Kategórie

Montovane Domy

I když jsme zvyklí u domů především na klasické zdivo, montované domy se stávají stále populárnější alternativou. Jde o efektivnější výběr obydlí z hlediska doby stavby, velikosti obytného prostoru a pochopitelně i finančních nákladů.

Do vlastního bydlení rychle

Montovaný dům má jednu velkou výhodu – rychlost samotné výstavby. Mnohé společnosti, které se zabývají výstavbou montovaných domů, nabízejí kompletní stavbu během několika týdnů. Rychlost stavby v tomto případě závisí ve velké míře na polotovarech jednotlivých komponentů stavěného domu.
Jiným faktorem, který ovlivňuje čas výstavby, je aplikace suchých procesů výstavby, neboť tyto domy se stavějí na betonovou základovou desku, jež by měla minimálně jeden měsíc vysychat.
Dobu stavby rovněž ovlivňují elektroinstalační práce, zavedení topení, vody, instalace oken a ostatní dokončovací práce, jež mohou nakonec oddálit stěhování majitelů do nového, montovaného domu.
Srovnáme-li čas výstavby tohoto domu s domem zděným, bude vždy řádově o několik týdnů kratší, ale i tady platí pravidlo, že práce kvapná – málo platná.

Další výhody

Není to tak dávno, co si lidé pod pojmem montovaný dům představili laciná nekvalitní obydlí bez jakékoliv hodnoty. Příbytky, které porazí silnější vítr, které se nedají pořádně vytopit a je energeticky nevýhodné. To je už dávno minulostí, i když v našich podmínkách zděné domy stále vyhrávají. Dnešní materiály, z nichž se montované domy staví, jsou velice různorodé, což platí i u klasických zděných domů. Firem, které se stavbě montovaných domů věnují výhradně, je na trhu hned několik. Volba správného materiálu a firmy závisí pochopitelně na finančních možnostech spotřebitele a na jeho představách o budoucím bydlení.
Jednou z hlavních výhod montovaného domu jsou užší obvodové i vnitřní stěny, které poskytují vysoký stupeň tepelné izolace. Za nejpřínosnější můžeme považovat to, že pokud srovnáme dům montovaný a zděný, jež mají stejnou užitkovou plochu, u montovaného domu můžeme právě díky užším stěnám získat několik metrů čtverečních navíc. Ty nám mohou v konečném důsledku poskytnout téměř celý jeden pokoj.

Na co si musíme dát pozor?

Přílišná očekávání mohou spotřebitele dost zklamat. Montovaný dům nepostavíme přes noc a musíme mít při jeho stavbě stejnou trpělivost, jako kdybychom stavěli klasický zděný dům. Některé práce si při stavbě zděného domu dokážeme udělat určitě sami, při stavbě montovaného je ale lepší ponechat vše v rukách odborníků, svépomoc při stavbě doporučit zájemcům nelze, protože vysoká míra profesionality a zkušeností stavební společnosti je základem úspěchu. Dům je citlivý na kvalitní zpracování izolací a také upevnění nábytku, kotle nebo satelitu by měl provádět jen ten, kdo s tím má zkušenost; ví, kam se může vrtat, protože jinak bychom mohli narušit nosné body. Leckomu nemusí být také po chuti, že montovaný dům se dodává na klíč a míra seberealizace je u něj omezená, tudíž vize bydlení jde do značné míry stranou. To je ovšem pochopitelně velmi subjektivní a někomu to naopak vyhovovat může. Ten, kdo myslí víc na budoucnost a uvažuje nad případným prodejem stavby za pár let, může narazit na problém. V našich podmínkách většina zákazníků stále upřednostňuje a lépe hodnotí domy zděné. Je to však jen otázka trhu s nemovitostmi, který je pohyblivý a podléhá módním trendům, jež jsou za hranicemi tomuto způsobu bydlení nakloněné.

Proč si vybrat montovaný dům?

Jde o výhodnou ekonomickou variantu proti zděnému domu. Co se týče ceny, pohybují se u montovaných domů někde mezi zděnými domy a byty. Kritérium ceny už není jen důležité – je rozhodující. Velkou výhodou je již připomenutá větší obytná plocha, než je u zděných domů se stejnou užitkovou plochou. Stěny montovaných domů mají dobrý tepelný odpor. Montovaný dům nabízí energetické úspory, ale i ekologickou nezávadnost. Ekologické materiály jsou moderní a populární, velkým plusem montovaných domu je to, že se stavějí bez použití chemických pojidel. Nabídka firem je v současnosti u nás již poměrně široká, proto si stačí jen vybrat a přihlédnout přitom i k referencím jednotlivých stavitelů. Po uzavření smlouvy následuje technická a projektová dokumentace, důležité je získat stavební povolení. Také je vhodné se obeznámit s okolím, v němž plánujete stavět a žít. Žádejte také vizualizaci bydlení, která bude korespondovat se sousedstvím.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)