Moderní obývák: 7 trendů, které si zamilujete

  • 18.09.2022

Domov je nejdůležitějším místem v životě každého člověka. Relaxujeme v něm, pracujeme, nabíráme síly, trávíme čas s blízkými či vychováváme své děti. A k domovu neodmyslitelně patří i moderní obývák.

Pokud se rádi inspirujete krásnými věcmi, jste na správném místě. Abychom vám trošku usnadnili zařizování, přinášíme vám ty nejkrásnější inspirace pro trendy obývací pokoj.

Přírodní materiály v obýváku

Přírodní materiály se dlouhodobě těší velké popularitě. Dřevo, sklo, kámen a kov postupně vytlačují plast a jiné „umělé“ materiály. V této sezoně jsou obzvláště populární dřevěné povrchy, kamenné textury, živé rostliny, keramika a proutěný nábytek. Stejně tak v moderních městských interiérech se stále častěji objevují zvířecí a rostlinné prvky. Fanoušky si i letos získává skandinávský styl.

Síla barev v interiéru

Design obývacího pokoje klade důraz na světlé odstíny a syté barvy nábytku, svítidel a doplňků. Pastelové odstíny inspirované skandinávským stylem získaly konkurenci ve výrazných barvách. Není divu, jelikož podle původních předpovědí odborníků měl Institut barev Pantone jako hlavní barvu roku 2021 vybrat odstín AI Aqua.

Modrá je barvou pohody a vyváženosti. Pokud je však pro vás příliš výrazná, máme zde pár tipů i pro milovníky zdrženlivějších tónů, mezi které jsme zařadili pudrově růžovou, terakotovou, medově žlutou, hořčicovou nebo zelenou.

A přestože modrá je pro někoho dobrá 🙂, Institut barev Pantone nás pořádně překvapil a pro rok 2021 například představil kombinaci dvou barev 17-5104 Ultimate Gray a 13-0647 Illuminating. Je to teprve podruhé za 22 let, co Pantone prohlásil jako barvu roku „kombo“ dvou odstínů. Pro letošní rok se naopak rozhodl sáhnout po zajímavém odstínu fialové s názvem Very Peri.

Náš tip:

Prohlédněte si fotoalbum plné barevných sedaček – „Zaostřeno na barevné sedací soupravy“

Kovové aspekty

Kov v interiéru je nejen praktický, ale také stylový. Mezi designéry jsou stále velmi populární teplé kovy jako mosaz, bronz a měď. Kovové lampy se perfektně kombinují s mramorem, sklem a betonem. Kovové konferenční stolky budou naopak vypadat výborně obklopené sametovým nábytkem či tmavě hnědým dřevem.

Kouzlo luxusu

Trendy nás odkazují také na elegantní luxus s prvky Art deco 20. let minulého století. Symetrické uspořádání prostoru, pozlacené detaily, ušlechtilé barvy a množství zrcadel. Přestože návrh obývacího pokoje by měl být „okořeněn“ zejména vaším osobním vkusem, sofistikovanost 20. let si určitě zamilujete.

Podívejte se také na:

Inspirace od našich uživatelů na téma „Obývací pokoj“

Moderní obývák a individuální styl umělce

Stále větší oblibu si získává i designérský nábytek, který dokáže interiér přeměnit na unikátní domov. Známí návrháři, umělci a sochaři se stále častěji stávají autory křesel, pohovek a koberců.

Multifunkční prostor

Moderní obývák se pomalu mění v kancelář, tělocvičnu či v některých případech i bar či domácí kavárnu. Úložné prostory jsou proto více než potřebné. Rozkládací gauč s odkládacím prostorem poskytne místo pro uložení fitness nářadí nebo kancelářských potřeb, zatímco sklopný stůl umožní přeměnit menší prostory na domácí pracovnu.

Náš tip:

Prohlédněte si fotoalbum plné tipů na domácí pracovnu – „Domácí pracovna: Práce z domova nemusí být špatná“

Lidé stále častěji vyhledávají všestranné kusy nábytku a flexibilní úložné jednotky, které fungují v celé domácnosti. Vytváříme tak kombinace a možnosti pro různé potřeby a řešení. Pořádek zároveň dodává našim obývákům pocit klidu, což je obzvláště důležité v období, kdy trávíme více času v interiérech.

Originální koberce

Kvalitní dřevěné podlahy, které zdobí originální koberec, jsou i nadále populární. Kombinace dřeva s příjemnou tkaninou vnáší do domácnosti pocit pohodlí a zároveň poskytuje další způsob jak vnést barvu do místnosti či oddělit jednotlivé prostory. Na výsluní se dostanou velké a odvážné vzory, jasné barvy či zvířecí potisk.

Autor: Michaela z Modré střechy

Zdroj foto: Canva, iStock

Diskuse na téma článku