Plynový kotel nebo tepelné čerpadlo? Zeptali jsme se za vás odborníka

  • 05.02.2024

Výběr správného typu vytápění pro váš dům je klíčový, ať už uvažujete o vytápění novostavby nebo rekonstrukci domu. Výběr správného topného systému vám ušetří peníze a zajistí teplo a pohodlí vašeho domova. Zatímco donedávna bylo pomyslným lídrem vytápění plynem, v poslední době se stále více prosazují tepelná čerpadla.

Vzhledem k výše uvedenému vyvstává pro stavebníky přirozeně otázka – zvolit plynový kotel nebo tepelné čerpadlo? Zeptali jsme se proto odborníků na výhody a nevýhody obou zdrojů tepla.

plynový kotel nebo tepelné čerpadlo
Foto: iStock

Jak funguje plynový kotel

Tepelná čerpadla a plynové kotle fungují na odlišných principech. „U plynového vytápění se můžete spolehnout na osvědčenou technologii. Plynový kotel vyrábí teplo spalováním fosilních paliv. Spaluje plyn a získané teplo předává topné vodě. Přitom se uvolňují spaliny ze spalování. Díky kondenzační technologii lze energii obsaženou v těchto kotlích využít také k ohřevu topné vody,“ vysvětluje Ing. Pavel Vlach, produktový manažer společnosti Wolf.

Doporučujeme:

Zapojte se do diskuse a zeptejte se uživatelů (Střecháčů) na jejich zkušenosti v sekci „Vytápění, větrání a klimatizace“ na našem Fóru.

Jak funguje tepelné čerpadlo

„Tepelná čerpadla jsou moderní, ekologickou alternativou, využívají teplo okolního prostředí a zvyšují jeho teplotu pomocí elektrického proudu. Teplo získávají z několika zdrojů: podzemní vody (tepelné čerpadlo voda/voda), země (tepelné čerpadlo solanka/voda) a nakonec vzduchu (tepelné čerpadlo vzduch/voda),“ pokračuje Ing. Pavel Vlach, produktový manažer společnosti Wolf.

Výhody plynového kotle

• osvědčená a spolehlivá technologie vytápění

• ve srovnání s jinými systémy vytápění má plynový kotel nižší pořizovací a provozní náklady

• moderní plynový kondenzační kotel dokáže přeměnit téměř veškerou energii obsaženou v plynu na teplo

• plynový kotel nezabírá mnoho místa, proto je vhodný do menších prostor

• plynový kotel lze snadno kombinovat s jinými technologiemi vytápění (solární systém, tepelné čerpadlo)

Nevýhody plynového kotle

• vytápění plynovým kotlem vyžaduje plynové potrubí, které, pokud není k dispozici, vyžaduje instalaci zásobníku na zkapalněný plyn, což s sebou nese zvýšené náklady a také nároky na prostor

• vytápění plynovým kotlem zanechává ekologickou stopu a samotné spalování spotřebovává fosilní paliva

• nestabilní ceny plynu

výhody plynového kotle
Foto: iStock

Výhody tepelného čerpadla

• je ekologické, protože kromě elektřiny využívá pouze obnovitelné zdroje energie, můžete si také vyrábět vlastní elektřinu pomocí fotovoltaického systému a topit CO2-neutrálně

• tepelné čerpadlo má nízke náklady na elektřinu

• je jen o málo větší než plynový kotel, takže také nezabere mnoho místa

• má nízké nároky na údržbu

• na jeho instalaci můžete získat státní dotaci

• snadno se kombinuje s jinými typy topných systémů

Nevýhody tepelného čerpadla

• vyšší pořizovací náklady, ale nízké provozní náklady ve srovnání s jinými systémy vytápění

• některé typy tepelných čerpadel vyžadují provádění vrtů, pro které je třeba povolení

• závislost na cenách elektřiny (s výjimkou vlastní produkce elektřiny)

výhody tepelného čerpadla
Foto: iStock

Jaké je nejvhodnější vytápění pro novostavbu? Plynový kotel nebo tepelné čerpadlo?

Pro každý typ domu nebo budovy je z hlediska účinnosti a úspory nákladů vhodný jiný typ vytápění. Pro současné novostavby je tepelná izolace jasnou volbou. Z tohoto důvodu je pro novostavby vhodnější vytápění tepelným čerpadlem, pokud se zvažuje použití plynového kotle nebo tepelného čerpadla.

Vytápění rekonstruovaného nebo staršího domu

Protože většina starších domů nemá tepelnou izolaci, je v tomto případě vhodnější zvolit buď vytápění moderním plynovým kotlem, nebo kombinovat plynové vytápění s tepelným čerpadlem. Při kombinovaném vytápění zajišťuje tepelné čerpadlo základní dodávku tepla a plynové vytápění se zapíná ve špičkách, kdy jsou vyšší nároky na teplo a teplou vodu.

Vyšší tepelné ztráty - bungalov nebo dvoupodlažní dům?
Foto: iStock

Vyšší tepelné ztráty – bungalov nebo dvoupodlažní dům?

Největší tepelné ztráty domu jdou přes střechu, obvodové stěny, dveře, okna a podlahu. Energetické ztráty domu jsou ovlivněny několika faktory – orientací, tepelnou izolací, tvarem a do jisté míry i počtem podlaží domu. „Tepelné ztráty jsou v bungalovech obecně vyšší. Ani počet podlaží však nemá vliv na volbu topného systému, protože tyto rozdíly v tepelných ztrátách jsou zanedbatelné a obtížně měřitelné. Vždy záleží na dostupném zdroji energie, dostupné elektřině/plynu a požadavcích koncového uživatele. Typ budovy hraje při volbě topného systému jen podružnou roli,“ dodává Ing. Pavel Vlach, produktový manažer společnosti Wolf.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku