Robotický vysavač: Tuto chybu nedělejte, jinak ho pokazíte!

  • 10.12.2023

V posledních letech patří robotický vysavač mezi nejoblíbenější domácí spotřebiče. Není se čemu divit, vždyť kdo by nechtěl, aby se doma uklízelo doslova samo? Aby robotický vysavač mohl podat stoprocentní výkon, vyžaduje pravidelnou péči a čištění. Klíčové je používat ho tak, abyste jej nepokazili.

Na trhu jsou dostupné různé robotické vysavače. Některé jen vysávají, jiné i myjí podlahu. Chyba, které se můžete dopustit, se týká právě robotických vysavačů s mopem. Této chyby jsem se dopustila i já, protože jsem podcenila uživatelskou příručku od výrobce a nepřečetla si ji. V důsledku toho se postupným nesprávným používáním můj robotický vysavač pokazil.

černý robotický vysavač na podlaze
Zdroj: iStock

Jaké čistící prostředky použít do robotického vysavače

Dostáváme se ke kameni úrazu. Do robotického vysavače s mopem se používá pouze čistá voda bez přidání různých čisticích prostředků. Jakékoli čistící prostředky, ať už s přírodním nebo klasickým složením, mohou ucpat příslušenství robotického vysavače, přes které proudí voda. Obecně výrobci robotických vysavačů nedoporučují lít čisticí prostředek přímo do nádržky na vodu. Pokud máte pocit, že obyčejná čistá voda neumyje vaši podlahu dostatečně, můžete čistící prostředek na podlahy aplikovat alespoň na mopovací utěrku. Další, o něco obtížnější možností, je lokálně nastříkat čistič na podlahu a poté zapnout robotický vysavač.

Není voda jako voda

Trysky v robotickém vysavači však může po čase ucpat i voda. Může se tak stát hlavně v případě, že máte příliš tvrdou vodu. Do nádržky na vodu v robotickém vysavači proto raději použijte destilovanou vodu. Kromě toho, že destilovaná voda nepoškodí váš robotický vysavač vodním kamenem, má také další benefity. Dokáže na sebe vázat nečistoty i bez použití čistícího prostředku. Díky tomu bude vaše podlaha důkladně a déle čistá. Cena destilované vody není vysoká a určitě se její koupě vyplatí víc, než případné náklady spojené s opravou robotického vysavače.

Dalším preventivním opatřením, jak předejít ucpaným tryskám v robotickém vysavači, je vylít přebytečnou vodu z nádržky po umytí podlahy. Ne vždy robotický mop spotřebuje veškerou vodu v nádržce. Po skončení úklidového cyklu vždy zkontrolujte, zda je nádržka prázdná. Pokud ne, přebytečnou vodu vylijte a nádržku otřete suchým hadrem.

bílý robotický vysavač, ženské ruce vkládají část k mopování
Zdroj: iStock

Robotický vysavač nemopuje

Jak postupovat, pokud se vám ucpou filtry nádoby na vodu v robotickém vysavači? V první řadě zkontrolujte, zda je váš robotický vysavač ještě v záruce. Pokud ano, v žádném případě se nesnažte jej opravit svépomocí, a už vůbec ne rozebrat. Jedním z důvodů, proč robotický vysavač nemopuje, mohou být ucpané filtry nádoby na vodu. Samozřejmě, pokud víte, že jste do nádržky dávali čistící prostředky (jako já), reklamace by byla zřejmě zbytečná, jelikož chyba spotřebiče vznikla nesprávným používáním.

Pokud váš robotický vysavač není v záruce, lze vyměnit filtry nádoby na vodu do robotického vysavače. Ty nejsou finančně náročné, stojí pár korun. Pokud naleznete filtry na svůj typ robotického vysavače, s trochou šikovnosti je dokážete vyměnit i svépomocí.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku