Závěsná křesla: Jaký typ zvolit a podle čeho vybrat?

  • 24.01.2023

Závěsná křesla se v posledních letech těší velké oblibě. Jsou stylová, ale zároveň okouzlí nejednoho člověka tím, jak dokonalý relax dokážou poskytnout. Ať už patříte mezi nadšence čtení, lenošení nebo stylových doplňků do domácnosti, u závěsného křesla si určitě přijdete na své.

závěsná křesla
Foto: iStock

Kam umístit závěsné křeslo?

Do interiéru se hodí jiné typy a materiály než pro venkovní využití. V interiéru takové křeslo můžete zvolit do obývacího pokoje, ke knihovně, do ložnice, ale i dětského pokoje. V exteriéru se hodí na terasu, balkon či k bazénu. Zvažujte také prostorové možnosti.

Závěsná křesla jsou dostupná v různých velikostech, proto pro své potřeby zvolte vhodnou velikost tak, aby bez problémů vynikla v daném prostoru či místnosti. Zatímco do ložnice se hodí spíše něco menšího a nenápadného, ​​na terase můžete popustit uzdu své fantazii a využít daleko širších možností. Ne jen u velikosti, ale i materiálů.

závěsné křeslo do ložnice
Foto: iStock

Jaká závěsná křesla známe?

• s kotevním bodem

• na stojanu

V zásadě platí, že byste si měli závěsné křeslo vybrat podle toho, zda máte možnost jej ukotvit. V interiérech by s tím v zásadě neměl být žádný problém, ale u bazénu vám určitě bude více vyhovovat křeslo na stojanu.

U křesla bez stojanu potřebujete mít k dispozici kotevní bod na stropě. U této možnosti křesla je velmi důležité klást důraz na důkladné upevnění a montáž. S tím u křesla na stojanu nebudete mít problém. Takové křeslo je jednodušší k instalaci a rovněž k přesunu. Pokud bydlíte v domě a během zimy se vám křeslo více hodí pro čtení knih během dlouhých pochmurných večerů u krbu či knihovny, necháte ho v interiéru. Když nastane letní sezona, můžete jej přemístit na terasu, do zahrady či k bazénu.

Doporučujeme:

Zapoj se do největšího diskusního Fóra o bydlení.
závěsné křeslo na stojanu
Foto: iStock

Materiál je důležitý

Pro exteriérová křesla je nejlepší možností ratan, který se velmi snadno udržuje a je odolný. Takové křeslo vám zaručeně vydrží i několik let.

K dispozici jsou také dřevěná či plastová závěsná křesla. Ty ovšem pro horší údržbu (a často i kvalitu) nedoporučujeme. V interiéru můžete kromě nejpoužívanějšího křesla z ratanu zvolit také závěsné křeslo s kotevním bodem, které je látkové/bavlněné v kombinaci s dřevěným základem. Působí elegantně, přičemž je velmi pohodlné a často v něm naleznete také doplňky jako přihrádky pro odložení knih či drobností. Nevýhodou tohoto materiálu je náročnější údržba. U ratanu jsou obvykle součástí křesla polštáře, které lze svléknout z povlečení a pohodlně vyprat v pračce.

závěsné ratanové křeslo do zahrady
Foto: iStock

Nejoblíbenějšími barevnými provedeními u závěsných křesel jsou všeobecně známé neutrální barvy jako šedá, krémová, černá či bílá. Nosnost se u obou druhů závěsných křesel zpravidla příliš neliší. Zatímco u křesla s kotevním bodem bývá do 120 kg, u typu s kovovým stojanem je to kolem 130 kg. Nesmíme však zapomenout na správnou instalaci a vhodně zvolený povrch, na který křeslo umístíte, aby náhodou nedošlo k jeho převrácení (například na trávníku, kde povrch není úplně rovný).

závěsné křeslo v dětském pokoji
Foto: iStock
hnědé závěsné křeslo
Foto: iStock
tmavě hnědé ratanové závěsné křeslo na terasu
Foto: iStock

Tip na závěr: Vyzdobte si závěsné křeslo podle vašich představ! Přidejte dekorační polštáře, světelné řetězy či různé přikrývky – podle toho, co se vám do daného prostoru nejvíc hodí. Zútulníte tak například obyčejné ratanové křeslo na terase, které za normálních okolností může působit nudně. U světelného řetězu s malými lampiony bude během dlouhých letních večerů dokonalý koutek pro váš relax!

Autorka článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: Canva, iStock

Diskuse na téma článku