Kategórie

Moderni Kuchyne

Moderní kuchyně

Nejnovější trendem zařizování bytu je spojování kuchyně s obývacím pokojem, případně s jídelnou nebo pracovním koutem. Vznikne tak bohatý otevřený prostor, který poskytuje členům rodiny příležitost trávit spolu více času. Takové dispoziční řešení však nemusí vyhovovat každému, navíc vyžaduje promyšlený výběr designu kuchyně, aby její styl ladil se zařízením zbylé části prostoru. Moderní kuchyně jsou vybaveny vestavěnými spotřebiči, které dokonale ladí s kuchyňskou linkou a vytvářejí dojem celistvosti a elegance. Portfolio materiálů, zpracování a barev na moderních kuchyňských linkách je opravdu téměř nekonečné.

Dispoziční řešení moderní kuchyně

Důležitým krokem je správně rozvržená dispozice kuchyně, která vám umožní bezproblémový pohyb v prostoru a ušetří čas. Hlavním kritériem, které ovlivňuje volbu tvaru kuchyňské linky, je samozřejmě prostor, který máte k dispozici. Na výběr máte hned několik možností:
Rovná (lineární) sestava poskytuje prostor jen na to nezbytné, je vhodná pro 1- až 2člennou domácnost do malých prostorů. Dvoustranná kuchyňská linka (dvě paralelní sestavy umístěné proti sobě) poskytuje více prostoru, je však nutné dbát na to, aby prostor mezi sestavami nebyl příliš malý (kvůli otevírání dvířek a zásuvek), ani příliš velký (kvůli efektivnímu využití prostoru a šetření času). Moderní kuchyně mají dispoziční řešení ve tvaru písmen L, U, případně T (ukončené jídelním stolem) a v případě dostatečného prostoru můžete sáhnout i po kuchyňské lince s pracovním/varným ostrůvkem.
Trendem je funkčnost
Kvalitní moderní kuchyně nesplňují jen vysoký estetický standard, ale důležitým parametrem je i jejich funkčnost. Správně rozmístěné zóny kuchyňského prostoru, umístění spotřebičů ve správné výšce, dostatečné množství úložného prostoru nebo správné osvětlení pracovní desky, to vše by měla moderní kuchyně mít.

Pracovní deska

Nejpoužívanější částí kuchyně je pracovní deska, která musí být vyrobena z odolného materiálu, aby odolala každodenní zátěži. V současnosti existuje množství materiálů používaných na výrobu pracovních desek, například laminát, keramika, kámen (ať už umělý, anebo přírodní). V moderních kuchyních opět dostalo prostor masivní dřevo, využívat se začalo i sklo a luxusní mramor. Moderní kuchyň ozvláštní i pracovní deska z antikoru (nerezové oceli), která plynule přechází do dřezu, čímž vytváří elegantní celistvou plochu. Na někoho může působit chladným a sterilním dojmem, její jednoduchá údržba a vysoké hygienické standardy jsou však nepopiratelné.

Zástěna

V kurzu je jednolitost, proto se na zástěny čím dál tím častěji používá stejný materiál (nebo alespoň dekor), jaký je použit na pracovní desce. Fantazii se meze nekladou, pro zástěnu může být použit snad každá materiál. Při výběru zástěny je důležité klást důraz na funkčnost. Široké spáry nebo materiály náchylné na zachytávání nečistot vyšly z módy, nejnovějším trendem do moderní kuchyně je například skleněná zástěna. Její údržba je jednoduchá, možnosti barevného provedení téměř nekonečné. Kvůli bezpečnosti se využívá kalené sklo.

Barevnost

Jednolitost, celistvost, vysoký lesk… To jsou nejnovější trendy využívané v moderních kuchyních. Na druhé straně moderní kuchyně mohou mít i pestrobarevnou povrchovou úpravu, v některých případech má každá skříňka jinou barvu, případně lesk. Při výběru barevnosti vaší kuchyně berte v úvahu zejména její velikost. Pokud je vaše kuchyň malá, volte raději světlejší a neutrálnější barvy, pokud je prostor kuchyně větší, nebojte se sáhnout po výraznějších odstínech. Moderní kuchyně často působí sterilním dojmem. Toho dosáhnete použitím bílé barvy, případně světlých studených odstínů ve vysokém lesku. Rodinnou atmosféru navodíte, když použijete světlé zemité barvy. Výběr barevné kombinace nové kuchyně může být zdlouhavým procesem, nechejte si dostatek času na promyšlení a zvážení několika alternativ.
Některé prostory poskytují možnost velmi prakticky a moderně „ukrýt“ celou kuchyňskou linku i se spotřebiči za posuvné kuchyňské dveře. Tato varianta je vhodná zejména v případě rovných kuchyňských linek, které jsou navíc součástí obývacího pokoje. Lehce může být použita i v případě malých bytů či garsonek, protože návštěva vám neuvidí rovnou „do talíře“ hned při vstupu do bytu.
Moderní kuchyň představuje pro každého něco jiného. Důležité však je, aby svému majiteli poskytovala komfort, dostatečný prostor pro seberealizaci a možnost trávit čas s nejbližšími. Pokud vás při pohledu na ni navíc zahřeje dobrý pocit z její krásy či elegance, věřte, že ani její udržování a čištění nebude pro vás tak „bolestivé“.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)