a dobré poloze rodinného domu. Toto všechno nám umí zajistit novostavba. Novostavby mají v sobě zabudované nové materiály, výrobky a jsou postaveny skloubením tradičních a nových systémů ve stavebnictví.

Koupě novostavby však nemusí vždy probíhat hladce. Co všechno vám napoví, že jde o kvalitní novostavbu? Jaké vady novostavby skrývají a co byste měli zvážit před jejím zakoupením? Odpovědi (nejen na tyto otázky) naleznete v článku.

Zdroj: Canva

Hodnocení novostavby

Při hodnocení novostavby byste si měli všímat jejího celkového vnějšího vzhledu. I váš osobní pocit z budoucího bydlení a užívání bytu či prostor je rozhodující. Soustřeďte se na celkovou architekturu novostavby, různé detaily a také použité materiály, na kterých mohou být patrné vady. Vyhnete se nákladům při jejich budoucích opravách.

Technické vady novostavby

Technickými vadami netrpí jen starší nemovitosti, ale i novostavby. Proto je třeba takové vady rozpoznat včas. V opačném případě pro vás mohou představovat značné nečekané výdaje. Jde o různé estetické vady, poruchy zařízení, neodborně provedené stavební práce, či dokonce zdraví škodlivé vady. Jejich vznik mívá na svědomí nedostatek času při stavbě novostavby, tlak na nízké ceny, ale také nízká úroveň kvality práce vykonané dělníky či jinými zainteresovanými osobami.

na co si dát pozor při koupi novostavby
Zdroj: Canva

Před koupí bytu či rodinného domu jako novostavby vám doporučujeme po prvotní obhlídce vyhledat odborníka, který má stavební vzdělání, zkušenosti a profesionální nástroje. Ten dokáže efektivně odhalit skryté technické vady. Od inspektora také obdržíte protokol o všech vadách a vyčíslení jejich potřebných oprav. Protokol vám mimo jiné může posloužit i při vyjednávání o ceně novostavby.

Doporučujeme:

Nenechte se oklamat. V případě otázek se poraďte i v našem Fóru

Nejčastější technické vady na novostavbách

  • Nefunkční okna novostavby

Za nejčastější vady na oknech se považuje jejich poškrábání či odloupnutá barva z rámů. Mnohem podstatnější je však zkontrolování pohyblivosti křídel a prověření pomocí termokamery. Termokamera dokáže odhalit tepelné mosty, které vznikají u nekvalitních oken, respektive jejich špatné montáži. Nejčastěji jde o rosení oken během zimy, profukování či dokonce zatékání skrz okna.

Nedokonalé těsnění nebo poškození rámu okna může vést k úniku tepla, pronikání hluku, hromadění vlhkosti a vzniku zdraví škodlivých plísní. Důležitá je nejen kvalita oken, ale také kvalita jejich zabudování do fasády novostavby. Okna mají být dobře osazena a mají mít uzavřené pracovní spáry z interiéru a exteriéru.

Zdroj: Canva
  • Nekvalitní podlahy v novostavbě

Ještě před koupí novostavby byste měli použít vodováhu, abyste odhalili případné nerovnosti, a vyčíslili tak nutné dodatečné opravy. V případě, že bude s vámi i odborník, k dispozici bude mít jistě i jiné speciální nástroje.

  • Popraskaný povrch

Na omítkách, obkladu a dlažbách naleznete vždy nějaké drobné trhlinky nebo praskliny. Praskliny mohou být výsledkem drobných estetických vad, ale také „sedání“ stavby.

Problémem může být vznik hlubších prasklin, které sahají až do samotné konstrukce novostavby. Právě při nalezení praskliny byste měli být ostražití a zavolat si na pomoc odborníka. Stav nemovitosti nebude možné v tomto případě posoudit jen laickým okem.

  • Chybné zateplení novostavby

Vnější fasáda a střecha budovy jsou neméně důležitými prvky každé novostavby. Ochrání před nepříznivým počasím. Silný vítr, bouře, velké výkyvy teplot nebo sníh mohou postupně ničit vnější fasádu. Tím se degradují její tepelněizolační vlastnosti a v konečném důsledku bude docházet k úniku tepla. Tím se zvýší účty za energii. Pokud u vaší novostavby chcete důkladně překontrolovat fasádu a střechu obraťte se na odborníka.

Doporučujeme:

Hledáte firmu nebo odborníka pro stavbu či rekonstrukci bydlení? Prohlédněte si náš katalog Profesionálů.

Na co nezapomenout před koupí novostavby?

Pokud jste se po důkladném zkontrolování novostavby rozhodli, že ji koupíte, měli byste myslet i na tyto skutečnosti:

  • Pozor na platbu předem – jedním z velkých rizik je, pokud developer financuje výstavbu z peněz kupujících. Máte-li zájem o takovou novostavbu, ujistěte se, že má daný developer pozitivní reference. Zeptejte se i v našem Fóru, ve kterém mimo jiné naleznete i reference na stavebníky a developery. Naši uživatelé mají řadu zkušeností.
  • Konečná cena novostavby – nízká cena může být lákavá, ale jen málokdy je zárukou dobré koupě. Dejte si pozor na hodnotu dalších možných výdajů po odhalení skrytých vad.
  • Podvodníci při prodeji novostaveb – buďte ostražití a dejte si pozor na podvodníky. Ti vás mohou lákat na nízkou cenu, případně vás příliš tlačit do koupě nemovitosti. Koupě novostavby se může rázem proměnit v noční můru.
Zdroj: Canva
  • Občanská vybavenost a doprava – koupě novostavby zahrnuje také důkladný výběr lokality. V případě, že jde o novostavbu v příměstské části nebo na vesnici, ověřte si dostupnost hromadné dopravy pro případ, že byste neměli k dispozici auto.
  • Koupě novostavby a sousedé – u novostavby obvykle jen těžko ovlivníte výběr sousedů, jde-li například. o řadovou výstavbu. V případě, že potenciální sousedy již máte, zajímejte se. Zjistěte si o nich více, případně je navštivte a oslovte.
  • Zajímejte se o všechny podstatné údaje – nezapomeňte také na informace o všech měsíčních nákladech, o správě bytového domu, či o existenci případného úvěrového zatížení.
  • „Pojistěte se“ Smlouvou o budoucí smlouvě – tuto smlouvu uzavíráte s prodávajícím v momentě, kdy o nemovitost projevíte vážný zájem.

Přistoupení k podpisu rezervační smlouvy si důkladně promyslete a nepodepisujte ji, pokud nemáte o nemovitost reálný zájem. V případě, že byste si koupi nemovitosti rozmysleli, přijdete o peníze, které jste zaplatili za rezervaci nemovitosti.

Zkontrolujte popis nemovitosti, v jakém se má před uzavřením kupní smlouvy dům nebo byt nacházet (holodům, standard). Stejně důležitý je údaj o tom, zda nemovitost koupíte jako zkolaudovanou, nebo ne.

Při koupi nezkolaudovaných nemovitostí vám totiž mohou některé banky zamítnout hypotéku, protože takovou investici vyhodnotí jako rizikovou.

V případě, že kupujete nezkolaudovanou nemovitost, zakomponujte do smlouvy o budoucí kupní smlouvě i termín, ke kterému se prodávající zavazuje nemovitost zkolaudovat.

Autor: redakce Modré střechy

Zdroj foto: Canva

Diskuse na téma článku