Originální podzimní dekorace z dýně

  • 01.11.2023

Svou barvou je dýně přímo předurčena pro různé podzimní dekorace. Do podzimních aranžmá ji můžete použít nejen v živé podobě. Může vám být skvělou inspirací pro výrobu dýňových dekorací z jiných materiálů. Inspirujte se našimi tipy, ať váš domov zútulní podzimní dekorace z dýně.

podzimní dýňové aranžmá s květinami
Zdroj: iStock

Váza z dýně

Z podzimní vycházky si přineste domů větvičky jeřabin, šípků, zapomenuté makovice z pole, jehličí, kaštany, šišky či barevné listy a použijte je k výrobě podzimní dekorace. Použít můžete také sušené květiny, bylinky, ale i umělé dekorativní trsy trávy.

  • vrchní část dýně odřízněte a dýni vydlabejte
  • do prázdné dýně vložte kus aranžovací hmoty
  • postupně do ní napichujte větvičky podle vlastní fantazie
  • kaštany, šišky nebo žaludy přilepte tavicí pistolí
  • vrchní část dýně, kterou jste odřízli, můžete použít jako „čepičku na dekoraci“

Takové podzimní dekorace z dýně se hodí na jídelní stůl, nebo kamkoli jinde jako interiérová i exteriérová dekorace.

žena dekoruje podzimní plody do dýně
Zdroj: iStock

Tip od Modré střechy!

Aranžovací hmotu namočte jen trochu, aby dýně nezačala zevnitř plesnivět. Podzimní dýňové dekorace vám tak vydrží o něco delší dobu.
mladá žena drží velkou dýni, ve které jsou květiny
Zdroj: iStock

Textilní dýně

Máte doma zbytky jakékoli látky či děravou kuchyňskou utěrku s podzimním motivem? Nevyhazujte je! Ušijte si z nich originální textilní dýně nebo polštáře. Punc luxusu dodají vašemu interiéru dýně ušité ze sametu nebo veluru. K dozdobení můžete použít kousky dřevěných větviček, knoflíky, brože, provázky, mašle, nášivky… Zkrátka, prohledejte doma zásuvky a zakomponujte do podzimní dekorace znovuobjevené „poklady“. Trendovým kouskem, který dodá šmrnc každé podzimní dekoraci, jsou pletené nebo háčkované dýně.

háčkované dýně krémové
Zdroj: iStock
polštáře dýně položené na posteli
Zdroj: iStock

Dýňový věnec

Malé a pestrobarevné tykvičky různých tvarů jsou tím pravým materiálem pro výrobu věnce na dveře, krb nebo na stůl. Jako podložka pro věnec vám může posloužit tlustší karton nebo polystyrenový kruh. Dýně by neměly být příliš velké a těžké, aby se udržely lepidlem z tavné pistole a aby si věnec držel svůj tvar. Prázdné mezery mezi dýněmi vyplňte různými větvičkami nebo plody podzimu. Hezký barevný kontrast věnci dodají například šípky a mochyně.

Zdroj: iStock

Malované dýně

Nechce se vám vyřezávat dýně? Nemusíte. Ozdobte si je malováním. Nechte naplno pracovat svoji fantazii a kreativitu a udělejte si z dýní své malířské plátno. Použijte jakékoli barvy, vzory a styly. Dejte dýním folklórní, abstraktní či podzimní dekor. Namalujte, nebo fixem napište na dýni váš oblíbený citát, či slovo, které ve vás evokuje podzim. Stejně tak zde platí, že nemusí zůstat pouze při malování. Takto namalovanou dýni můžete dozdobit mašlemi, knoflíky nebo jinými dekoračními prvky, které jsou dostupné v obchodech s kreativními potřebami.

žena maluje dýni
Zdroj: iStock

Dýně z papíru

Pokud je venku sychravé podzimní počasí a vy a vaše ratolesti nemáte program, udělejte si spolu kreativní chvilku a vyrobte si dýně z papíru. Z barevného, ​​bílého nebo předem namalovaného papíru nastříhejte libovolně velké a tlusté pásky, které trochu natočíte nůžkami. Z papíru vystřihněte dva malé kousky ve tvaru čtverce. Každý pásek papíru pak přilepíte z obou stran na oba kousky papíru tak, abyste napodobili tvar dýně. Postupně takto nalepíte všechny pásky, až vám vznikne dýně. Navrch můžete dýním vyrobit stonky a listy z papíru.

dýně z papíru na stole
Zdroj: iStock

Květináč z dýně

Tu pravou podzimní atmosféru dodá vašemu interiéru, ale hlavně zahradě květináč z dýně. Jsou dvě možnosti, jak jej udělat. První je, že do vydlabané dýně nasypete zeminu a přesadíte do ní záhon květin nebo jiných podzimních rostlin.

Druhou možností je, že do vydlabané dýně jen přendáte květiny, které jste koupili v obyčejném plastovém květináči. Praktičtější se však zdá být právě druhá možnost, jelikož po sezoně plastový květináč s květinami jednoduše vyndáte. Při první možnosti je třeba květiny znovu přesadit. Ale pokud milujete práci s půdou, určitě se vám zalíbí i první tip.

květináč z dýně
Zdroj: iStock

Stolování s dýněmi

Slavnostní oběd s rodinou nebo přáteli podtrhne stolování, do kterého zakomponujete i dekorace z dýně. Doplňte je světýlky, svíčkami, barevnými listy stromů, slaměnkami a typickými podzimními květy – chryzantémami. Pokud bude u vašeho stolu více hostů, udělejte z menších dýní rozkošné jmenovky. Vařili jste pro hosty oblíbenou hokkaido polévku? Myslete na detaily a servírujte ji přímo z vydlabaných dýní hokkaido.

podzimní stolování s dýněmi
Zdroj: iStock
stolování s dýněmi a světýlky
Zdroj: iStock

Tip od Modré střechy!

Zkombinujte jednoduché dekorace a živé nebo umělé dýně vložte například do domečku, čtverce nebo jehlanu. Použít můžete i velké skleněné vázy či malé kulaté akvárium, které už roky zeje prázdnotou.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Nejnovější diskuse