Víte, jak správně používat parní čistič?

  • 24.05.2023

Jednou z nejznámějších a nejefektivnějších metod ekologického čištění je parní čistič. Je to opravdu puristické. Potřebujete jen přístroj a destilovanou vodu, která se zahřátím přemění na páru s teplotou od 50 do 200°C. Přístroje na trhu jsou různé. Některé mají teplotu páry stabilní, u některých si ji můžete regulovat.

Myslete na to, že parní čistič umí být výborným pomocníkem, ale nehodí se úplně na všechno.

jak správně používat parní čistič
Foto: iStock

K čemu můžeme použít parní čistič?

1. Obkládačky, dlaždice a spáry

Pokud máte v domě dlažbu, tak je parní čistič neskutečnou pomůckou. Kromě dlažby můžete sílu páry využít i k čištění různých neporózních obkladů a spár. Parní ráz doslova „rozbije“ nečistoty, takže ruce si ušetříte na jiné aktivity.

2. Sanita

Horká pára výborně a prokazatelně dezinfikuje, takže v koupelně s ní dokážete vyčistit veškerou sanitu, dokonce i toaletu. Také velmi dobře eliminuje vodní kámen.

3. Lednička a mraznička

Čištění a dezinfekce ledničky s mrazákem je úplná hračka. Dříve však vyjměte skla, která by mohla zažít teplotní šok a prasknout. Zbytku se však už bát nemusíte, dokonce i při odmrazování mrazničky dokáže velmi dobře pomoct rychlému tání ledu. Celé čištění tak bude mnohem rychlejší.

4. Čištění trouby parním čističem

Pokud máte doma troubu, které by se již patřilo podívat na zub, vyzkoušejte parní čistič. Pozor, pokud je trouba v opravdu špatném stavu, budete muset použít něco abrazivnějšího. Pára však dokáže nečistoty změkčit a následné i mechanické odstranění půjde o něco snadněji. Pro běžnou údržbu je právě pára výbornou volbou, snadno se dostanete i do komplikovaně přístupných míst.

čištění trouby parním čističem
Foto: iStock

5. Gril

Při čištění venkovního grilu se můžeme pěkně potrápit. I zde však platí totéž, co u trouby. Pokud je gril zanedbanější, vodní pára nám pomůže změkčit nečistoty, které následně snáze mechanicky dočistíte.

6. Dezinfekce příslušenství pro zvířata

Klece, přepravky, kočičí záchody, misky. Pokud někdo ocení to, že jste mu vyčistili věci čistou vodou a ne umělou vůní, tak jsou to domácí mazlíčci. Jejich čich je mnohem silnější než ten lidský a zápach chemických prostředků jim zkrátka nevyhovuje. S pomocí parního čističe však budou spokojeny obě strany. Jen rybičky z toho raději vynechejte. 🙂

Parní čistič je vhodný i do auta či u malých dětí

7. Napařování závěsů a záclon parním čističem

Žehlení závěsů a záclon může být vzhledem k velké ploše neskutečně otravné. S parním čističem je však zvládnete dát do parády hned po zavěšení. Stačí využít princip páry přesně tak, jak byste jej využili při vertikálním žehlení.

8. Jídelní židle pro děti a přebalovací pulty

Dětské jídelní židle mají tendenci přitahovat všechny rychleschnoucí části potravin. Díky páře je však zvládnete hezky změkčit, otřít a židli vydezinfikovat. Právě použití páry jako formy ekologického čištění je u dětí významné. Tak malého človíčka nevystavujete složitějším chemickým schématům běžných čisticích prostředků.

9. Auto

V interiéru auta můžete páru využít k čištění různých spár, plastových částí a držáků na všechny drobnosti. V tomto případě však nezapomeňte ani na následnou impregnaci plastů. Na trhu je mnoho prostředků, ze kterých si stačí vybrat.

10. Dezinfekce popelnice

Se stoupajícími venkovními teplotami se zvyšuje také rychlost rozkladu potravin a množství bakterií v popelnicích. Eliminovat je můžete například i pravidelným čištěním popelnice pomocí parního čističe.

Parní ráz však není zázračným odstraňovačem znečištění a některé věci s ním jednoduše nevyčistíte. Budete muset použít také abrazivnější prostředky a lidskou sílu. Také nezapomínejte na to, že špína se jen tak nevypaří. Toho si všimnete například při čištění odtoků, kdy znečištění kvůli síle páry odskakuje do okolí. Věci musíte následně ještě opláchnout nebo otřít.

k čemu není vhodné použít parní čistič
Foto: iStock

K čemu ho není vhodné použít?

Jemné tkaniny

Obecně je vyhnout se páře při čištění jemných tkanin jako hedvábí, vlna nebo kašmír. Pokud byste do toho přesto chtěli jít, snažte se dodržovat co největší možnou vzdálenost. Využijte nástavec, který vodní páru co nejvíce rozptýlí.

Jakékoliv podlahy, které jsou porézní nebo náchylné k sání vody

V tomto případě se jedná o dřevěné a laminátové podlahy. Vinylové podlahy, PVC a dlažby s použitím páry obecně problém nemají.

Nábytek natřený vodou ředitelnou barvou

Pokud máte dřevěné dveře, které byly natřeny olejovou barvou, čištění tímto způsobem přežijí bez problémů. Pokud jste je však natřeli barvou, která se ředí vodou, tak je párou nečistěte. Je dost možné, že byste zapříčinili rychlé olupování nátěru.

Studená skla

Parní čistič umí být super pomocníkem při mytí oken, ale venku nesmí být teplota pod 15 °C. Jinak hrozí, že vám okenní tabule pod vlivem teplotního šoku praskne.

Porézní materiály

Tady toho spadá opravdu hodně – dřevo (i bambus), cihly, mramor, omítky, … Nezapomínejte na to, že zde patří i kůže ve všech svých zpracováních. Váš kožený gauč by vám za čištění párou rozhodně nepoděkoval.

Koberce a matrace

Na koberce a matrace můžete použít i parní čistič, ale jen sem tam na odstranění malého flíčku, který následně rychle vysušte. K čištění obou těchto záležitostí slouží tepovač/extraktor, který umí vodu (nebo páru) nejen vypustit, ale také vysát. Díky tomu nezůstanou tkaniny mokré a nebudou semeništěm různých plísní a bakterií.

Jakákoliv elektronika

Je zde třeba něco dodávat? Prostě pára a televizory, telefony, počítače, reproduktory a tak dále k sobě nepatří.

jak vybrat parní čistič?
Foto: iStock

Jak vybrat parní čistič?

V úvahu vezměte:

  • Velikost prostor, ve kterých budete čistič používat.
  • Budete jej používat i na podlahy? V tomto případě si vybírejte mezi pojízdným čističem nebo parním mopem.
  • Jaká je rychlost nahřívání?
  • Jaká je velikost nádobky na vodu? Velikost 0,5 litru vám vydrží na cca. 15 minut práce. Při dolévání vody do levnějších jednokomorových čističů však musíte počkat, až přístroj zcela vychladne.
  • Výkon čističe.
  • Má bezpečnostní pojistku, aby se nedala otevřít natlakovaná nádoba?
  • Má funkci regulace páry?

Autor článku: Ivana – Pohodový domov

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku