Moderní velká okna příslibem zdravějšího interiéru
Okna, jakožto výplň stavebních otvorů, významně ovlivňují pohodu interiéru a tím komfort bydlení. Na jedné straně stojí tepelné ztráty a na straně druhé množství přirozeného světla. Je prokázáno, že čím více denního světla a sluneční energie máme k dispozici, tím více si užíváme pozitivní energie. Je to jeden z významných hledisek zdravého bydlení. Volba okenního systému je tedy velmi důležitá.

Jednoznačným trendem jsou tedy velkoformátová okna. Při jejich návrhu však záleží na mnoha parametrech. Kvalita oken z pohledu tepelně-izolačních vlastností a konstrukčních možností záleží primárně na materiálu okenních profilů. Novou cestu k dobrým výsledkům představují tzv. kompozitní okna, která kombinují klasické PVC posílené skelnými vlákny. Materiál se nazývá RAU-FIPRO X, který současně představuje kompromis pro ty, kdo si nemohou dovolit hliníková okna. Kompozitní profily téměř srovnaly rozměrové možnosti mezi plastovými a hliníkovými okny, přičemž ale zachovaly všechny výhody plastových oken (minimální tepelné ztráty, snadná údržba, nepřeberná nabídka barev a designů).

Množství denního světla neovlivňuje pouze velikost oken, ale také propustnost skla, to znamená množství přirozeného světla (tzv. hodnota Light Transmission LT), které projde skrz sklo do interiéru. V drtivé většině případů se z hlediska tepelných ztrát a hlukového útlumu používají izolační trojskla. Významnou roli hraje také orientace oken v domě, a je v tomto ohledu třeba posuzovat i nadměrné tepelné zisky zvláště v letním období, kdy dochází k přehřívání interiéru a je tedy nutné řešit zastínění. To vše by mělo být v určitém souladu. Proto by měla mít okna orientovaná na sever jiné parametry zasklení než okna na jižní a západní straně. Zde vstupuje na scénu taktéž tzv. solární faktor, to znamená schopnost zasklení přenést tepelnou energii ze slunce do interiéru. Výběr zasklení mohou ale ovlivnit ještě další parametry. Hlukový útlum jsme již zmínili, ale dalším aspektem může být bezpečnost, zejména v přízemí rodinných domů. Bezpečnostní skla totiž zvyšují hmotnost zasklení a tím také celého systému. Což opět zvyšuje požadavky na kvalitu a technickou zdatnost profilu. Vytvořit ideální souhru zmíněných aspektů v kontextu s celkovými náklady bývá nelehký úkol, zejména když součástí okenních systémů jsou velkoformátové HS portály (například kompozitní GENEO), u kterých ještě více nabývá na důležitosti kvalita konstrukce.


Současný trend prezentují nejnovější kompozitní okenní systémy ARTEVO® německého výrobce REHAU. Vývoj těchto moderních oken se totiž nezaměřil pouze na špičkové technické parametry, ale také na design. Nové řešení profilu a nová technologie je velkým příslibem ke spokojenosti nejnáročnějších uživatelů. Stavební hloubka 80 mm, ostré hrany, minimalisticky charakter plošně lícující varianty profilu připomínají výrazně dražší hliníkové profily. Inovativní technologie v podobě speciální fólie místo vloženého termomodulu zabezpečuje minimální energetické ztráty. Přidejme k dobru vysokou míru využití regenerátu (od 40 do 70 %), která přispěla ke snížení emisí při výrobě. Není proto divu, že okna získala již celou řadu prestižních ocenění včetně letošního German Design Award 2025. Systém ARTEVO® se tak stal symbolem budoucnosti moderních oken.
PR článek + foto: www.rehau.cz/okna
Dobrý den, rozmýšlím, zda dát nad kuchyňskou linkou klasické okno nebo podélné…