Kategórie

Nerezove Zabradli

Nerezové zábradlí

Hlavním účelem zábradlí bylo vždycky zajistit bezpečnost při chodnících, na schodech nebo terasách. Dnes si zábradlí můžeme vybírat i s ohledem na jeho estetický dopad, vyrábí se z různých materiálů a v různých stylech. Stále větší oblibu si získává zábradlí nerezové, nad kterým byste se určitě měli zamyslet. Vyrábí se jako schodišťové i balkonové, na trhu lze ale pořídit i svařované nerezové, nebo nesvařované.

Co je to nerezová ocel?

Nerezové zábradlí je vyráběno z nerezu, což je nerezavějící či antikorozní ocel. Její nejdůležitější vlastností je, že odolává korozi v různém prostředí, navíc má většinou i vylepšené mechanické vlastnosti a schopnost odolávat vnějším vlivům.

Nevýhody nerezového zábradlí

Velkou nevýhodou zábradlí je jeho cena, která je oproti dřevu nebo černé oceli vyšší. Jednou za čas je zapotřebí nerezové zábradlí vyleštit. Kvůli kyselým dešťům, které na něm mohou zanechat nežádoucí stopy, se doporučuje především do interiérů, v exteriérech je vhodnější odolný typ nerezové oceli. Nerezové zábradlí způsobuje zátěž interiérových schodům a předsunutým balustrádám.

Výhody nerezového zábradlí

Cena, kterou do zábradlí investujete, se vám vrátí v podobě dlouhé životnosti (až padesát let). Při nákupu nerezového zábradlí získáte dlouhotrvající materiál v kombinaci s malou údržbou.
Pokud si chcete pořídit nerezové zábradlí do exteriéru, hledejte výrobce, který se na toto zábradlí specializuje, většinou využívá odolný typ ocele, jako se používá například na nerezové výlevky, záchody či pisoáry. Již zmiňované leštění je jedinou péčí o vnitřní zábradlí. Nerezová ocel nepotřebuje nátěry ani lakování. Vnější nerezové zábradlí už větší pozornost potřebuje.

Mnozí určitě ocení, že produkty z nerezové oceli nevrzají, zatímco dřevěné zábradlí může po nějaké době rušit majitele nepříjemnými zvuky. Rozhodně se o dřevěné, ale i kovové zábradlí musíme více starat a udržovat je.
Nezapomeňte ani na estetickou stránku, která je u nerezového zábradlí velice důležitá. Toto zábradlí vypadá elegantně a moderně. Povrchová úprava bývá matná nebo lesklá, vybrat si můžete podle toho, s jakým typem materiálu ho budete kombinovat. Vyrábí se i s broušeným povrchem.

Stavebnicové nerezové zábradlí

Nerezové zábradlí je možné udělat i na míru skládáním více samostatných částí, aby se přesně hodilo na vaše schodiště. Ti zručnější si je mohou vyrobit sami, čímž budou pochopitelně náklady nižší. Je třeba si schodiště důkladně změřit, a to na výšku i šířku schodů. Pečlivě změřte i balustrády.

Standardní vzdálenost mezi sloupky je jeden metr, jejich počet závisí také na délce schodiště. Sloupky můžete umisťovat do boku schodiště nebo na horní část schodu. Při montáži lze kombinovat materiály a výplně, velice vkusně bude zábradlí vypadat v kombinaci se dřevem nebo sklem. Na montáž by vám měl stačit klíč, šroubovák, kladivo, imbusový šestihran, vodováha, ruční pilka a příklepová vrtačka.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)