Rosení oken: Proč se to děje a jak tomu předejít?

  • 02.02.2024

Se zimním ročním obdobím se do našich domácností vkrádá nejen chlad, ale také častý nežádoucí jev – rosení oken. Pro někoho může být rosení oken malým estetickým problémem, ale v první řadě je zejména důvodem vzniku škodlivých plísní. Proč se rosí okna? Je to přirozený jev nebo chyba oken? Obojí může být pravdou. Jak předejít rosení oken? Všechny odpovědi na tyto otázky se dočtete v tomto článku.

Rosení oken - proč se to děje a jak tomu předejít?
Foto: iStock

Proč se rosí okna

Může za to přirozený jev, který se nazývá kondenzace. Je opačným dějem vypařování a projevuje se zarosením. Kondenzace je přeměna plynného skupenství na kapalné, které nastává při teplotě rosného bodu. Teplota, při které se začnou z vodní páry ve vzduchu tvořit kapky vody, se nazývá rosný bod. Ten závisí na vlhkosti, teplotě, tlaku a proudění vzduchu.

Většinou se okna zarosí proto, že jsou nejchladnějším bodem v interiéru. Když stoupne teplota v místnosti a následně stoupne teplota povrchu skla na teplotu rosného bodu, zarosení okna zmizí. Ne vždy je rosení oken přirozeným jevem. V jistých případech se může jednat o chybu oken. Rozlišujeme tři druhy rosení oken:

Rosení oken zvenčí – je znakem kvalitních oken a není vadou jejich kvality nebo montáže

Rosení oken zevnitř – je přirozeným fyzikálním jevem

Rosení oken v meziskelním prostoru – je chybou a v tomto případě je nezbytná výměna skla v okně

Proč se okna rosí v meziskelním prostoru?

Meziskelní prostor je vyplněn vzácnými plyny, které uzavírá distanční rámeček. Ten uzavírá meziskelní prostor, aby z něj plyny neunikly, a aby se do prostoru nedostala vodní pára. Pokud distanční rámeček nedostatečně těsní meziskelní prostor, případně je v tomto prostoru jiný problém, dochází k rosení oken, protože do skla pronikl vzduch s vodní párou. Takovou chybu je nutno odstranit, případně reklamovat u vašeho dodavatele oken.

Tip od Modré střechy!

Po sprchování zavírejte v koupelně dveře, aby se pára nerozšířila do ostatních místností v domě a nevznikla plíseň na stěnách. Po každém sprchování koupelnu pořádně vyvětrejte a otřete nashromážděnou vodu z okenního rámu a z parapetů.

Přestože není zcela možné rosení oken odstranit, můžete jej úspěšně eliminovat. Rosení totiž způsobuje vlhnutí stěn, poškození omítek a zejména vznik plísně. Ty mají negativní vliv na naše zdraví, obtížněji se nám dýchá, umožňují šíření virů a jsou nebezpečné zejména pro alergiky. Aby se netvořily plísně, v místnosti by měla být optimální vlhkost vzduchu v rozmezí 45 – 55 % a teplota 21 stupňů. V ložnici o něco méně. Abyste měli přehled o optimální vlhkosti vzduchu v místnosti, pořiďte si vlhkoměr.

plíseň na okně
Foto: Istock

Jak předejít rosení oken?

• Pravidelně větrejte (nejen přes větrací okno) minimálně 2x denně, ideální ráno a večer před spaním.

• Nesušte vyprané prádlo na sušáku v interiéru. Pokud nemáte jinou možnost, pouvažujte nad koupí sušičky prádla nebo místnost, ve které prádlo sušíte, pravidelně větrejte.

• Pokud vás čeká výběr oken do novostavby nebo jejich výměna, vyberte si moderní okna s trojsklem, která rosení eliminují.

• Během vaření vždy používejte digestoř. Odsávání páry, která vzniká při vaření, nejen že pomůže omezit rosení oken, ale zabrání také vzniku plísní nebo mastných stěn. Nebudete díky tomu muset tak často kuchyni vymalovávat.

• Pro milovníky pokojových rostlin máme špatnou zprávu – méně je v tomto případě více. Pokud neúspěšně bojujete s nadměrnou vlhkostí v interiéru a máte spoustu pokojových rostlin, zredukujte jejich počet. Rostliny totiž zvyšují vlhkost vzduchu.

• Pořiďte si odvlhčovač vzduchu. Postará se o cirkulaci vzduchu, pohltí vlhkost a neutralizuje pachy. Současný trh nabízí nenápadné a designové odvlhčovače vzduchu, které zapadnou do vašeho interiéru a nebudou „bít do očí“.

• S příchodem chladného počasí vytáhněte vnitřní žaluzie. Spuštěné vnitřní žaluzie na okně omezují proudění vzduchu po skle okna.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku