Kategórie

Parkety

Parkety

Parkety jsou vyráběny z opracovaného dřeva a složením do mozaiky vytvoří vkusnou a esteticky působící podlahu. Parkety v místnosti působí velmi harmonicky a navozují pocit tepla. Dřevo však postupně stárne, proto je důležité, abyste se o parkety naučili náležitě pečovat a udržovat je. Kvalitními a správně zvolenými dřevěnými parketami nemáte ve své domácnosti rozhodně co zkazit.

Druhy parket

Dřevo působí na člověka uklidňujícím a neopakovatelným dojmem. Na zhotovování podlah je proto jako stvořené. Parkety kromě svých estetických vlastností nabízejí především odolnost a trvanlivost. Ukládají se do různých vzorů, od běžných po tzv. anglické či zámecké. Vyrábějí se z různého dřeva, ale hlavně z tvrdších dřevin, jakými jsou například ořech, dub či jasan. Jednovrstvé parkety z masivního dřeva jsou zpravidla dražší než vícevrstvé. Ty jsou tvořeny z kvalitnější vrchní vrstvy a spodní, která je z běžnějšího a levnějšího dřeva.

Parkety a jejich způsob zpracování

Na zpracování parket se dnes používají rozmanité metody. Díky rozdílným způsobům zpracování jejich povrchové úpravy docílíte takového efektu dřevěné podlahy, jaký se vám líbí. Stále oblíbenější jsou nevšední úpravy parket, jako nerovná povrchová struktura či patina opotřebovanosti. Tato zajímavá a nápaditá úprava se však samozřejmě může odrazit i na vyšší ceně.
Parkety si můžete obstarat s povrchovou úpravou, nebo bez ní. K jejich úpravě se používají laky, přírodní oleje či tvrdé voskové oleje. Laky, které se na parkety v současnosti používají, zaručují odolnost vůči jejich opotřebování. Protože lakované podlahy jsou více odolné, jsou vhodné i pro domácnosti s dětmi a domácími miláčky. V případě poškození je však musíte zbrousit po celém povrchu.

Parkety a jejich renovace

Dřevěné parkety mají vysokou životnost a svůj pěkný vzhled si zachovají i při dlouhodobém používaní. Čím budou parkety silnější, tím se zvyšuje jejich odolnost a možnost vícenásobné renovace. S renovací podlahy neváhejte, když parkety ztratí svůj původní vzhled, vrzají, nebo jsou poškozené jiným způsobem. Na opravu znehodnocené podlahy vám postačí minimální náklady. Po několika letech je potřeba parkety znovu přebrousit a nanést novou vrstvu laku. Jednoduché úpravy parket zvládnete doma i sami.
Když se na parketách objeví černé fleky, znamená to, že přišly do kontaktu s vodou a napadla je plíseň. Při podobných hloubkových poškozeních pravděpodobně nebude stačit jen jejich zbroušení. Potom je nutné vyměnit celé parkety.

Problémem, který s parketami souvisí, je jejich vrzání. To si nejednou uvědomíte hlavně ve večerních hodinách, kdy takovéto vrzání může působit otravně a rušivě. Obvykle je to způsobeno nerovným podkladem pod parketami, který se opotřebováním mohl zdeformovat a změnit.

Parkety a jejich správná údržba

Protože dřevo reaguje na vnější změny a vlivy, je důležité naučit se o ně co nejlépe starat. Parkety je potřeba čistit tak, abyste nepoškodili vrstvu laku. Znamená to nepoužívat žádné drsné či drátěné materiály. Podlahu čistíte suchým způsobem, například vysavačem a vlhkým hadrem. Není vhodné je umývat příliš namokro. Nadměrná vlhkost může podlahu zdeformovat nebo způsobit nežádoucí změny. Speciální ošetřovací prostředky používejte podle toho, jakou povrchovou úpravu vaše parkety splňují. Některé obnovují jas podlahy, jiné na ní zase vytvoří ochranný film.

Než začnete parkety využívat, naneste na podlahu voskové prostředky, které ji ošetří a ochrání před nežádoucími nečistotami. Dřevěné parkety vyžadují i udržování průměrné relativní vlhkosti v místnosti – 60 až 65 % při pokojové teplotě cca 23ºC, abyste zabránili vlivu nadměrné vlhkosti, nebo naopak, příliš suchému prostředí.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)