Kategórie

Obklady A Dlazba

Vybíráme obklady a dlažbu

Kvalitní obklady a dlažba mají jisté vlastnosti, které od nich očekáváme a na které nesmíme při výběru zapomenout. Patří k nim odolnost vůči mechanickým a povětrnostním vlivům, čistitelnost a nasákavost. Kromě toho k vaší spokojenosti přispěje i to, pokud budou pevné, nebudou příliš kluzké a budou dobře tepelně vodivé.

Keramické obklady a dlažba

Základní rozdělení obkladů a dlažeb je na keramiku a gres. Keramika se dále dělí na červený střep, bílý střep, jednovýpal a dvojvýpal. Bílý střep má vyšší kvalitu, ale zároveň je dražší, jednovýpal je cenově dostupnější. Dvojvýpal se používá především u dlažeb. Častá je pálená keramika, který bývá ještě glazovaná, což zvyšuje její nepropustnost a tvrdost. Nevýhodou glazovaného materiálu je to, že při poškození je nedokonalost povrchu víc vidět než u neglazované.

Gres

Jako gres se označuje materiál vyráběný z přírodního kamene. Je homogenní a vypalování probíhá při vyšších teplotách stejně jako u keramiky. Jeho použití je vhodné jak v interiéru, tak v exteriéru, čemuž vděčí díky nízké nasákavosti a odolnosti vůči vnějším vlivům. Jeho další výhodou je použití v místnostech, které mají podlahové topení.

Základem je hutná kamenina, díky níž jsou obklady trvanlivější a dobře snášejí i vyšší zatížení. Tato dlažba má tvrdý neodlupující se střep, je dobře odolná vůči vnějším podmínkám. Průměrná hrubost obkladů je 3 až 10 mm a dlažby 7 až 15 mm.
Obklady a dlažby se neustále vyvíjejí, takže nejnovějším trendem jsou spékané glazované dlaždice, jež jsou kombinací nejlepších vlastností spékané a glazované dlažby. Spékaná dlažba vyniká po technické stránce a glazovaná dokáže zaujmout zajímavým povrchem.
I při výběru obkladů a dlažeb můžete využít přírodní materiály, nicméně jejich cena je vyšší než u ostatních. Patří sem teraco, mramor nebo žula.

Kvalitní obklady a dlažby

Když vybíráme obklady a dlažbu, je třeba si dopředu rozmyslet, do jakého prostředí je budeme pokládat, abychom se vyhnuli chybám a jejich poškození. Informujte si proto při nákupu co nejlépe o vlastnostech výrobku. Důležitým vodítkem mohou být země produkce, uvedení kontaktu na výrobce, odolnost vůči mechanickému poškození, mrazuvzdornost, stupeň zátěže, tvrdost, odolnost vůči oděru, protiskluznost, třída jakosti, odstín či množství kusů na metr čtvereční.

Vlastnosti obkladů a dlažeb

Odolnost vůči oděru představuje stupeň odolnosti vůči povrchovému poškození. Tato vlastnost se označuje zkratkou PEI a třídí obklady a dlažbu do pěti skupin. Nejnižší se hodí do koupelny, ložnice nebo na WC, protože je tam menší pravděpodobnost výskytu abrazivních částic, jako je štěrk či písek. Stupeň dva je vhodný do všech místností v bytu kromě vstupní haly a kuchyně. Stupeň tři je určen pro podlahy v kuchyních, na terasách nebo v nemocničních či hotelových pokojích. Čtvrtý a pátý stupeň se hodí do frekventovaných objektů s možností působení abrazivních částic, jako jsou školy, kavárny, obchody či kanceláře. Pátý stupeň lze navíc použít i ve vstupních halách a na chodbách nebo ve vchodech do veřejných institucí a nemocnic.

Protiskluznost je také důležitá vlastnost, označuje se od R10 do R13. Nižší stupně jsou vhodné do místností s nižší vlhkostí a nejvyšší stupeň R13 se používá například v průmyslových objektech, uzenářstvích a podobně. Druhým možným způsobem označení protiskluznosti je A, B, C, přičemž C je vhodná do bazénů, na schody či na nakloněné okraje bazénů. Najít protiskluznou a zároveň snadno čistitelnou dlažbu může být ovšem problém, který povede ke kompromisu.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)